7.9 C
Hamburg
Dienstag, Oktober 27, 2020
Start News Autoren ''HAYAT KISA VE HAFİF BİR ŞEYDİR!''

“HAYAT KISA VE HAFİF BİR ŞEYDİR!“

“HAYAT KISA VE HAFİF BİR ŞEYDİR!“

Meral OKAY

Oya Pervin Pelit
Sinema Emektarı
O, tam da bugün, 20 Eylül 1959’da Ankara’da dünyaya merhaba demişti. Bu dünyadan ateş almaya gelmiş gibi, hızlı adımlarla ardında unutulmayacak ve kıymetli bir sürü eser bırakarak geçti. „Gitti“ demiyorum çünkü hala eserleri; şarkı sözleri, çekilmiş dizi senaryoları, zihinlere yer eden doğal ve nefis oyunculuğu ile gönüllerde taht kurmuş sanat insanı, Meral Okay.

  Babasının asker olması sebebiyle, Türkiye’nin hemen her yerinin insanını iyi gözlemlemesi senaryolarına ve oyunculuğuna büyük katkı sağlamış olan nadide insanın memuriyet hayatını bırakıp tiyatro ve sinema sektörüne girişinde, eşi Yaman Okay‚ın tiyatro ve sinema oyuncusu olması tabii ki etkin olmuştur. İyi ki de olmuş, onun kalemi Türkiye demektir. Türkiye’nin gerçek karakterlerini senaryolarına ve kendi oyunculuğuna çok iyi yansıtmıştır. Zaten sinema, hayatın kendisi demek değil midir?

  12 Eylül döneminde İşçi Partisi’nin üyesi ve işyeri temsilcisiydi; bu dönemde yaşadığı olayları daha sonra yapım koordinatörü ve oyuncusu olduğu Beynelmilel filminde izleyicilerine aktardı. Ankara’dan İstanbul’a taşınması sanat ve yayın hayatına geçişini kolaylaştırdı.


  Günaydın gazetesinde çalışan Okay, dergi yayıncılığı, yapımcılık gibi farklı işlerde çalıştı. Sezen Aksu ile birlikte şarkı sözleri de yazan Okay, „Masum Değiliz“, „Masal“, „Adı Bende Saklı“, „Tuzum Kuru“, „Şimal Yıldızı“, „Gizli Aşk“, „Yine mi Çiçek“ gibi şarkıların sözlerini yazarak ne kadar ince bir ruha sahip olduğunu bizlere hissettirmiştir. Onun en büyük ve tek aşkı sevgili Yaman Okay 1993’te henüz 41 yaşında iken çok erken vefat ederek, o çok iyi oyunculuğuna bizleri hasret bırakırken, Meral’in aşkı hiç tükenmemiş blakis yıllar içinde daha da artmıştır, onların ki çok muhteşem gıpta edilecek ölümsüz bir aşktı. Meral Okay‚ın „en zoru bir ölüye aşık kalmak“ sözüyle hasretin doruğunu, aşkla perçinleşini bir kez daha derinden anlıyor ve ona olan hayranlığım bir kat daha arttırıyor.

  1992 yılında, Seni Seviyorum Rosa filmindeki rolü ile oyunculuk hayatına başlayan Meral Okayı, Bir Bulut Olsam (2009) – İnci Batur, Alia (2008) Beynelmilel (2006) – Aydeniz Derya- O Şimdi Asker (2002) – Resmiye Hiçbiryerde (2001) – Melek Yedi Tepe İstanbul- Havva (2001) Koltuk Sevdası (2001) – İkinci Bahar (1998) – Kasap Melahat rolleriyle, dizi ve sinema filmlerinde severek izledik.

  Aldığı ödülleri sonuna kadar hak etmiş olan Meral Okay 14. Adana Altın Koza’da Beynelmilel filmi ile „En İyi Yardımcı Kadın Ödülü“ (2007) ve Hiçbiryerde filmi ile 35. Siyad Ödüllerinde „En İyi Yardımcı Kadın“ ödülüne layık görülmüştür.

  Dolu dolu bir insanın hayatı nasıl olur derseniz, en iyi örneği Meral Okay diyebilirim. Daima Yaman’ıyla, nefis aşkı, ruhunun güzelliğinin senaryolarına hece hece işlendiği, şahane dostlukların, hak adalet insanı olan Meral Okay unutulur mu?

  Hele yazdığı senaryolarla izleyiciyi kendine bağlaması, onu ve yazdıklarını unutmak mümkün değil. Yasemince, Asmalı Konak, Muhteşem Yüzyıl gibi televizyon dizileri, onun kaleminin, yüreğinin eseridr. Senaristliği, oyunculuğu, yapımcılığı, basın emekçiliği en önemlisi insanlara, umuda, eşitliğe inanıp öyle yaşamaya çabalayan, kocaman yürekli, bir insandı. Onu doğduğu gün sebebiyle sizlere yazsam da, her zaman bizimle olduğunu eserleriyle yaşadığını ve aslında hiç gitmediğini hissederek seviniyorum.

  9 Nisan 2012’de akciğer kanseri nedeniyle, aramızdan ayrılan Meral Okay‘ın erken duran kaleminin, sonsuza dek yaşayacak olan, eserleriyle hep anılacağına inanıyorum.

  Çok yaşa Meral Okay, iyi ki doğdun ve bizlere ölmez eserler bıraktın. Her 20 Eylül günü anılman umuduyla…

  Sevgi ve saygılarımla,

  Oya Pervin Pelit

  20.09.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Nevşehir Belediyesi´nin „Acil Hayat Butonu“ uygulaması başladı

Nevşehir Belediyesi, yalnız yaşayan hasta, yaşlı ve engelli bireyler için "Acil Hayat Butonu" uygulamasını hayata geçirdi. Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, kentte bakıma muhtaç...

Der Mannschaftssport bündelt seine Kräfte

Kräfte bündeln und im Schulterschluss die Coronakrise gemeinsam meistern: Am Donnerstag, den 22. Oktober 2020, haben sich erstmals die fünf großen Mannschaftssportverbände und oben...

Artvin’de 1500-2000 yıllık armut ağacı tespit edildi

Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Artvin'in Şavşat ilçesi Yoncalı köyündeki 1500-2000...

Clubs und Discotheken schlagen Alarm

BDT befürchtet gewaltige Pleitewelle // Passgenaue Hilfen dringend notwendig // Bundeswirtschaftsminister Altmaier sichert besonders betroffenen Branchen weitere Unterstützung zu Die Folgen der Corona-Pandemie treffen die...