7.8 C
Hamburg
Dienstag, Oktober 27, 2020
Start Sport Fußball Inter Hamburg

Inter Hamburg

ALMANYALILAR – Hamburg’da faaliyet sürdüren Amatör Futbol Takımları’nı tanıtalım dedik. Kentin en köklü ve eskilerinden biri olan “Inter Hamburg”la başlamak kaçınılmazdı. Göçmenlerin yazılı kültür ve arşiv gibi anlayışları olmadığı için hafızaları hala güçlü ve dinç olanların söylemlerine, arada bir oldukça cüzi ve yetersiz orada burada çıkan internet sayfalarına bakmaktan başka seçenek kalmadı.

Inter Hamburg kamu yararına kurulmuş spor dahası futbol faaliyeti yürüten bir dernek ve altı yıldır başkanlığını Mehmet Geyik sürdürüyor. Takımla ilgili bilgi almak için yanına uğradığımda karşılaştığım durum bir dokun bin ah işit ifadesiydi. 1978-79 gibi kurulan takım, önceli FC Türken ile Örnek Türk Spor’un birleşmelerine dayanıyormuş. Bu konuda bilgisi ve belgesi olanlar iletirlerse bence bu futbol derneğine ufak bir katkı olur. Örnek Türk Spor’un Dernekler Ligi’ne kadar çıktığı sonra kapandığı ama bu iki bileşimden 2007 yılında Inter Hamburg adıyla yeniden açıldığını belirten Geyik, 2014-15’de şampiyonlukları olan Inter Hamburg’un üç yıl üst üste Semt Ligi’nde (Bezirksliga) oynadığını bundan iki yıl önce yani 2018’de takımı ligden çektiklerini belirtti. Bunun gerekçesinin ise düzenli kullanabilecekleri kendilerine ait bir mekanlarının olmamasını, diğer birçok futbol takımlarına sunulan imkanların kendilerinden esirgendiğini, on yıl boyunca verdikleri yer bulma çabasının bir sonuç vermediğini ekledi.

Başkan Mehmet Geyik derneklerinin kendilerine ait bir mekanları olmadığı sürece gelişme gösteremeyecekleri gibi sürekli giderleri olan adeta masraf makinesi gibi çalışan yapılar olmaktan öteye gidemeyeceğini, saygın iş insanlarının ve kendisinin maddi destekleri ile belli bir süre ancak ayakta durabileceklerini, ilgili resmi kurumların bu konuda herhangi bir yardımlarını görmedikleri gibi kendilerine bu sorunları ile ilgilenmek için söz veren göçmen milletvekillerinden de somut bir yardım göremediklerini ve bu konuda yaşadıkları hayal kırıklığını anlattı.

Daha birkaç yıl öncesine kadar 150 üyelerinin olduğunu, altı takımda 70’e yakın çocuğun top koşturduğunu, özellikle Altona- CDU ve SPD’nin kulüp ayrımı yaparak ilgili karar toplantısında yardımı engellediğini, göçmen temsilcisi siyasilerin de hiçbir şey yapamadıklarına değindi. Oldukça karamsar bir tablo çizen başkan yeni dönemde yeni dönemde 20 oyuncu ile takımı yeniden kayıt ettirdiklerini kendilerine verilen bazı vaatler olduğunu o yüzden devam ettiklerini belirtti.Lokalleri olmadığı için diğer benzer birçok amatör futbol takımı gibi batmaya doğru yol aldıklarını, bu günkü mevcut gidişatın da fazla uzun ömrünün olmayacağını vurguladı.

Geçmiş yıllarda TGH Hamburg’un neden Inter Hamburg’a yardım etmiyor yönünde polemikler göçmen basınına da yansımış, kısır polemik ve tratışmalardan, karşılıklı suçlamalardan bir sonuç elde edilememişti. Konuyla ilgili özellikle Gazete Hamburg’dan Zafer Özpolat futbol kulübüne sahip çıkılmaması ve yer verilmemesi konusunu ısrarla kamu oyuna taşımış ama olumlu bir sonuç alınamamıştı. Bu anlamda göçmen medyasının da ciddi anlamda skandal boyutları olan bu konuyu yeteri kadar ele alıp üzerine gitmedikleri malum. Gelinen noktada Inter Hamburg hala aktif. Ne bir çocuk takımları, ne de gençlik takımları var. Mevcut 3 yetişkin takımları ile Kreisklasse’de top koşturuyorlar.

Hamburg’da 423 tane futbol derneği var, bunların toplam tam olarak 3285 tane takımları, 183 974 üyeleri kayıtlı. 974 yetişkin takımı, 113 kadın futbol takımı, 1979 gençler takımı ve 219 tane de kızlar takımı mevcut. Türkiyelilerin amatör futbol takımlarını tanıtırken aynı zamanda Alman futbolu, daha da önemlisi Hamburg’da futbolun çarkları nasıl dönüp işliyor birlikte ele alacağız.

20.09.2020

Fotos: Inter Hamburg / Facebook sayfası

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Muğla’da tedavileri tamamlanan yeşil deniz kaplumbağaları denizle buluştu

Muğla'nın Ortaca ilçesindeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde (DEKAMER) tedavileri tamamlanan 3 deniz kaplumbağası ile yuvadan yeni çıkan 8 yavru, İztuzu Sahili'nden...

HFV-Präsidium tagte zur aktuellen Situation

Die Saison 2020/21 im Bereich des HFV wird unterbrochen Durch die aktuelle Entwicklung der Covid-19-Pandemie in Hamburg und die staatliche Verfügungslage im Kreis Pinneberg,...

„Mavzer“, 8. Boğaziçi Film Festivali kapsamında gösterildi

Bu yıl sinemaseverlerle 8. kez buluşan Boğaziçi Film Festivali kapsamında, film gösterimleri ve özel etkinlikler devam ediyor. "#HerŞeyeRağmen" sloganıyla ödüllü yapımları sinemaseverlerle buluşturan festival, Kültür...

Veranstaltungswirtschaft, Gastronomie- und Tourismuswirtschaft rufen gemeinschaftlich zur Großdemonstration auf

Protestkundgebung am 28. Oktober, fünf nach zwölf in Berlin-Alexanderplatz #OnFire. Unter diesem Motto steht die 2. Großdemonstration der Veranstaltungswirtschaft, zu der das Aktionsbündnis #AlarmstufeRot nun...