13.9 C
Hamburg
Sonntag, Oktober 25, 2020
Start Gesundheit İlk Yardım Öğren, Hayat Kurtar!

İlk Yardım Öğren, Hayat Kurtar!

14 Eylül Dünya İlk Yardım Günü vesilesiyle İlk Yardım Eğitmeni Hanife Yıldırım’la Söyleşi:

ALMANYALILAR- Hayat hızla akıp giderken başımıza veya birilerinin başına her an beklenmedik olayların gelebileceğini bilerek yaşamamıza rağmen ilk yardım eğitimine yeterli önemi vermemek, hayatımızdaki önemli eksiklerden biri. Aniden önünüzde yere yığılan birini veya yaralı birini gördüğünüzde ona gerekli ilk yardımı yapamamak ya da doğru müdahaleyi yapamamak hayatımızın büyük pişmanlıklarından biri olabilir. Daha ilkokul sıralarındayken karşımıza çıkan, ehliyet almak istediğimizde bile zorunlu olan ilk yardım, aslında hepimizin bilmesi, öğrenmesi gereken hayati bir eğitim. Her yıl Eylül ayının ikinci haftası tüm dünyada kutlanan 14 Eylül Dünya İlk Yardım Günü vesilesiyle, İlk Yardım Eğitmeni Hanife Yıldırım’la, ilk yardımın önemi konusunda Almanyalılar okuyucuları için sohbet ettik.

Almanyalılar: İlk Yardım nedir?

Hanife Yıldırım: Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, tıbbi yardım sağlanıncaya kadar hayatın kurtarılması ya da durumun daha da kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç-gereç olmaksızın, mevcut araç-gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalara ‘İlk Yardım’ denir. Bir de ‘Acil Bakım’ müdahalesi vardır ve bu iki uygulama birbirinden farklıdır. Hastalık ve kaza nedeniyle sağlığı tehlikeye girmiş kişiye olay yerinde, ambulansta veya sağlık kuruluşunda doktor, hemşire, acil tıp teknisyeni gibi sağlık personeli tarafından tıbbi araç-gereç ve ilaçlarla yapılan uygulamalara ‘Acil Bakım’ denir.

İlk Yardım eğitimi almak neden önemlidir?

İlk yardım eğitimi almanın ana amacı başta kendimiz olmak üzere çevremizdeki insanlara gerekli durumda hayat kurtaran müdahaleyi yapabilmeyi öğrenmektir. İhtiyaç durumunda doğru ve bilinçli İlk Yardım müdahalesi, hayat kurtarabilir. Yapılacak yanlış bir müdahalenin ise birçok zararı olabilir. Kaza sırasında zamanlamanın önemi, yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur. Örneğin kazalardaki ölümlerin yaklaşık olarak yüzde 10’u ilk 5 dakika, yüzde 50’si ise ilk yarım saat içinde gerçekleşmektedir.

İlk Yardımın amaçları nelerdir?

Öncelikli amaç; yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak ve sonrasında hasta ya da yaralının durumunun kötüleşmesini engelleyerek iyileşmeyi kolaylaştırmaktır.

İlk Yardım kimler tarafından uygulanabilir?

İlk Yardım yapacak kişinin en az temel İlk Yardım Kursu alarak İlkyardımcı Sertifikasını almış olması gerekir. Bu kişiler hastalık veya kaza nedeniyle sağlığın tehlikeye girdiği durumlarda tıbbi yardım sağlanıncaya kadar tıbbi araç-gereç olmaksızın, mevcut araç-gereçlerle, ilaçsız uygulama yapabilir.

İlk Yardım yapan kişinin ne gibi özelliklere sahip olması gerekir?

Öncelikle sakin ve soğukkanlı olmalı ve kendine güvenmelidir. Kendisinin, hasta veya yaralının, çevresindekilerin can güvenliğini korumak için gerekli önlemleri alabilme yetisine sahip olmalıdır. İnsan vücudu ile ilgili bilgi sahibi olma, olay yerindeki imkanları değerlendirebilme, olayı en kısa sürede doğru tıbbi yardım birimine bildirme ve çevrede bulunan kişileri organize edebilme yetileri de İlk Yardım yapan kişide olması gereken özelliklerdir.

İlk Yardım uygulayan kişinin görev ve sorumlulukları nelerdir?

İlk yardımın bir insanlık görevi olduğuna inanarak uygulama, çevredeki sağlık kuruluşlarını tanıma, ilk yardımla ilgili yenilikleri takip etme, olayları hızlı değerlendirme, hasta ya da yaralıyı, çevreyi sakinleştirme, onları koruma altına alma, olay yerine tıbbi yardım ekibi geldiğinde doğru ve tam bilgi aktarma, ilk yardımı uygulayan kişinin görevleri ve sorumlulukları arasındadır.

Hanife Yıldırım

İlk Yardım müdahalesi ne şekilde olmalıdır?

Kurtarma ve müdahale, ilk yardımın temel uygulamalarındandır.
• Öncelikle hasta veya yaralılara müdahalede yardımcı olabilecek kişiler organize edilir.
• Olay yerinin güvenliği sağlandıktan sonra hasta veya yaralıların durumu hızla değerlendirilir.
• Öncelikle bilinci kapalı, kanamalı, durumu ağır ve bebek, çocuk, yaşlı, hamile vb. gibi risk taşıyan hasta veya yaralılara müdahale edilir.
• Hasta veya yaralılar yangın, patlama, gaz sızıntısı gibi tehlikeli durumlar dışında kesinlikle hareket ettirilmemelidir.
• Hasta veya yaralı sıcak tutulmalı, mümkünse yarasını görmesine izin verilmemelidir.
• Bilinci kapalı olan hasta veya yaralıya ağızdan bir şey verilmemelidir.
• Acil tıbbi yardım gelinceye kadar hasta veya yaralının yanında kalınmalıdır

İlk Yardım ve Acil Bakım uygulamalarının tüm süreçlerini biraz açar mısınız?

Olaya ilk tanık olan kişiden başlayarak tedavinin tamamlandığı hastaneye kadar kesintisiz olarak sürdürülen İlk Yardım ve Acil Bakım uygulamalarının tümü ‘Yaşam Kurtarma Zinciri’ olarak adlandırılır. Yaşam Kurtarma Zinciri, 4 halkadan oluşur: Bunlar sırasıyla telefonla sağlık kuruluşuna haber verilmesi, olay yerinde bulunan İlk Yardımcı’nın yaptığı temel yaşam desteği, ambulans ekipleri tarafından yapılan Acil Bakım uygulamaları ve dördüncü halka olarak hastane acil servisleri tarafından yapılan Acil Bakım uygulamalarıdır.
• Hangi durumlarda acil tıbbi yardım çağrılmalıdır?
Şu gibi durumlarda mutlaka acil tıbbi yardım istenmelidir:
• Hasta veya yaralının bilinci kapalıysa
• Bilinç açık olsa bile yüksekten düşme, kafa travması gibi ciddi yaralanması varsa
• Solunum güçlüğü, göğüste basınç veya ağrı hissi varsa
• Kanama, kırık, kusma, baş ağrısı ve konuşma güçlüğü varsa
• Karında ağrı ve sertlik varsa
• Baş, boyun, omurga travmasından şüpheleniliyorsa
• Zehirlenme belirlileri varsa

Acil tıbbi yardım çağrısı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Öncelikle sakin ve soğukkanlı olmalı ve anlaşılır bir şekilde konuşmalıyız:
• Acil tıbbi yardım numarasını çevirin
• Olayla ilgili gerekli bilgiyi verirken görevlilerin sorularını doğru cevaplayın
• Adınızı, soyadınızı, aradığının telefonun numarasını, kesin adres bilgilerini ve etrafta çok bilinen bir yerin adını verin
• Olayın ne olduğu (trafik kazası, düşme, elektrik çarpması, bayılma vs.) konusunda bilgi verin
• Olaydan etkilenen kişi sayısı da kaç ambulans gönderileceği açısından önemli
• Kazazedelerin durumları (bilinç durumu, kanama, kırık vs.) ile ilgili bilgi verin.
• Yapılan İlk Yardım müdahalesini söyleyin
• Gereken tüm bilgileri verdikten sonra telefonu kapatmayın ve acil çağrı personelinin önerilerini dikkatle dinleyin. Aranan telefon geri aranabileceğinden telefonu gereksiz meşgul etmeyin.

İlk Yardım sorumlusu olarak olay yerinde alınması gereken güvenlik önlemleri nelerdir?

Olay yeri trafik kazası, enkaz, sel gibi açık alan olabileceği gibi ev kazaları, iş kazaları, yangın gibi kapalı alanlar da olabilir. Bu nedenle alınacak güvenlik önlemleri de farklılık gösterir.

Açık alanda:
• Açık alanda güvenliğin sağlanması esnasında eğer bölge güvenli değilse tehlike bitinceye kadar beklenir.
• Olay yerinde hasta ve yaralıya yapılacak ilk yardımı engelleyebilecek meraklı kişiler olay yerinden uzaklaştırılır.
• Olay yerinde yangın veya patlamaya neden olabileceğinden, sigara içilmesine izin verilmemelidir.
• Kaza yapan araçların önüne ve arkasına, diğer araç sürücülerini uyarmak için uyarı işaretleri yerleştirilmelidir. Bu amaçla, varsa üçgen reflektör veya gündüz kırmızı renkli, gece fosforlu malzemeler kullanılabilir.
• Aracın kontağı kapatılarak elektrik bağlantısı kesilir ve el freni çekilir. Aracın ön-arka tekerleri taş veya takozla sabitlenir.

Kapalı alanda:
• Tüp veya doğalgaz kaynağının vanaları kapatılır ve ortam havalandırılır.
• Kıvılcım oluşturarak yangın veya patlamaya neden olabileceğinden, elektrik düğmelerine kesinlikle dokunulmamalıdır.

Teşekkürler.

17 Eylül 2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Arjantin’de asgari ücret ve sosyal yardımların artırılması talebiyle gösteri düzenlendi

Arjantin'de binlerce kişi, asgari ücretin ve sosyal yardımların artırılması talebiyle gösteri yaptı. Çeşitli sosyal organizasyonlar ve sol görüşlü grupların çağrısıyla başkent Buenos Aires'te toplanan binlerce...

EU mobilisiert internationale Geber zur Unterstützung der Rohingya-Flüchtlinge

Donnerstag hat die Europäische Union gemeinsam mit den Vereinigten Staaten, dem Vereinigten Königreich und dem Hohen Flüchtlingskommissar der Vereinten und den Ländern der Region...

Batman’da özel bir hastanede hastaları robot ADA karşılıyor

Batman'da özel bir hastanede hastaları yerli teknoloji ile üretilen robot ADA karşılıyor. Konya'da, Akınsoft yazılım firmasınca kurulan "AkınRobotics" fabrikasında tasarlanan robot ADA, Batman'da özel bir...

Neuer Goldener Plan geht an den Start

Bund-Länder-Verwaltungsvereinbarung „Investitionspakt Sportstätten 2020“ unterzeichnet Die Verwaltungsvereinbarung „Investitionspakt Sportstätten 2020“ tritt mit Wirkung vom 13. Oktober 2020 in Kraft. Der Investitionspakt Sportstätten ist ein neuer...