11.1 C
Hamburg
Sonntag, September 27, 2020
Start Bücher Ayşe Yetişen: Aşkın Köz Dansı

Ayşe Yetişen: Aşkın Köz Dansı

1971 Manisa doğumluyum. İlk ve orta öğrenemimim Manisanın Turgutlu ilçesinde tamamladım. Bütün çocukluğum ( üniversiteyi kazanıncaya kadar ) Turgutlu´da geçti. 1992 yılında Ege Üniversitesi Hemşirelik YO mezun oldum. İlk çalışma yerim Ankara Gazi Ün. Hastanesi. Sekiz yıl Ankara´da yaşadım Daha sonra Kocaeli Üniversite hastanesine eş durumundan tayin oldum. Üç yıl Kocaeli de kaldım. 2003 den itibarende Dokuz Eylül Ün. Hastanesi´nde çalışıyorum ve 17 yıldır Narlıdere´de yaşıyorum. Evli ve iki çocuk annesiyim.

Şiir her daim hayatımda vardı. Kitap ve şiir okumayı çok seviyorum. Mümkün mertebe her gün gece yatmadan en az iki saat kitap okurum. Roman ve öykü okumak bana ayrı bir haz verse de şiir okumanın verdiği doyum çok farklı bende. Şiir okumak her daim büyük bir mutluluk vermiştir bana. Şairlerin az sözcükle çok şey anlattıkları şiirler direk duygularımıza hitap ediyor diye düşünmekteyim.

Şiir yazmayı hayatımın her döneminde düşündüm. Lise yıllarından beri duygularımı amatörce kağıtlara yazıp daha sonrada imha ettim. Daha sonra hayatın bize sunduğu tecrübe ve çevremde yaşadığım olayların etkisi ile duygularımı şiir olarak kağıda dökmeye başladım . Yazarken de beni ne kadar rahatkattığını fark ettim. Benim için bir nevi deşarj olma yöntemi oldu.
Şiir yazmamda çevremde yaşadığım olaylar etkili oldu.

İlk şiir kitabım Aşkın Köz Dansı yaklaşık beş yılda yazılmış bir eser. Toplamda beş yılda yazmış olduğum şiirlerin toplamı. Her yazdığım şiir çevremde yaşadığım ve etkilendiğim bir olay sonucu oldu. Yani çevremde yaşadığım olaylar sonucu şiirlerimi kaleme aldım.

Mesela bir tanıdığımızın intihar etmesi sonucu SUİCİD adlı şiirimi yazdım. Eşinden boşanmak üzere olan bir arkadaşımın eşini halan çok sevdiğini fark ettiğim için ;
‘’ Seni unutamamayı sevdim
Birde seni yaşamayı sensiz …..’’
dizeleri ile başlayan Sevdim şiirini kaleme aldım.
Ülkemizdeki kadın cinayetlerinden çok etkilendiğim için Emine Bulut’un anısına ‘’Kadın Cinayetleri’’ adlı şiirimi yazdım.
Oğlumun Üniversiteyi kazanıp ilk defa evden ve bizlerden ayrılması sonucu ‘’ Sen Ve Ben’’ şiirini yazdım.

Kitabı elimize aldığımızda daha çok aşk ve sevgi şiirleri ağırlık basıyor. Yani duygu yüklü şiirler. Şiirlerin çoğunu okuyan arkadaşlarımın bir sevgiliye yazılmış şiirler gibi değerlendirseler de çoğu yaşadığım olayların etkisi sonucu kaleme alınmış şiirlerim. Bunun yanında toplumsal ve felsefi yönü ağır basan şiirlerimi de kitapta bulabilirsiniz.

Mesela Turgutlu´da çocukluğumuzun geçtiği ve bütün kuzenlerim ile birlikte bahçesinde oyunlar oynadığımız Dedem´den kalma evin 2018 de yıkılmasıyla ‘’Moloz Taşları’’ adlı şiirimi yazdım. ‘’Kendim ve Sen’’ veya ‘’ İnsan Olmak ‘’ veya ‘’ Gösterişsiz’’ adlı şiirlerim daha çok kişinin iç dünyasına yönelik şiirler. ‘’Hoş Gelmedin Corona’’ veya ‘’Utanmadı’’ şiirim ise sosyal içerikli şiirlerime örnek….

Yıllar önce yaklaşık on yıl kadar oluyor. Eşiyle ayrılan bir arkadaşımın on yıl sonra evlerine gittiğimde yaşadığım anı ‘’Seni Aradım’’ şiirinde dile getirdim.

Günlük yaşantımda gün boyu yaptıklarımı düşündüğümde kendim için yaptığım çok az şey var. Mesleğim gereği günümün sekiz saati hastane de hastalarımla ve onların sorunlarını dinleyerek geçiyor. Çalışma hayatımın dışında da ev işleri, çocuklarımın ihtiyacı, eşime olan sorumlukluar yine başkalrı için geçirilen zaman.

Kendime ait tek zamanım yazarak geçirdiğim anlar. Sadece yazarken kendimle baş başa kalıyorum. Yazmaya başladığım zaman bu ister şiir olsun. İster öykü, ister roman o saatler sadece kendi iç sesimi, ruhumu dinliyorum. Duygularıma, düşüncelerimi kulak veriyorum. Yazarken adeta kendimi, benliğimi yeniden keşfediyorum.

GÖSTERİŞSİZ
Gösterişsiz sevgilerim var
Öyle alelade sade
İçimden geldiğince
Herkesi olduğu gibi gören
Kimseden medet beklemeyen

Gösterişsiz anılarım var
Herkesten sakladığım
Kimseyle paylaşmadığım
Kendi içimde yaşadığım
Küçük, minnacık mutluluklarım

Gösterişsiz hayallerim var
Gökyüzü kadar engin
Denizler kadar derin
Peşinden sürüklendiğim
Yaşama sebeplerim

Ayşe Yetişen / 16.09.2020

Aşkın Köz Dansı / Kitap Yurdu

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Mor Defter

Oldukça sıra dışı bir çalışma ile karşı karşıyayız. Girişin bunaltısını atlatabilirseniz eğer Yılmaz’ı ciddi boyutlarda ama oldukça başarısız bir polisiye filmde izleyebilirsiniz. Her ne...

Deutschlands schönste Seiten im Herbst entdecken

Reiseexperten von Dertour geben Tipps für Urlaub im eigenen Land Ein paar Tage am Meer, in den Bergen oder in einem charmanten Städtchen verbringen –...

Check-Up için sakın geç kalma erken gel!

Erken teşhis hayat kurtarır ALMANYALILAR - Özellikle kanser gibi ciddi hastalıkların erken teşhisinin hayat kurtardığı, sık sık ispat edilmekle birlikte erken teşhisin baş aktörü check-up...

Hamburg Airport schließt die Erneuerung des Hauptvorfelds erfolgreich ab

Fit für den Flugbetrieb der nächsten Jahrzehnte Es ist geschafft – nach viereinhalb Jahren Bauzeit und exakt im Zeitplan ist das Vorfeld 1 am Hamburg...