22.9 C
Hamburg
Montag, September 21, 2020
Start Gesundheit Esma Arslan: Ruh Sağlığımız

Esma Arslan: Ruh Sağlığımız

Durduk yerde bu da nereden çıktı diyenler için kısa bir açıklama yapmalıyım. Bilenler bilirler 22 yıldan beri hasta ve yaşlılara bakıyorum. Bu süreç içerisinde yüzlerce insanla tanıştım, hasta ve hasta yakını tanıdım. Abartmak veya kendimi övmek için söylemiyorum ister istemez insanlarla birlikte psikolojilerini, farklı durumlarda farklı tepkilerini, davranışlarını, düşüncelerinin yanı sıra duygularını da tanıyıp gözlemleme imkânınız oluyor.

İnsan sarrafı olunur bu süre içerisinde diyenler haklılar. Bazen öyle bir an geliyor insanlar daha ağızlarını açmadan ne diyeceklerini, ne isteyeceklerini, ne yapacaklarını anlıyorsunuz. Tam da bu yüzden gittikçe artan, sürekli dikkatimi çeken yeni bir gelişmeden bugün bahsetmek istiyorum: Gün geçtikçe bozulan ruh sağlımızdan.

Belki çoğu zaman insanlar farkında dahi değiller ama göze batan şekilde kırıcılık, kaba davranışlar, küfür, hakaret veya saldırganlık her geçen gün gittikçe artıyor. Modern insan o kadar dolmuş ki, dokunulsa patlayacakmış gibi her an patlamaya hazır. Hayat koşulları mı onları böyle bir kalıba sokuyor, içinde bulunduğumuz ekonomik işleyişin çarkları mı bunu gerektiriyor sosyologlar yanıtlasın.

Söylediklerimden şüphe edenler lütfen sokakta, alışverişte, sporda veya trafikte şöyle bir sağınıza solunuza bakın. Tek bir günde kaç tane bahsettiğim vaka veya şahıslarla tanışacak, farkına varacaklar merak etmiyorum. Zira neden bahsettiğimden çok eminim ve biliyorum. Corona ile ruh sağlımızın daha da bir bozulduğu, karamsarlıkların daha da arttığı malum. Ama salt bir tek ona bağlamak bence yine yanlış olur.

İnsanlar eskiden kendilerine karşı haksız politikalara karşı sokaklara dökülürlerdi, farklı protesto biçimlerine yönelirlerdi. Politika siyasi bir karar alırken çok dikkat ederdi. Tam bir sürü haline getirilmiş diyenlere bu anlamda hak vermemek elde değil. Ruh sağlığı artık gittikçe dengesizleşen biri iş, aile, okul, komşular, sosyal faaliyet sürdürdüğü her yerde o karamsarlığını, dengesiz psikolojisini, yersiz saldırganlığını, resmen zehirini kolayca yayabiliyor. Onun zehirledikleri de başkalarını zehirleyip berbat çemberi daha da büyütüyorlar.

Akşam işten evine dönenler gün boyu orasından burasından aldıkları zehiri, o saldırganlığı, bunalımı, negatif enerjiyi evlerine götürüyorlar. Eşler, çocukları, aileleri, komşuları başta gelmek üzere nice insana bulaştırıyorlar farkında bile değiller. Tam da bu noktada ben bu yazıyla kabaca da olsa sizleri uyarma ihtiyacı hissettim. Aman dikkat, ruh sağlığınıza dikkat, çevrenizdeki ucube tiplerin sizi zehirlemesine, saldırganlıklarını, kötümserliklerini sizlere bulaştırmasına izin vermeyin.

Neden böyle diyorum. Zira karşılaştığınız en büyük tehlike bence, ayrıca da en önemlisi hayat sevincinizi, enerjinizi kaybedebilirsiniz. Hayata bakış açınız, belki de yaşam kaliteniz gittikçe düşer. Yaşama dair yüklediğiniz anlamlar, onu anlayıp yorumlamanız bundan olumsuz etkilenebilir. Buna izin vermeyin derim. Ha insan bir başına buna nasıl karşı koyabilir, zehirin kendisine bulaşmasına nasıl engel olabilir, bu başka yazıların konusu. En önemlisi bence öncelikle böylesi bir tehlikenin varlığını saptamak. İnsan hayatta kalma konusunda en yetenekli, en maharetli sanatçı. Herkes kendince bir çıkış yolu bulacak, farklı savunma mekanizmaları geliştirecektir. Ama tehlikenin farkına varmak bence onu alt etmenin yarısı.

15.09.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

„Funktionierender und zukunftsfähiger Binnenmarkt essentiell für Europas wirtschaftliche Basis“

Die für Binnenmarkt und Industrie zuständigen Ministerinnen und Minister der EU-Mitgliedstaaten tauschten sich heute im Rahmen einer Videokonferenz unter Vorsitz von Bundesminister für Wirtschaft...

PUA zu Cum-Ex: „Wir sehen einem Untersuchungsausschuss gelassen entgegen“

Nachdem der Finanzsenator sowie die Steuerverwaltung gestern in einer umfangreichen Sondersitzung des Haushaltsausschusses ausführlich über interne Abläufe und Prozesse informiert und dabei erneut deutlich...

2020 CEV 18 Yaş Altı Plaj Voleybolu Avrupa Şampiyonası’nda kızlarda kazanan belli oldu

Plaj voleybolunda İzmir'de düzenlenen 2020 CEV 18 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda kızlarda birinciliği Ukraynalı Anhelina Khmil-Tetianan Lazarenko ikilisi kazandı. Selçuk'un Pamucak Plajı'ndaki organizasyonda bugünkü yarı...

Horozunu yiyen tilkiyi film sahnesinden esinlenerek kurduğu kafesle yakaladı

Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde emekli polis memuru, hobi amaçlı kurduğu kümesindeki bir horozunu yiyen tilkiyi, "Battal Gazi" filminden esinlenerek yaptığı kafesli tuzakla yakaladı. Güzeloluk Mahallesi'nde yaşayan...