7.5 C
Hamburg
Samstag, September 26, 2020
Start Kultur Kino Absence of Malice / Yanlış Karar

Absence of Malice / Yanlış Karar

Karşımızda yine haklı olarak bir gazetecilik klasiği var. Anlatıya geçmeden önce filmin adının nereden geldiğine dair kısa bir açıklama şart. „Absence of malice“ hukuki bir ifade, tam olarak „kasıt (taammüt) yok“ anlamını taşıyor. Filme yine keyfince ad verenler bence burada da utanmalı. Almanca çeviriş daha çok hoşuma gitti: “Sansasyon Muhabiri”. Ki bence bu en doğrusu veya yakın olanı.

Joey Diaz isimli bir sendika lideri altı aydır kayıptır. Elliott Rosen (Bob Balaban) adlı FBI müfettişinin elinde hiçbir ipucu yoktur. Varsa yoksa şüphelendiği Michael Colin Gallagher (Paul Newman) adlı eski bir mafya liderinin oğlu vardır. Sendikacının kayıp vakası, FBI’ın Gallagher’den şüphelenmesi olayı çaylak muhabir Megan Carter’a (Sally Field) ulaşır. Mevzuyu araştırdığında tam da “kullanışlı aptal” kıvamında manipüle edilen biri haline gelecektir. Müfettiş masasında şüpheli ile ilgilendiği dosyayı kadın muhabirle yalnız bıraktığında olacaklar önceden programlanmıştır.

Carter haberini yapar. Toptancılık ve içki ticareti yapan kendi halindeki Gallagher’in itibarı yerle bir olur. Adam gazeteye gelip neden ve kimin böyle bir haber yaptığını öğrenir. Sonra da Gallagher ile Carter arasında garip bir ilişki başlar. Kadın muhabir gerçeği öğrenmek istemektedir. Adam ise kendisine komplo kurulduğunu anlayıp bu işin arkasında kimlerin olduğunu öğrenmek istemektedir.

Bir haber insanın hayatını değiştirebilir. Basının gücü buradan gelir. Ama yalan yanlış bir haber insanın hayatını altüst etmeye yeter de artar bile. Zamanımız 1980li yıllar değil diyenlere aldırmayın, iş insanın birine küçük bir çamur atarlar, ticari hayatı zehir olur. Gallagher’in sendikacının kaybedilmesi olayı yüzünden soruşturulduğunu öğrenen işçileri onu yalnız bırakacaklardır. Sonunda adam iflas edecek yine de sükunetini korumayı bilecektir. Bizde olsa her halde gazeteyi basan veya bastırtan iş adamı hem haber müdürünü, hem de o muhabiri mermi manyağı yapardı.

Trajik bir vaka ile adamın suçsuzluğu anlaşılır. Ama bu, olayla zerre kadar alakası olmayan bir insanın hayatına mal olacaktır. Yine sorumsuz gazetecinin sorumsuz bir haberi yüzünden trajik vaka gerçekleşecektir. Pişkin Carter o dengesiz ve aptal aşık haliyle Gallagher’den bir de karşılık beklemesin mi, şahsen ben kıl oldum.

Ödüllü filmin zeki kahramanının nihayet kendisini aklayacak, kurulan tezgahı ortaya çıkartıp teşhir edecek planı yürürlüğe girecek, gelişmeler istediği gibi tıkır tıkır işleyip arzulanan sonucu yaratacaktır. Bölge savcısı ve beraber çalıştığı FBI müfettişinin Başsavcıya (Federal) ifade verip görevden alınmalarına sevinebilirsiniz. Hatta kahramanımızın kadına ittir çekmesine de, benim takılıp kaldığım ve oldukça tuhaf bulduğum filmin başındaki kayıp sendikacının gerçek akıbetinin ne olduğu. Film boyunca aslında filmin merkezindeymiş gibi duran, ama akıbetinin meçhul kaldığı adama ne olduğu gerçek anlamda aydınlığa kavuşmaz.

Film tabii ki bir gazetecilik klasiğidir. Resmi kurum ve kuruluşların basını istedikleri gibi nasıl da yönlendirebilecekleri tehlikesinin boyutlarının anlaşılabilmesi açısından prototip bir örnektir. Bizim gibi geri kalmış ülkelerde ama bir geçerliliği yoktur. Bizde zaten birkaç muhalif medyanın dışında ne verseler de yazsak diye hazır ol da duran nice Meganlar gönüllü halde beklemektedir.

1981 yılı yapımı Absence of Malice / Yanlış Karar filmini Sydney Pollack yöenmiş. Senaryo yazarı Kurt Luedtke. Diğer bazı oyuncular Melinda Dillon, Luther Adler, Barry Primus, Shelley Spurlock, Anna Marie Napoles, Arnie Ross, Wilford Brimley, vs.

15.09.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Bundesregierung beschließt Eckpunkte zum Schutz der Industrie

Die Bundesregierung hat Mittwoch die von der Bundesumweltministerin vorgelegten Eckpunkte zur Sicherung der Wettbewerbsfähigkeit deutscher Industrieunternehmen beschlossen. Im Rahmen des nationalen Brennstoffemissionshandels können künftig...

Futbol: UEFA Avrupa Ligi – Galatasaray: 2 – Hajduk Split: 0

Sarı-kırmızılı takım, play-off turuna yükseldi Stat: Türk Telekom Hakemler: Craig Pawson, Lee Betts, Ian Hussin (İngiltere) Galatasaray: Fatih Öztürk, Linnes, Donk, Marcao, Emre Taşdemir (Dk. 80 Elabdellaoui),...

„Etat 2021 soll Klima schützen und Wirtschaft stärken“

Bundeswirtschaftsmnisterium erhält mehr Mittel für Zukunftsinvestitionen, Klimatechnologie und Pandemievorsorge Das Bundeskabinett hat heute den Regierungsentwurf des Bundeshaushalts 2021 einschließlich des BMWi-Etats beschlossen. Dieser sieht...

Almanya’da askeri istihbarat başkanı görevden alındı

Almanya'da Askeri İstihbarat Teşkilatı Başkanı (MAD) Christof Gramm'ın, görevden alındığı bildirildi. Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada 2015 yılından bu yana MAD Başkanı olan Gramm'ın görevinden...