22.6 C
Hamburg
Montag, September 21, 2020
Start Kultur Festivals 77. Venedik Film Festivali sona erdi

77. Venedik Film Festivali sona erdi

İtalya’da bu yıl 77’ncisi düzenlenen Venedik Film Festivali’nin büyük ödülü „Altın Aslan“ı yönetmen Chloe Zhao’nun çektiği Nomadland filmi kazandı.

Venedik’teki Lido Yarımadası’nda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri dolayısıyla kısıtlı imkanlarla yapılan dünyanın en eski film festivali, ödül töreniyle son buldu.

Ödül gecesinde, festivalin büyük ödülü „Altın Aslan“ı, Amerikan filmleri üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan yönetmen Chloe Zhao’nun „Nomadland“ isimli filmi kazandı. Başrolünde Frances McDormand’nın oynadığı filmde, ABD’nin Nevada eyaleti kırsalındaki bir şehirde yaşayan Fern’in ekonomik krizle tüm eşyalarını kaybetmesinin ardından karavanıyla modern bir göçebe olarak yola çıkması işleniyor.

Festivalde en iyi yönetmene verilen „Gümüş Aslan“ ödülünü ise „Spy No Tsuma“ filminin Japon yönetmeni Kiyoshi Kuroawa aldı.

Ödül gecesinde, en iyi erkek oyuncu ödülüne „Padrenostro“ isimli filmde gösterdiği performansla İtalyan aktör Pierfrancesco Favino layık görülürken, en iyi kadın oyuncu ödülünü ise „Piece of A Woman“ filmindeki rolüyle İngiliz aktris Vanessa Kirby aldı.

Bu yıl jüri özel ödülü ise „Dear Comrades“ filminin yönetmeni Rus senarist ve yönetmen Andrei Konchalovsky’ye verildi.

Festivalde „Geleceğin Aslanı“ ödülüne, Ana Rocha de Sousa’nın çektiği „Listen“ filmi layık görüldü.

Bir sonraki festival, 1-11 Eylül 2021 tarihlerinde yapılacak.

Bu arada, Venedik Film Festivali’nin bir parçası olarak 35 yıldır düzenlenen Sinema Eleştirmenleri Haftası’nın büyük ödülünü de Türk yönetmen Azra Deniz Okyay’ın „Hayaletler (Ghosts)“ adlı filmi aldı.

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

„Funktionierender und zukunftsfähiger Binnenmarkt essentiell für Europas wirtschaftliche Basis“

Die für Binnenmarkt und Industrie zuständigen Ministerinnen und Minister der EU-Mitgliedstaaten tauschten sich heute im Rahmen einer Videokonferenz unter Vorsitz von Bundesminister für Wirtschaft...

PUA zu Cum-Ex: „Wir sehen einem Untersuchungsausschuss gelassen entgegen“

Nachdem der Finanzsenator sowie die Steuerverwaltung gestern in einer umfangreichen Sondersitzung des Haushaltsausschusses ausführlich über interne Abläufe und Prozesse informiert und dabei erneut deutlich...

2020 CEV 18 Yaş Altı Plaj Voleybolu Avrupa Şampiyonası’nda kızlarda kazanan belli oldu

Plaj voleybolunda İzmir'de düzenlenen 2020 CEV 18 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda kızlarda birinciliği Ukraynalı Anhelina Khmil-Tetianan Lazarenko ikilisi kazandı. Selçuk'un Pamucak Plajı'ndaki organizasyonda bugünkü yarı...

Horozunu yiyen tilkiyi film sahnesinden esinlenerek kurduğu kafesle yakaladı

Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde emekli polis memuru, hobi amaçlı kurduğu kümesindeki bir horozunu yiyen tilkiyi, "Battal Gazi" filminden esinlenerek yaptığı kafesli tuzakla yakaladı. Güzeloluk Mahallesi'nde yaşayan...