22.6 C
Hamburg
Montag, September 21, 2020
Start Kultur Kino Bin Defa Ölürüm

Bin Defa Ölürüm

Sıradan bir vurdulu kırdılı Yılmaz Güney filmi daha demek umarım yanlış anlaşılmaz. Beş para etmez bir sinema filmi denilebilecek olsa da filmi değerli kılan Yılmaz Güney’in başrolde oynaması, senarzosunu yazmış olması, eserin oynadığı tarihsel rol, “Çirkin Kral”ı tahta götüren yolda aşılması gereken bir engebenin daha geride bırakılmıl olması olarak görülüp anlaşılmalıdır. 1960’lı yılların benzer son filmlerinden bir de olabilir. Bu eseri yerli yerine ancak Yılmaz Güney’i değil, sinemasını, filmlerini bilip inceleyenler koyabilirler. Biz sıradan bir izleyici olarak ele almaya devam edelim.

Film doğum sancıları çeken bir kadının hayatını yitirmesiyle başlar. Kadın dünyaya iki erkek çocuk, yani ikiz getirmiş, doğumdan hemen sonra vefat etmiştir. Kahvede hemcinslerine hava atan babaya kara haberi komşusunun oğlu getirir. Erkek adam iki bebekle ne yapacak diyenleri duyar gibiyim. Bizimkisi uyanık yurdum insanından farklı davranmaz. Karısını mezara koyar koymaz oturur düşünür. Çözüm çabuk kendisini gösterecektir, üç ay sonra bakar olmuyor, yapamıyor iki veda mektubu yazar, daha sonra da mektuplarla birlikte bebekleri iki farklı aileye gizlice kapılarının önüne bırakır.

Benzer yerli, yabancı birkaç film izlediğimi hatırlıyorum. Yani eşbenzer konuyu ele almış. İkizler büyür, birbirine düşman olurlar, biri fedakarlık yapar ölür, diğeri geride kalır gibi. Acaba bu filmde de öyle mi olacaktır diye merak edersiniz. Biri babasından barbut oynayıp düşeş atmayı öğrenirken, diğeri sevgi dolu bir ailenin yanında büyüyecektir. Bebeklerden biri yıllar sonra karşımıza, canın sağolsun, temem, nayır, nolur diye konuşan ve başından hiç çıkarmadığı şapkasıyla azılı bir külhanbeyi olan Rıfat (Yılmaz Güney) olarak çıkar. İkiz kardeşi ise cinayet masasında başkomser (İrfan Atasoy) olur.

Peşindeki birkaç gansteri öldüren Rıfat yolda araba kazası geçirir. Onu Deniz (Deniz Akar) ile babası iyileştireceklerdir. Yaralı Rıfat’ın peşinde ise polis ikizi vardır, Deniz ile o da tanışır. Deniz’in ayaklarında bir nevi kireçlenme vardır, o yüzden topallamaktadır. Rıfat bir yerlerden ameliyat parasını bulup kızı kurtaracak ama Deniz’i kardeşine kaptıracaktır. Bir ara iki kardeş tanışırlar da.

Gangsterler arasında namlı Rıfat raconu bilenlerdendir. Sevmese de görevine ve emir aldığı insanlara bağlı sadık biridir. Punduna getirilip tuzağa düşürülecekken yarala haliyle kaçacak, şarkıcı sevgilisinin dağ evinde kalmaya başlayacaktır. O denli kurşun yarası almış bir insan neden dağ evinde saklanır bilen beri gelsin? Yaralar dinlenirken, kurşun kendi kendi mi imha ediyor anlamadım.

Final ise tam bir felaket. Trajik, dramatik, az veya çok komik de. İkizin biri kardeşini ölümden kurtarıken, diğerni onun ölümünü hazırlar. Hayat bu ne sürprizlerle dolu derken Rıfat o meşhur repliklerinden birini söyler: “Canım sağolsun!” Keşke olsa be kardeşim demeden duramazsınız. Rıfat ölür film biter.

1969 yılı yapımı Bin Defa Ölürüm filmini Mehmet Aslan yönetmiş. Senaryo yazarları Berç Güler ve Yılmaz Güney. Diğer oyuncular ise Benan Öz, Sami Tunç, Sami Yelekman, Hakkı Kıvanç, Necabettin Yal, Hakkı Haktan, Ahmet Koç, Nizam Ergüden, Oktay Yavuz.

12.09.2020

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

„Funktionierender und zukunftsfähiger Binnenmarkt essentiell für Europas wirtschaftliche Basis“

Die für Binnenmarkt und Industrie zuständigen Ministerinnen und Minister der EU-Mitgliedstaaten tauschten sich heute im Rahmen einer Videokonferenz unter Vorsitz von Bundesminister für Wirtschaft...

PUA zu Cum-Ex: „Wir sehen einem Untersuchungsausschuss gelassen entgegen“

Nachdem der Finanzsenator sowie die Steuerverwaltung gestern in einer umfangreichen Sondersitzung des Haushaltsausschusses ausführlich über interne Abläufe und Prozesse informiert und dabei erneut deutlich...

2020 CEV 18 Yaş Altı Plaj Voleybolu Avrupa Şampiyonası’nda kızlarda kazanan belli oldu

Plaj voleybolunda İzmir'de düzenlenen 2020 CEV 18 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda kızlarda birinciliği Ukraynalı Anhelina Khmil-Tetianan Lazarenko ikilisi kazandı. Selçuk'un Pamucak Plajı'ndaki organizasyonda bugünkü yarı...

Horozunu yiyen tilkiyi film sahnesinden esinlenerek kurduğu kafesle yakaladı

Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde emekli polis memuru, hobi amaçlı kurduğu kümesindeki bir horozunu yiyen tilkiyi, "Battal Gazi" filminden esinlenerek yaptığı kafesli tuzakla yakaladı. Güzeloluk Mahallesi'nde yaşayan...