2.7 C
Hamburg
Donnerstag, März 4, 2021
Start Kultur Kino Network / Şebeke

Network / Şebeke

Başlarken hemen belirteyim uzatmadan bu film bir gazetecilik klasiğidir, dahası televizyon gazeteciliği klasiği. Televizyon gazeteciliğinin unutulmazlarındandır. 1976 yılı yapımı olmasına rağmen bugün bile diri ve canlı gibidir. Filmin sonunda da vurgulandığı gibi izleyici sayısının yani raytinglerin düşmesi yüzünden öldürülen ilk habercinin ve insanın öyküsüdür anlatılanlar. Başlı başına bu kadarı bile izlemek için yetmeli. Yalan yok ben Faye Dunaway’i izlemek için seyretmek istemiştim.

Yanında aşk sosu da bulunan film aslında artık hayatından ve içinde bulunduğu koşullardan bıkıp usanmış varlığından kimselerin haberi dahi olmadığını zanneden bir habercinin Howard Beale’in (Peter Finch), akşam beraber kafaları bulduğu barda bir sonraki programda izleyicinin önünde intihar edeceğini açıklamasıyla başlar. Oysa Howard on bir yıl boyunca çalıştığı aynı kanalda ana haberleri sunan biridir. Ailevi nedenlerden dolayı işini kaytarmakta, raytinglerin düşmesine neden olmaktadır. Borçları gün geçtikçe artan haber kanalı çözümü onu işten çıkartmakta bulacaktır. O da son şakasını yapar ve canlı yayında gelecek programda nasıl intihar edeceğine değinir. Pandoranın kutusunu açan Howard ilk fırçasını haber müdürü ve arkadaşı olan Max Schumacher’den (William Holden) yer.

Vay sen nasıl canlı yayında izleyicilerin önünde ahlaksızca intihar edeceğinden bahsedersin diye saldırıya uğrayan Howard hırslı ve kariyerist Diana Christensen’in (Faye Dunaway) dikkatini çeker. Tırmanacağı basamakları bulmuş gibidir. Yolunu Howard’a karşı gelerek daha sonra kovulacak olan Max ile kesiştirir, sonra da kısa sürede birbirlerine yakınlaşıp aşık olurlar. Diana mesleği dışında hayatı her boyutuyla başarısızlıklarla doludur. Yuva yıkanın yuvası olmayacağını bilen bizler, filmin sonunu önceden tahmin ederek en sonunda oh olsun sana demeye hazırlanırken dananın kuyruğu kopar.

Howard’ın canlı yayında yaptığı açıklama yüzünden kanalın raytingi yüzde bilmem kaç artmıştır. Kan koklamıştır köpekbalıkları bir kere. Howard star habercilikten “kızgın peygamber”liğe yatay geçiş yapar. Öfkesini açığa vurma konusunda milleti galeyana getirir. Show ve maya o biçim tutarlar. Dile kolay daha internetin sosyal medyanın olmadığı bir dünyada günde altmış iki milyon izleyiciye seslenir.

Kitapsız peygamber (!)in sonu da büyük imparatorluklara benzer. Her yükselişin çöküşten önce bir de duraklama devri vardır. Özellikle kanalın gerçek sahibi Arthur Jensen (Ned Beatty) ile olan muhabbeti sonrası ele aldığı konuları işleyişi onu daha da başarısız yapacaktır. Haber kanalı sürekli izleyici kaybetmekte, raytinglerin yüzdesi düşmektedir. Sorunun çözen yine bizim kalpsiz menajerler olacaktır. Kâr uğruna insan öldürmek günümüzdeki gibi o zamanlar da sıradan bir suçmuş işlemini görecektir.

Filmin her yönüyle mükemmele yakın ebatlarda harika bir sinema yapıtı olduğunu söylemek yetmez, aynı zamanda bir başyapıt o. Yetmezmiş gibi bir de gazetecilik eseri, hem de bir klasik denilebilecek öğelere sahip. En küçük bir ikircikliğe düşmeden bu meslekteki herkese izlemesini tavsiye ederim. Özellikle günümüzde gittikçe yayılan benzer fenomenleri duyup okuyunca insan quo vadis diye sormadan edemiyor.

1976 yılı yapımı Network / Şebeke filmini Sidney Lumet yönetmiş. Senaristi ise Paddy Chayefsky. Diğer bazı oyuncular şunlar: Robert Duvall, Wesley Addy, Arthur Burghardt, Bill Burrows, John Carpenter, Jordan Charney, Kathy Cronkite, vs.

08.09.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular