3.7 C
Hamburg
Samstag, Februar 27, 2021
Start Home All the President's Men / Başkanın Tüm Adamları

All the President’s Men / Başkanın Tüm Adamları

Film her şeyden önce bir gazetecilik klasiği, soruşturmacı gazetecilik kastedilen. Yakın tarihin en büyük skandallarından biri olan Watergate Skandalı’nı ortaya çıkartan, politikacıların uygun fırsatını bulduklarında ne kadar çirkin olduklarını, basının gerçek anlamda demokratik bir ülkede olmazsa olmaz güçlü ve vazgeçilmez bir etken olduğunu tasdikleyen bir başyapıt. Gazetecilik okullarında öğretilip gariban muhabirlerin kafalarına kazımak yetmez bence şahsen okul kitaplarına da konulmalı. Ne kadar demokratik olursa olsun ABD’de bile başkanların basın karşısında tutunmalarının imkansız olduğunu tarihe geçirmiş gerçek bir öykünün filmi.

Haber ABD’den gelir, bence basın özgürlüğü denilen kavram da. Gerçi 11 Eylül’den sonra nasıl da “Patriot Basın” haline dönüştükleri henüz hafızalardan silinmese da, CIA işkencehanelerini, Avrupa’daki gizli illegal hapishanelerinin açığa çıkartılmasını da ABD basınına borçluyuz, Avrupa basınına maalesef değil. Bunların içerisinde bugün bile soruşturmacı gazetecilik denilince akla gelen büyük bir isim var: Bob Woodward. Hemen her yazdığı yapıt bestseller olan star bir gazeteci. Bu film de, onun bu işe nasıl başladığını anlatıyor. Oscar ödüllü filmde Boob Woodward’ı Robert Redford oynuyor. En az onun kadar soruşturma hırslısı, kararlı ve azimli Carl Bernstein’ı ise Dustin Hoffman.

1972 yılında ABD başkanlık seçimleri öncesi Demokrat Parti’nin merkez binasına dinleme aleti yerleştirmek isteyen dört Kübalı tesadüfen polis tarafından yakalanırlar. Gazetenin haber merkezine de sıradan bir hırsızlık olayıymış gibi yansıyan vaka cingöz iki muhabirin dikkatinden kaçmaz. Zira adamların üzerinde çıkan paranın kaynağı yani bu iş için kendilerine ödeme yapan şahıs Cumhuriyetçilerden, yani rakip partinin seçim kampanyasını organize eden büro elemanları arasından, dahası eski bir gizli servis ajanı olarak karşılarına çıkar. Bu şahıslara yapılan ödemeler arasında bulunan 25 bin dolarlık bir çekin peşine düşen aç, hırslı, kararlı ve çalışkan iki kafadar büyük bir emek ve olağanüstü bir eforla adım adım ağlarını örerler.

Basın o yıllarda elde edilen bilgilerin teyit edilmesi konusunda nasıl da saygın bir ciddiyet sergiler. Bir, iki, üç kaynakla yetinmeyip birçok kaynaktan teyit ettirilen bilgiler, her bilginin kaynağının yanı sıra elde edilen bilgilerin, yazıların belgelenmesi, Carl’ın her fırsatta usandıran sigara içmesinin yanı sıra eline geçen her kağıda bir şeyler karalaması hafızalara adeta kazınır. Ama günümüz teknoloji çağı. Adamlar tek bir akıllı telefona ses, görüntü kayıtlarının yanı sıra haberciliğin en alasını sığdırabilir. Bizde ise en saygın olduğu iddia edilen gazetecinin geçmişine bakın, kendisine ulaştırılan kaynağı belli karanlık güçlerin yani onların minik kuşlarının kulağına üflediklerini yazmaktan öteye gitmez soruşturmacılıkları. Filmden uzaklaşmadan devam edelim iyisi mi.

Böylesine bir filmin unutulmaz klasik olması, her dönem defalarca seyertmek istemenizin bence en önemli nedeni hemen her başkan gibi kibirli ve güçlü bir üçkağıtçının sıradan iki muhabir karşısında nasıl da güçsüz olabileceği yönünde. O yüzden gerçek anlamda gazeteci olup da sen kimsin diyenlere gazeteciyim diyebilmek bence en önemli ayrıcalık. Ama arkalarında şefleri, yani olaylar zincirine ve bu gazetecilere inanan ve soruşturmalarının üzerine kararlılıkla gitmelerini isteyen sorumlu müdürler olmadan ne kadar usta araştırmacı olursan ol yalnızlığa yani yenilmeye mahkumsun.

Defalarca ve keyifle izlenebilecek 1976 yılı yapımı filmin yönetmeni Alan J. Pakula. Senaryo yazarı William Goldman eseri, Carl Bernstein ile Bob Woodward’ın yazdıkları aynı adlı kitaptan uyarlamış. Filmin diğer oyuncuları Jack Warden, Martin Balsam, Hal Holbrock, Jason Robards, Jane Alexander, Meredith Baxter, Ned Beatty, Stephen Collins, Penny Fuller, John McMartin vs.

01.09.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular