5.2 C
Hamburg
Freitag, April 23, 2021
StartWirtschaftBranchenKFZSachverständiger24

KFZSachverständiger24

Farkımız Tecrübemizdir”

Arabanız kaza yaptı veya bir süre sonra satmak istediniz önce ne yaparsınız? Bu işleri bilenler ve anlayanlar sigorta veya avukattan önce bir bilene, bir bilirkişiye danışırlar. Hasarın veya satılmak istenen arabanın değeri nedir öncelikle tespit edilmesi gerekir. Böylesi işlerin ciddi bir birikim, teknik altyapı, en önemlisi de bilgi ve ihtisas gerektirdiği malum. Hamburg’da arabalar konusunda uzman bilir kişi denilince ilk akla gelen isimlerden birisi de KFZSachverständiger24.com firmasıdır.

İyi bir bilirkişi raporunun en küçük detayları dahi kapsaması gerektiğini önemseyen firma önce arabaya bakıp saptamalarda bulunuyor. En ince noktasına kadar tek tek her nokta belgeleniyor, bunlar daha sonra bilirkişi raporunda delil olarak kayıtlara geçiyor.

Hasarlarla ilgili bilirkişi raporlarının hazırlanmasında da firma kazaya uğrayanlara kolaylıklar sağlıyor. Her kazadan sonra bir hasar tespitinin yapılması şart. Bunu da ancak Gutachter denilen uzman bilirkişiler yapabiliyor. KFZSachverständiger24 firması kaza mağdurlarının haklarının zarar görmemesi için bilgilendirme, işlemleri üstlenme, yönetme ve yönlendirme faaliyetlerinde de bulunuyor. Peki kimin bu firma, başında kim var, hikaye nasıl başladı?

Nahsen Taş 1980 yılında Almanya’ya işçi ailesinin en son ferdi olarak geliyor. O zamanlar göçmen çocuklarının eğitim seviyesi çok düşük, Haupschule denilen normal ilkokulu dahi bitiren gençler çok az ve dolayısıyla meslek eğitimi (Ausbildung) yapan gençlerimiz yok denilebilecek seviyede azdı.

Antep’de küçük bir çocuğun meraklı ve içten içe büyüyen araba sevdası, yıllar sonra onu, geldiği Hamburg’da günümüzün yerel başarılı işinsanlarından biri yapmaya yetti. İlk geldiği dönemler dil bilmemenin verdiği dışlanma onu tutkulu ve kararlı bir şekilde önce Almanca öğrenmeye itmiş, iki yıl gibi kısa bir süre içerisinde dil sorununu çözmüş, meslek eğitimi yapabilmek için önce Ford -Schaumann firmasında stajyer olarak araba tamirhanesinde mesleğe ilk adımını atmıştı.

1983-86 yılları arasında Geesthacht´ta Ford acantasında araba tamirciliği (Kfz-Mechaniker) meslek eğitimini tamamlayan Nahsen Taş, peş peşe birkaç yıllık aralardan sonra araba tamirciliği ustalık belgesini aldıktan sonra tamirhane yöneticiliğine başlar. Gittikçe yükselen kariyerliğine Ford firmasında servis müdürlüğü yaparak devam eder.

Gittikçe artan mesleki tecrübe ve yılların bilgi birikimi üzerine, on aylık bir eğitimden sonra “Bilirkişi Akademisyen Sınavını”da başarmasını ekleyerek tescilli yani resmi onaylı “Otomobil Uzman Bilirkişisi (Kfz-Sachverständiger)” sıfatını da ekler. Bir süre sonra da gelen teklifleri de olumlu değerlendirip kendi işletmesini kurar. Bugüne kadar binlerce araba hakkında bilirkişi raporu hazırlayan Taş’ın resmi dairelerde da ayrı bir yeri ve saygınlığı sözkonusu. Zira onun yazdığı bilirkişi raporu güvenilirliği bilindiği için kolaylıkla işleme konulup hızlıca sonuca bağlanıyor.

KFZSachverständiger24 firması değer tespiti de yapıyor. Yani bir arabanın satılmasından veya satın alınmasından önce arabanın gerçek değerinin saptanması konusunda da hizmet veriyor. Özellikle Oldtimer veya pahalı spor arabaları satmak veya satın almak isteyenler için böylesi bir ön tespitin yapılması kaçınılmaz. Bu konuda da gerçekçi ve kabul edilebilir sınırlarda değer tespiti yapılıyor.

Kendilerini diğer benzer firmalardan ayıran özellik konusunda Nahsen Taş, farklılıklarının mesleki tecrübe, bilgi ve güvenilirlikleri olduğunu vurguluyor. KFZSachverständiger24 firmasının sahibi Nahsen Taş ilk başlarda kendisi istemese de, oğlu babasının mesleğini sürdürmekte kararlı. Cengiz Taş’da babası gibi araba sevgisini çocuk yaşlarda edinmiş, onun gittiği mesleki kariyer basmaklarını birer birer tırmanıyor. Staj, meslek eğitimi, derken (Kfz-Mechatroniker) otomobil mekatronikliğini (Mekatronik; İngilizce mechanics ve electronics kelimelerinin uygun bir şekilde birleştirilmesinden oluşmuştur ve ilk kez Japonya’da kullanılmıştır. Mekatronik, makine, elektronik, yazılım ve kontrol mühendisliğine dayanan; çok kontrollü bir mühendislik dalıdır) bitirir. Tamirhane ve servis deneyimlerinden sonra 2019 da Meisterlik (ustalık belgesi) Belgesini aldıkdan sonra Nisan 2020 de Bonn tarafında Bilirkişi Akademisi’ nde şu an başarılı bir şekilde eğitimini sürdürmekte. Birkaç ay sonra o da uzman bilirkişiler kervanına katılıp babasına destek sunmayı planlıyor.

08.08.2020-2

Baba-oğul mesleki tecrübe ve bilgi edinme ve bunların kullanılması konusunda çok titizler. Son yıllarda piyasada kendisine “Bilirkişi” diyenlerin hızla çoğaldığını ama bunların maalesef ezici çoğunluğunun bu konu ile ilgili bilgi ve birikimlerinin çok düşük seviyede olduğunu belirtiyorlar.

Ayrıca kimsenin sigortanın önerdiği bilirkişiyi kabul etme zorunluluğu olmadığını belirterek istenilen bilirkişiyi seçme hakkının olduğunu, araba kazalarında sorumluluk sigortasının çoğu durumda masrafları üstlendiğini, kazadan sorumlu kişinin sigortasının her şeyden önce kazanın genel tutacak miktarını bilmek istediklerini, sigortanın saptadığı bilirkişilerin de genel olarak sigortanın çıkarları doğrutusunda rapor vermek zorunda olduklarına işaret ediyorlar. Kimsenin mağdur duruma düşmemesi için bu işleri gerçekten de bilen ve anlayan insanlara müşterilerin başvurmaları gerektiğini tavsiye ediyorlar.

Farkımız tecrübemizdir derken sadece hasar değer tespiti değil aynı zamanda mağdur mükelleflerin beraber çalışkları avukatlarıyla birlikte bütün yasal haklarını sonuna kadar takip edip son kuruşuna kadar talepde bulunuyorlar. Tamir konusunda da yine beraber çalıştıkları kaliteli usta tamirhanelere müşterilerini yönlendirip tamir işlemlerini de takipe alıyorlar.

ALMANYALILAR / 09.08.2020

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular