Werbeanzeigen
13.1 C
Hamburg
Dienstag, August 4, 2020
Start Gesundheit Covid-19 Tatilciler Hamburg’a Corona Virüsünü Getirirler mi?

Tatilciler Hamburg’a Corona Virüsünü Getirirler mi?

ALMANYALILAR- Birçok Alman eyaletinde tatil dönüşü havaalanlarında Corona testi uygulamaları yürürlüğe konmuşken Hamburg, gittikçe artan sayılar karşısında daha fazla dayanamayarak dün yeni bir uygulamayı Hamburg Havaalanı’nda resmen başlattı.

Uzun zamandır salgın bulaşmayanların sayısını neredeyse sıfırda tutmayı başaran Hamburg’da, bir hafta içerisinde 112 kişiye Corona hastalığının bulaşmasıyla alarm zilleri çalmaya başladı. Yaz tatilinin başlamasıyla gittikçe arttığı gözlenen sayıların artmasının ilk sorumluları tatilciler, gelirken yanlarında getirdikleri virüs. Özellikle Robert Koch Enstitüsü’nün riskli ülkeler sıralamasında en önde gelen Türkiye, Hırvatistan başta olmak üzere diğer Balkan ülkeleri ve tek tük de olsa İspanya’dan dönüp gelenleri yerel medya ilk sırada gösteriyor.

Resmi daireler ABD ve Kuzey Afrika ülkeleri de dahil olmak üzere, riskli ülkelerden gelenlerin 14 günlük karantina uygulamasına tabii tutulmaları gerektiğini, bu kurala uymayanların ve başkalarına hastalığı bulaştıranların “ihmalkârlıkla yaralama suçlamasını” işlemiş olacaklarını, resmi dairelerin bunların peşini bırakmayacağını açıkladı. Buralardan gelenlerin kaçının hasta oldukları ve bugüne kadar kaç kişiye salgını bulaştırdıkları hakkında sağlık dairesi resmi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Şimdilik bilinen, birlikte tatil yapan iki büyük aile ve bunların hastalık bulaşanların sayılarını arttırdıkları. Hamburg’un Sağlık Senatörü ise pembe bir tablo çizip memnuniyetini ifade ederek son günlerde tatilden dönenlerin örnek davranışlar sergileyerek bunu hastalıkla ilgili rakamlara yansıttıklarını açıkladı.

Mart ayında kayak tatilinden dönenlerin Almanya çapında virüsü nasıl yaydıkları ve onbinlerce insana nasıl bulaştırdıkları daha hafızalardan silinmedi. Ama o günlerde henüz maske taşıma zorunluluğu, sosyal mesafe ilkesi ve hijyenik kurallar dayatması yürülükte yoktu. Şimdi ise endişeli gözler bir yandan artan sayılarda, diğer yandan gelecek hafta açılacak olan okullarda. Hamburglu Hristiyan Demokratlar ise resmi kurum ve kuruluşlarda yürürlükte olan kuralların buralarda da geçerli olmasını, yani okullarda maske taşınması gerekliliği talebinde bulunarak koalisyon hükümetinin buralarda test kapasitesini arttırarak hazır bulundurmalarını ve düzenli aralıklarla test yapmalarını, okulların enfeksiyon yuvaları olmalarının önlenmesini önerdi.

Bu arada dün sabahtan beri Hamburg Havaalanı’nda riskli ülkelerden gelenler, havaalanı dışındaki “Terminal Tango”da iki yerde, uçak biletlerini göstererek hergün 06:00’dan 23.00’e kadar Coronavirüs testi yaptırabiliyorlar. Test yaptıran yolcuların sonuçlar belli oluncaya kadar karantinada kalmaları ve kimseyle irtibat halinde olmamaları gerekiyor. Bu süre de bir veya iki gün olarak saptandı. Önümüzdeki günlerde test yaptırma yerinin sayısı beşe çıkartılarak günde iki bin yolcuya test yapılabileceği, bu yüzden meydana gelebilecek sıra ve beklemelerin hesaplanması gerektiği yapılan resmi açıklamalar arasında. Ayrıca yapılan bu testlerin şimdilik bedava ve gönüllülük temelinde olduğu belirtildi.

Açıklamaların kafa karıştırıcı olduğu kesin. Bir yandan mecburiyet yok denilirken havaalanında test yaptırmayanların üç gün içerisinde bir doktordan test yaptırmaları isteniyor. Bu arada sanki herkes tatile uçakla gitmiş gibi tren, gemi veya araba ile seyahat edenlerden bahseden şimdilik yok.

01.08.2020

Werbeanzeigen

- Advertisment -

Most Popular

Deutlicher Anstieg der Sorgerechtsübertragungen

Im Jahr 2019 haben die Familiengerichte in Hamburg für 624 Kinder und Jugendliche die voll­ständige oder teilweise Übertragung der elterlichen Sorge angeordnet. Im Vergleich zum Vor­jahr...

Yeniden açılan halı sahalar için „kalp krizi“ uyarısı

"Halı sahalarda egzersiz yapmadan ani efora ve zorlamaya bağlı kalp krizlerini çok fazla görebiliyoruz. Dolayısıyla halı sahaların kapalı olduğu pandemi döneminde hareketsiz kalan vatandaşların,...

„Junge Künstler und kleinere Galerien profitieren“

Kulturstaatsministerin Monika Grütters hat den diesjährigen Ankaufetat der Sammlung zeitgenössischer Kunst der Bundesrepublik Deutschland im Rahmen des Zukunftsprogramms NEUSTART KULTUR um 2,5 Millionen Euro...

Kuyumculuk mesleğinde usta-çırak ilişkisi devam ediyor

İstanbul Kuyumcular Odası'nın hazırladığı "Kuyumculuk Sektöründe İşletmelerin Pazar Odaklı Stratejilere Yönelik Tutumları" kitabına göre, kuyumculuk mesleği halen babadan oğula geçiyor ve meslekte usta-çırak ilişkisi...