4 C
Hamburg
Dienstag, November 24, 2020
Start Home İnci Deri çalışanları haklarını istiyor: “2 yıldır muhatap bulamıyoruz, davalara bile gelmiyorlar”

İnci Deri çalışanları haklarını istiyor: “2 yıldır muhatap bulamıyoruz, davalara bile gelmiyorlar”

Ayakkabı ve deri sektörünün en eski markalarından olan İnci Deri, aldığı kredileri ve borçları ödeyemeyince mağazalarını kapattı. Daha önce de borçlarını ödemediği için icralık olan markanın, 2018 yılında açılan iflas davası ise sürüyor. Aylardır ödeme bekleyen çalışanlar da haklarını istiyor

Ayakkabı ve deri sektörünün en eski markalarından olan İnci Deri, aldığı kredileri ve borçları ödeyemeyince mağazalarını kapattı. Daha önce de borçlarını ödemediği için icralık olan markanın, 2018 yılında açılan iflas davası ise sürüyor. Aylardır ödeme bekleyen çalışanlar da haklarını istiyor.

İnci Deri çalışanları 2018 yılında maaş ödemelerinde gecikmeler yaşanmaya başladığını, 2019’da ise yarım maaş ödendiğini, bazı çalışanlara maaş ödendiğini bazılarına ise ödenmediğini aktardı. Aynı zamanda primlerinin ödenmediğini ve yemek kartlarının dahi bloke edildiğini söyleyen çalışanlar, işverene dava açıp kazanmalarına karşın haklarını alabilmiş değiller. Ayrıca bazı çalışanlar, alacaklarına karşılık senet aldıklarını, ancak senetlerin bir kısmını paraya çevirebildiklerini ifade etti.

Patronun amacı markayı yaşatmak

Şirketin iflas sürecine dair Cumhuriyet Gazetesi’ne konuşan patron Ali Murat Kızıltaş amaçlarının markayı yaşatmak olduğunu kaydetti. Türkiye ekonomisinin de 2019’dan beri zor bir dönemden geçtiğini belirten Kızıltaş, şirkete açılan üç iflas davasından ikisinin geri çekildiğini birinin ise mahkeme tarafından reddedildiğini ifade ettiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

 Amacımız 102 yıllık bir Türk markası İnci Deri’nin yaşaması. İnci Deri’yi büyükbabamdan babam, ondan da ben emanet aldım. Bu marka benim için evlatlarımdan farksızdır. Sosyal medyada tepki gösteren bazı eski çalışanlarımızın yaşadıkları hayal kırıklığını anlıyor ve haklı buluyorum. Mevcut durumda yurtdışından geçmişte alınan bir kredinin yapılandırılması için markanın kullanım hakları, kredi veren kuruluş tarafından yabancı bir şirkete devredildi. Bu şirket, markanın Türkiye’de isim hakkının kiralanmasıyla yapılandırmış oldukları borcu tahsil edecek. Bu sürecin tamamlanmasıyla başta çalışanlarımız olmak üzere diğer alacakların hangi sırada ve ne şekilde karşılanacağı planlanabilecek.

“80 bin liraya yakın alacağım var, iki yıldır muhatap bulamıyoruz”

Konuyla ilgili konuşan bir çalışan maaşlarını alamadıkları süre boyunca kendi imkânları ile yemek ve yol giderlerini karşıladıklarını, ayrıca marka sahibinin yaptığı açıklamanın yetersiz olduğunu şu sözlerle kaydetti:

3, 4 ay maaş alamadım. Parça parça yatırdılar. Yemek kartlarımızı bloke etmeleri sebebiyle arkadaşlarla aramızda para toplayarak yemek yiyebildik. Bazı arkadaşlarımız yol giderlerini karşılamadığı için yürüyerek işe gidip gelmek zorunda kaldı. Kiramı ödeyemedim. 80 Bin liraya yakın alacağım var. 2 yıldır muhatap bulamıyoruz. Davalara gelmiyorlar. Firmayı devrettik diyorlar. Kime devrettiler? Kimse bize bir açıklama yapmıyor. Bir an önce konunun çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.

“Sosyal medya ve televizyonlarda kendilerini gördükten sonra açıklama yaptılar”

Bir diğer çalışan ise marka sahibinin açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ve zaman kazanmak için yapılmış bir açıklama olduğunu söylüyor. Ayrıca sosyal medya üzerinden örgütlenmeleri sayesinde seslerini duyurabildiklerini aktaran çalışan, mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini istediğini şu sözlerle ifade etti:

Zaman kazanmaya ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik bir hamle yaptığını düşünüyorum. Söylemlerinde aileden bahsediyor. Kimse ailesini zor durumda bırakmak istemez, işveren önlem almalıydı. Söylediklerinin hiçbiri inandırıcı değil. Bu zamana kadar açıklama yapmayanlar sosyal medya ve televizyonlarda kendilerini gördükten sonra açıklama yaptılar. Tüm çalışan arkadaşlar da bu düşüncede, sürekli yalan konuştukları için ifade edilen bütün bilgilerin bizler için değeri yoktur. 100 tane mağazası olan 100 yıllık firmadan bahsediyoruz. 500 mağaza çalışanı 100 merkez ofis çalışanı var. En az 100 tane üretici firma çalışanı da var. Ancak devlet bu insanları sorgulamadığı ve bizlerin mağduriyeti için hiçbir şey yapmadığı için ortaya bir tepki koymaya çalışıyoruz. Bizim isteğimiz marka ellerinden alınsın. Mümkünse TMSF alsın ve marka satılsın bizim alacaklarımız ödensin.

İmza kampanyası başlattılar

Sosyal medya üzerinden “İnci Çalışanları Haklarını İstiyor” etiketiyle seslerini duyurmaya çalışan işçiler, change.org üzerinden de bir imza kampanyası başlattı.

İnci Deri çalışanları bir de basın açıklaması yayımladı. Bine yakın çalışan ve aileleriyle birlikte üç bin kişinin mağdur edildiğini aktaran çalışanlar, tüm personelin alacağının 50 milyon liraya yakın olduğunu söyledi. Çalışanlar, İnci Deri markasının en azından devlet tarafından alınmasını, bu olmayacaksa bile alacaklarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ya da benzer bir mekanizma işletilerek ödenmesini istiyorlar.

Sendika.Org (Nur Kaplan)

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Coronavirus: EU-Kommission stellt 200 Desinfektionsroboter für europäische Krankenhäuser zur Verfügung

Im gemeinsamen Kampf gegen das Coronavirus hat die EU-Kommission den Kauf von 200 Desinfektionsrobotern in die Wege geleitet, die an Krankenhäuser in ganz Europa...

Contemporary Istanbul, 16 Aralık’ta sanatseverlerle buluşacak

Contemporary Istanbul'un (CI) 15. edisyonu, çevrim içi ve fiziki olarak 16-20 Aralık'ta sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Türkiye ve dünya çağdaş sanatından örnekleri bir araya getiren etkinlik,...

Audiovisuelle Medien: Kommission leitet Vertragsverletzungsverfahren gegen Deutschland und weitere Mitgliedstaaten ein

Die Europäische Kommission hat Montag ein Vertragsverletzungsverfahren gegen Deutschland und 22 weitere Mitgliedstaaten sowie das Vereinigte Königreich eingeleitet, weil sie die neuen Vorschriften zur...

„Organların çiçek açtığı“ sergi

Edirne'de Osmanlı döneminde tıp medresesi olarak kullanılan müzenin bahçesinde açılan organların çiçek desenleriyle bezendiği anatomi illüstrasyon sergisi ilgi gördü. TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu,...