12.2 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartKulturKinoI Am a Fugitive from a Chain Gang / Prangalı Hapishane Kaçağıyım

I Am a Fugitive from a Chain Gang / Prangalı Hapishane Kaçağıyım

Sinemaya kendi içinde bir derya diyenler az demişler, bence sinema koca evrenin koca bir yansıması gibi düşünülmeli. Yok, yok içinde, arasanız da, aramasanız da bir gün karşınıza böylesi sürprizler çıkıveriyor. Hem de 1932 yılında yapılmış bir film. Toplumsal gerçekçi güçlü izler mi dersiniz, sistem eleştirisi mi, sinema tekniği mi, oyunculuk mu? Ne derseniz deyin, hepsinden bolca, yeteri kadar, tatmin edecek kadar, işte güzel bir sinema örneği daha dedirtecek kadar mevcut.

I. Dünya Savaşı’ndan şeref madalyası ile evine kahraman gibi dönen James Allen’i (Paul Muni) karşılayan ailesi ondaki değişikliği fark etmez. James karşılamaya gelen eski patronunun sunduğu olanağı elinin tersiyle itip hayatı yakalamaya karar verir. Tek düze hayatın ritmine bulaşmamak için ayakkabı fabrikasındaki eski muhasebecilik işini, bu yüzden annesinin (Louise Carter) de onayını alarak elinin tersiyle iter, rahip ağabeyinin (Hale Hamilton) sözlerinin bir etkisi olmaz. Savaş kişiliğini bulmasına ve geliştirmesine yetmemiş gibidir. Yoksa tersine öyle olduğu için mi hazıra konmak yerine, kendi yolunu kendisi çizmek istemektedir? Yoruma açık.

İnşaat, özellikle de yol ve köprü yapımına ilgi duyan genç adam yollara düşer. ABD haritasında eyalet beğenmek bize düşer. Haritaların oradan oraya giden şeritlerinden James’in sürekli iş arayan, bulduğu yerde bir süre takılan, sonra yine yollara düşen haline seyirci oluruz. Çalışmadan hayatın sürmeyeceğini çok iyi bilen James bir gün geldiği bir yerde serserinin birinin oyununa kurban gider. Cebinde parası yoktur, yolu o şehre yürüyerek gelmiştir. Karnı da açtır. Çakal gel sana Hamburger ısmarlayım, deyince inanır.

Sonrası güzel bir senaryo, etkileyici bir hikaye, çarpıcı bir sinema şöleni. Hamburger’e bakmaktan on yıl ceza alır. Amma da saçma, böyle bir suç olur mu demeyin. İzleyin görürsünüz. Bugün bile halkının %10’nun hapishanede olduğu bir ülkeden bahsediyoruz. Adaleti terazisi o zamanlar da o biçim eğri. Çalışma kampının ağır insanlık dışı koşullarını içten içe kabullenmeyen James kaçmayı kafasına koyar. Böylelikle karşımıza hem iyi ve usta işi bir cezaevi klasiği çıkartacaktır, hem de cezaevinden kaçış klasiğini.

Mahkumların hepsi prangalıdırlar. Gün doğmadan yola koyulurlar, gün boyu taş kırıp akşam hava kararınca kampa dahası cezaevine geri getirilirler. Gardiyanların eziyetleri, yemeklerin iğrençliği, taş kırmanın zor ve ağır koşulları, söylemeye gerek yok hapishane hayatını daha da zorlaştırmak için icat edilmiş gibidirler. Mahkumlar insan değildir, içeride de ekstra ceza alsınlar mantığının izlerini taşır şahit olduklarımız.

Kahramanımızın kaçmasını istemekten başka seçenek bırakmamış bize usta yönetmen Mervyn LeRoy. Heyecanlı, sürükleyici, yeren, düşündüren, yine zamanın ötesine sarkmış, uzun yıllar gücünü yitirmeyecek usta işi bir başyapıt daha.

1932 yılı yapımı I Am a Fugitive from a Chain Gang / Prangalı Hapishane Kaçağıyım filminin diğer oyuncuları: Glenda Farrell, Helen Vinson, Noel Francis, Preston Foster, Allen Jenkins, Berton Churchill, Edward Ellis, David Landau, Sally Blane, Robert McWade, Robert Warwick, Willard Robertson, John Wray.

11.07.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular