6 C
Hamburg
Montag, November 23, 2020
Start Kultur Kino Ace in the Hole / Büyük Karnaval

Ace in the Hole / Büyük Karnaval

Bir defa gazeteci, ölene kadar gazeteci lafı tam da bu film için söylenmiş gibi. Her meslekte olduğu gibi gazetecilikde de hırs, şan, şöhret, unvan, , sunduğu ortamlar, fırsatlar, çıkar ilişkileri, başarı merakı insanın başını döndürmeye zemin sunar. Zira onun sağladığı olanaklar, kapsadığı alanlar, her türden manüpleye açık uygun ortamı sağlayabilecek kapasitesi, hangi mecralarda at koşturulduğunun anlaşılması için yeter de artar bile. Bunun yanına her türden kurulabilecek kirli ilişki potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda ne anlatmak istediğim daha iyi anlaşılacaktır. Tüm bu kastettiklerim ve daha fazlası bu filmde hayat bulmuşçasına karşımızda.

Charles Tatum (Kirk Douglas), namı diğer Chuck başarısız, aç ama üçüncü gözü haber için açık olan, yetenekli, hırslı ve oldukça bencil bir muhabirdir. Bunun yanı sıra ama haberi koklayangillerden demek daha doğru olacak. Eskiden belli bir başarısı varsa da vurdumduymazlığı ve uyumsuzluğu, zina ve hakaret, atmasyon haberciliği ve alkol sorunları onu nereden nerelere getirmiş, ama dediğim gibi yine de haberi koklayabilecek çapta birisidir. New York City’den New Mexico’ya gelene kadar 11 gazete değiştirmiş ve son bir yıldır Albuquerque Sun-Bulletin adlı küçük bir yerel gazetede yazmakta, genel gisişatından memnun olmayan biridir.

Bahsi geçen yerel gazete ne kadar küçük olursa olsun Genel Yayın Müdürü Jacob Boot (Porter Hall) ondan dürüst habercilik, doğru ve spekülasyonlardan uzak haberler istemektedir. Yanına verilen çaylak fotografçı Herbie Cook (Robert Arthur) ile geldiği yörede çıngıraklı yılan avı ile ilgili haber yapması gerekmektedir. Yukarıda da dediğim gibi antenleri açık bir habercidir. Kulak misafiri olduğu Leo Minosa’dan (Richard Benedict) yerlilerin el ürünlerini arayan, define avcısı da diyebilirsiniz yöre halkından birinin yakınlardaki kimselerin uğramadığı yöredeki mağaranın birinde mahsur kaldığını öğrenir. Cin şişeden çıkmıştır. Chuck yıllardır beklediği şöhretin nihayet ayağına geldiğini anlamıştır.

Şöhrete giden yolda her şey mübahtır ahlaksızlığında yapmadığını bırakmayacaktır. Öncelikle kurtarma çalışmalarını engelleyecektir. Bunun için hatta Şerif Gus Kretzer’i (Ray Teal) dahi kafalayacak, yarattığı dramatik ortam ile ününe ün katacaktır. İşleri öyle bir noktaya ustalıkla getirecek, mağaradaki kurtarma çalışmalarını gerçekleştirebilecek mühendisleri dahi kandırarak kurtarma çalışmalarının hızını yavaşlatarak ortalığın gerçekten de bir karnaval havasına bürünmesine neden olacaktır. Memleketin dört bir yanından akın akın bölgeye gelen ahmak okurlar, yaratılan fake ortama kendilerince katkıda bulunmaktan çekinmeyeceklerdir.

Küçük bir haberin, hatta yalan bir haberin tek bir insanı değil, o bölgenin, koca memleketin vidasının çıkmasına nasıl yol açabileceğini, ne gibi zararlar verebileceğini anlamak isteyenler için hem bir sinema şöleni, hem de bence gazetecilik okullarında mesleğin etiğinin iyi anlaşılıp kavranması için incelenmesi gereke,n usta işi gerçekçi bir gazetecilik klasiği. Bakmayın siyah beyaz, 1951 yılı yapımı olmasına. Zamanın ötesine sarkabilen usta işi ender çalışmalardan biri.

Büyük Karnaval (Ace in the Hole) adlı 1951 yılı yapımı filmini Billy Wilder yazmış, hem yönetmiş hem de yapımcılığını üstlenmiş.

09.07.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Trakya’nın filme konu olan ünlü „Yapıncak yaprağı“ tescillendi

Zeytinyağlı sarmanın ana malzemesi olarak tercih edilen, Tekirdağ'da yetiştirilen Yapıncak üzümünün tüysüz ve ince narin yapılı yaprağı tescillendi. Tarım ve Orman Bakanlığı Tekirdağ Bağcılık Araştırma...

Unternehmen brauchen Liquidität

BVR-Präsidentin Kolak: Unternehmen brauchen Liquidität - Länderinitiative für Steuererleichterungen jetzt umsetzen Um Unternehmen in der Coronakrise zu entlasten, regen Wirtschaftsverbände sowie die Bundesländer Bayern, Baden-Württemberg...

Dalağında kist tespit edilen çocuk riskli bir ameliyat yerine robotik cerrahiyle sağlığına kavuştu

Karın ağrısı şikayetiyle başvurduğu hastanede dalağında kist tespit edilen 17 yaşındaki Derya Bozkurt, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde ilk kez uygulanan robotik dalak kisti...

Gemeinsame Erklärung von Frankreich, Deutschland, Italien und Großbritannien zur Lage in Libyen

Frankreich, Deutschland, Italien und Großbritannien begrüßen die Ergebnisse der ersten Runde des Libyschen Politischen Dialogforums, das vom 7. bis 15. November in Tunis getagt...