12.1 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartGesundheitAlmanya’da Perakende Ticaretin ve Tüketicinin Gidişatı

Almanya’da Perakende Ticaretin ve Tüketicinin Gidişatı

Almanya Federal Çalışma Bakanlığı’nın en son yayınlanan verilerine göre perakende ticaret yapan işletmeler 2019 yılında da bir önceki yıla oranla yeni işyeri olanağı yaratabildiler.

ALMANYALILAR – Kısa adı HDE / Handelsverband Deutschland olan Almanya Ticaret Birliği bugün yaptığı bir açıklamada, 17.500 yeni sosyal sigortalı eleman ile bu branşta çalışanların sayılarının arttığının gözlemlendiğini açıkladı. Minijobber denilen yarı zamanlı çalışanların sayılarının ise aynı eski rakamlarda kaldığı saptandı. 2020 yılına girerken toplam 3,1 milyon kişi perakende satış ticaretinde çalışıyordu. Bu aynı zamanda Almanya’nın en büyük işveren branşının hangisi olduğunu da yanıtlıyor.

Perakende satış ticaretinde çalışanların son durumları ile ilgili aktüel veriler henüz tam olarak küresel salgından dolayı elde edilmemiş olsa da, Federal Çalışma Kurumu’ndan ancak Ekim 2020’de ilk bilgiler bekleniyor. İFO Enstitüsü’nün Haziran 2020 tahminlerine göre 400.000 kişi kısa süreli işlerde çalıştılar. Gidişattaki eğilim bu sayının düştüğü yolunda. Zira bir önceki ay, Mayıs ayındaki rakamlar 700.000 idi.

Yine HDE’nin yaptığı bir başka açıklamaya göre Corona’dan dolayı mevcut krize rağmen tüketici barometresinin Temmuz ayında yükselen bir eğilimi yakaladığı belirtildi.

Eldeki küçük gelişmeye rağmen tüketicinin genel ruh halinin Almanya çapında oldukça düşük düzeyde seyir ettiği, tüketim barometresindeki hareketliliğe rağmen ancak krizin başlangıç evresine denk gelen bu yılın Nisan ayındaki değerlerin yakalanabildiği aktarıldı. Kurum bu son iki aydaki olumlu ilerlemelere rağmen tüketici barometresinin Corona öncesi düzeye hala uzak olduğunu vurguladı.

Tüketicinin ekonomik beklentilerine ayrıca bir de gelir artışı ile ilgili beklentilerinin eklendiği, bunun tehlikenin geçtiği anlamına gelemeyeceğini, genel krizden dolayı kaçınılmaz olarak ilk işten çıkartmaların gerçekleşmiş olmasına rağmen, bir çok firmanın kısa çalışma süreci içerisinde bulundukları, işçi çıkartma konusundan sadece bahsedip hayata geçirmedikleri belirtildi. Beklemenin dışında bir şey yapılamayacağını açıklayan kurum, işten çıkarılma durumlarında gelir konusundaki beklentilerinin ne kadar olumsuz etilenip etkilenmeyeceğinin henüz kestirilemeyeceğini ama satın alma yönünde pozitif eğilimin gözlemlendiğine de değindi. Bunda tabii yeni hijyen şartlarına uyulması ve salgının bulaşmasını önleme yönündeki davranış zorunluluğunun da alışveriş ve tüketim alışkanlığını etkilediğini görmek gerekir.

Önümüzdeki döneme dair realist saptamaların, gelecek aylarda küresel salgının izleyeceği seyire bağlı olduğuna değinen birlik, HDE-Tüketici Barometresi’nin ayda bir yayınlandığını ve 2000 kişinin katıldığı, satın alma eğilimleri, tasarruf etme eğilimleri, finansal durum ve diğer başka tüketime dayalı faktörleri kapsadığını, bunun aktüel tüketici davranışlarını kapsamadığını, tersine gelecek üç aya dair bekeenen havayı yansıttığını vurguladı.

08.07.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular