19.7 C
Hamburg
Donnerstag, August 6, 2020
Start Gesundheit Sigortalı çalışan sayısı bir yılda 379 bin azaldı

Sigortalı çalışan sayısı bir yılda 379 bin azaldı

TEPAV’a göre 4/a sigortalı çalışan sayısı, Nisan 2020’de geçen yılın aynı ayına göre 379 bin azalırken, işsizlik sigortasına başvuranların sayısı 167 bin arttı.

 

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu Nisan 2020 verilerinin değerlendirildiği TEPAV İstihdam İzleme Bülteni’nin 95’inci sayısı yayımlandı.

Buna göre nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre sigortalı ücretli çalışan sayısı en fazla azalan sektör, 150 bin azalışla bina inşaatı sektörü oldu. Bu sektörü 130 bin azalışla bina ve çevre düzenleme faaliyetleri, 117 bin azalışla konaklama, 50 bin azalışla bina dışı yapıların inşaatı ve 48 bin azalışla yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetleri sektörleri takip etti.

ANTALYA’DA 113 BİN AZALIŞ

Sigortalı ücretli çalışan sayısı son bir yılda en fazla azalan il, 113 bin azalışla Antalya oldu. Antalya’yı 52 bin azalışla İstanbul, 39 bin azalışla Ankara, 36 bin azalışla Muğla ve 22 bin azalışla İzmir izledi.

İşsizlik ödeneği bekleyenlerin sayısı son bir yılda 47 bin artışla en fazla İstanbul’da arttı. İstanbul’u 13 bin artışla Antalya, 12 bin artışla Ankara, 10 bin artışla İzmir ve 5 bin artışla Antep takip etti.

Nisan 2020’de, Nisan 2019’a göre işsizlik ödeneği alanların sayısında en fazla azalış Bursa’da oldu. Bursa’yı İstanbul, İzmir, Tekirdağ ve Adana izledi.

İSTİHDAMDA 739 BİN AZALMA

Bültende yer alan diğer veriler ise şöyle:

■ İstihdam bir ayda 739 bin azaldı.

■ İmalat sanayide kayıtlı istihdam 1 yılda 88 bin arttı.

■ 1 yılda kadın istihdamı 106 bin azaldı.

■ 1 yılda imalat sanayide kadın istihdamı 25 bin arttı.

■ 1 yılda 44 sektörde ve 46 ilde işyeri sayısı azaldı.

■ 1 yılda KOBİ sayısı 4 bin, KOBİ’lerde sigortalı çalışan sayısı 279 bin azaldı.

■ 1 yılda kayıtlı çiftçi sayısı 75 bin azaldı.

■ Kamu çalışanı sayısı 1 yılda 70 bin arttı.

■ 1 yılda kazancı en hızlı artan sektör sosyal hizmetler sektörü oldu.

Gazete Manifesto

 

- Advertisment -

Most Popular

Entwurf Insektenschutzgesetz: Ein erster Schritt, aber längst nicht ausreichend

Das Bundesumweltministerium hat einen Referentenentwurf des Insektenschutzgesetzes zur Ressortabstimmung vorgelegt. Mit dem Entwurf sollen die Lichtverschmutzung und der Einsatz von Bioziden in Naturschutzgebieten, der...

Avukatın yaralı bulduğu kargayla dostuluğu şaşırtıyor

Adıyaman'da avukat Ümit Taş'ın yaralı bularak ofisine getirdiği kargayla arasında oluşan bağ görenleri şaşırtıyor. Avukat Ümit Taş, Adıyaman Adliye Sarayında duruşması bitince Yavuz Selim Mahallesi'ndeki...

Unutulmayan yapımların senaristi: Umur Bugay

Yeşilçam sinemasına ve 1990'ların televizyon dünyasına yazdığı eserlerle tanınan Umur Bugay, 1962'den 1972'ye kadar tiyatro oyunculuğu yaptı. Yılmaz Güney'in istediği "Cemil" adlı senaryoyla 1974'te...

Gute Karriereaussichten im digitalen Handel: Erste E-Commerce-Kaufleute schließen Ausbildung ab

In diesen Tagen erhalten die ersten Auszubildenden im vor zwei Jahren neu geschaffenen Beruf des Kaufmanns/der Kauffrau im E-Commerce ihre Abschlusszeugnisse. Der Handelsverband Deutschland...
%d Bloggern gefällt das: