19.7 C
Hamburg
Donnerstag, August 6, 2020
Start News Umwelt Amazonlar’da yangınlarda ciddi artış

Amazonlar’da yangınlarda ciddi artış

Brezilya’da Amazon ormanlarında geçtiğimiz ay 2 binin üzerinde orman yangını tespit edilirken, bu yılın haziran ayı son 13 yıldaki en fazla yangın kaydedilen ay oldu.

 

Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE) tarafından yayınlanan verilere göre, haziran ayında Amazonlar’da 2 bin 248 orman yangını tespit edildi. Bu verilere göre yangınlarda Haziran 2019’a oranla yüzde 19,5’lik bir artış yaşandı.

INPE’ye göre, geçtiğimiz ay meydana gelen yangınlar son 13 yılın en yüksek düzeyine denk geliyor.

2007’DEN BU YANAKİ EN YÜKSEK RAKAM

Üçte ikisinden fazlası Brezilya topraklarında yer alan Amazon ormanlarında sıcaklarla birlikte orman yangınları artış gösteriyor. Son olarak Haziran 2007’de 3 bin 519 noktada yangın çıktığı tespit edilmişti.

Ancak Amazonlar’da korkulanın ağustos ayında yaşanması bekleniyor. Son olarak Ağustos 2019’da toplamda 30 bini aşkın noktada yangınlar çıkmıştı ve yüzbinlerce hektarlık alan yok olmuştu. Bu ise 2018’in ağustos ayına oranla üç kat bir artışa denk geliyordu.

Amazon ormanlarındaki orman katliamı diğer aylarda da oldukça yüksek. Bu yılın ilk 5 ayında 2 bin kilometrekareyi aşkın ormanlık alan yok olmuştu. Bu da geçtiğimiz yıla oranla yüzde 34’lük bir artış demek.

INPE’ye göre geçtiğimiz yıldan bu yana kesilen 9 bin kilometrekarelik ormanlık alan da bu yılın ağustos ayına kadar kuraklığın da etkisiyle yanmış olacak.

Brezilya’da orman yangınları veya kesimlerinin aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun izlediği politikaların da etkisiyle arttığından endişe ediliyor. Bolsonaro, sık sık koruma altındaki ormanlık alanlarda tarım ve madencilik faaliyetlerinin yasallaştırılması çağrıları yapıyor.

ANF

- Advertisment -

Most Popular

Avukatın yaralı bulduğu kargayla dostuluğu şaşırtıyor

Adıyaman'da avukat Ümit Taş'ın yaralı bularak ofisine getirdiği kargayla arasında oluşan bağ görenleri şaşırtıyor. Avukat Ümit Taş, Adıyaman Adliye Sarayında duruşması bitince Yavuz Selim Mahallesi'ndeki...

Unutulmayan yapımların senaristi: Umur Bugay

Yeşilçam sinemasına ve 1990'ların televizyon dünyasına yazdığı eserlerle tanınan Umur Bugay, 1962'den 1972'ye kadar tiyatro oyunculuğu yaptı. Yılmaz Güney'in istediği "Cemil" adlı senaryoyla 1974'te...

Gute Karriereaussichten im digitalen Handel: Erste E-Commerce-Kaufleute schließen Ausbildung ab

In diesen Tagen erhalten die ersten Auszubildenden im vor zwei Jahren neu geschaffenen Beruf des Kaufmanns/der Kauffrau im E-Commerce ihre Abschlusszeugnisse. Der Handelsverband Deutschland...

Türk akademisyenin geliştirdiği „implant ve yöntem“ dünyadaki hastalara da şifa oluyor

Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nejat Nizam'ın zor bir tedavi yöntemi olan ağız içi yumuşak doku naklini kolaylaştırmak için...