ALMANYALILAR

Süleyman Deveci: Yeni Bir Yüze Doğru

Kaptanın Seyir Defteri

17Geçen aylarda Almanyalılar’ın, daha profesyonel olması için yapılan ilk görüşmelerin olumlu gitmesiyle şirketleşmeye doğru büyük bir adım attığından bahsetmiştim. Sadece altyapının hazırlıklarına başlandığını söylemekle yetineceğim. Bir de muhabir kadrosunun oluşturulması çalışmalarımız sürüyor. Sayfalara yakışır bir haber ağı oluşturmak amacımız, aynı haberin ama on bin internet sayfasında aynı haliyle verilmesi anlayışımıza uzak. O yüzden kendi özgünlüğümüzde ısrarcıyım. Mırın kırın eden başlarken çok, ama aşılacak.

Yazarların haklı ve yakışan narsistliğini bilirim, yıllardır da anlar, uğraşır, eleştiririm. Bir noktadan sonra sanatçı yaratıcılığına yakıştığı boyutlarıyla kabul de ederim. Ama vasatın altını bırak, sıradan imlâ kurallarına bile yabancı, dile ve yazmaya hakim olamayan ve kendisine sağda solda gazeteci sıfatı takan, muhabir dahi olmayacak insanların kaprisleri ve tavırları anlaşılacak gibi değil. Gören de, biz değil o işveren zanneder. Senden istenen haberini yaz, al maaşını, gerisinden sana ne, bizim yaptığımız uğraşıdan, oluşturmaya çalıştırdığımız binadan, kültürden, yapıdan sana ne? Dinlese, baksa, görse ve sadece sayfadakileri okusa hepsini bilip anlayacak ama maksat kıllık olsun.

Defalarca yazdım, dilimde tüy bitti. Ne biz sıradan bir misyon gazeteciliği yapıyoruz, ne de ucube bir ilan ve reklam gazeteciliği için kolları sıvadık. Yayın ilkelerimiz ve kırmızı çizgilerimiz Almanya’da gazeteciliğin altın kuralları denilen basın konseyinin benimseyip sahiplendiği standartları kapsamındaki “Pressekodex”tir dedik. Almanya Cumhurbaşkanı bizim buralarda düşünce özgürlüğü kapsamına giren birçok düşüncenin Türkiye’de yasak kapsamına girebileceğinden bahsetmişti. Bizim çok bilmişlerin burun kıvırdığı Pressekodex ise herhalde vatan hainliğine, teröristliğe filan denk düşüyordur. Almanya’da yaşıyoruz, buranın yasalarına tabiyiz, o halde bir Alman, dahası göçmen medyasıyız. Yani önceliğimiz göçmenlerin, Almanyalıların dünyası, bu kadar basit.

Türkiye basınına bakın çok az bir istisna dışında genel yayın anlayışı Batı, buna dahil olarak da Almanya bizi sevmez anlayışıdır. Kırılganlık, alınganlık, kızıp öfkelenme kadar tam tersi şirin görünme anlayışı da malum. Oysa Alman medyası basını yapması gerekeni yapıyorlar. Yasaları, demokratik hak ve özgürlükleri çizilmiş. Bizde biraz buna zorlanılsa hemen suç ve yasak kapsamına giriyor. Kafası, beyni, düşünce ufku zincirlere vurulmuş insanların kalkıp bize gazetecilik dersi vermeye çalışmaları absürt ve komik. Sen önce zihnindeki, düşünme sistematiğindeki kalıpları kır, sonra bu mesleğe el at tavsiyesinde bulunabilirim.

Bu anlamda bizim yayın anlayışımızın merkezi de bu olacak, habercilik. Gücümüz, imkânımız, ekibimizin olanakları çapında biz habercilik yapacağız. Tanıyanlar ne kadar inatçı ve kararlı olduğumu bilirler. Bu anlamda Kaptanın Seyir Defteri bu biçimiyle devam eder mi etmez mi düşünmem lazım.

Kim aldı, nasıl aldı vb. soruların yanıtları zamanı gelince yapılacak basın açıklamasında mutlaka yer alacak. Ekipte gönüllüler kadar deneyimli haberciler, profesyoneller de var. Türkiye’de on binlerce işsiz gazeteci olduğu öteden beri söylenir, henüz iş için başvuranların sayısı beşi geçmedi. Belki biz yeteri kadar ciddi gözükmedik, ya da genel görüntümüz beğenilmeye yetmedi. Ya da işsiz gazeteciler sadece ana medya sevdalısı. Anlayan beri gelsin. Son olarak bu mesleği ama sadece bu mesleği, yani haber yapmayı seven insanlara kapımız her zaman açık olacak. Ama salt kişisel veya dar siyasi çıkarları uğruna gelenlere de bizim kapılar her zaman kapalı kalacak.

Daha iyi yazılarda buluşmak dileğiyle sağlıklı, sıcak ve güzel bir ay dilerim.

Süleyman Deveci / 01.07.2020

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: