8.7 C
Hamburg
Mittwoch, Januar 20, 2021
Start Home İngiltere’den Türkiye’ye giren plastik atıklar

İngiltere’den Türkiye’ye giren plastik atıklar

Haberlerde karşına çıkmış olabilir. Geçtiğimiz hafta BBC’de bir haber yayınlandı. İngiltere’den Türkiye’ye giren plastik atıklara neler olduğunu anlatan bu haberde bazı atıkların gelişigüzel doğaya atıldığı, hatta zaman zaman yol kenarlarında yakıldığı görülüyor.*

 

Eurostat verilerine göre Avrupa’nın plastik atıklarını en çok alan ülke Türkiye. Yeterli denetimi yapılmayan bu atıklar Türkiye’nin denizlerini, toprağını kirletiyor.

“Türkiye plastik çöplüğü olmasın” kampanyasında #çöplükolmasın etiketiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na binlerce tweet atıldı. İmza sayımız 80.000’i aştı.

Sen de bizimle birlikte plastik atık ithalatının yasaklanmasını talep et. Türkiye plastik çöplüğü olmasın.

imza-ver-buton

Avrupa’nın en çok plastik atık gönderdiği ülke Türkiye. İçlerinde ise Türkiye’ye en çok plastik atık gönderen ülke İngiltere.

Aliye, Türkiye henüz kaynağını doğru ve yeterli ayrıştıramayan ve denetimini şeffaf yapamayan bir ülke. Atıkları değerlendirip ekonomiye kazandırmak istiyorsak buna öncelikle kendi atıklarımızdan başlamalıyız. Ucuza başka ülkelerden satın alınan bu atıklar yetersiz denetimle bir araya gelince hem doğamızı hem de sağlığımızı tehdit eden bir tehlikeye dönüşüyor. Ayrıca Türkiye’nin kendi atık yönetimi alanında gelişmesine engel oluyor.

Sıfır Atık gelecekte plastik atığa yer yok

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık politikasıyla plastik kirliliğine karşı bir süredir mücadele ediyor. Fakat diğer yandan ülkeye girmesine izin verilen bu atıklar Türkiye’nin denizlerini ve toprağını kirletmeye devam ediyor. Tek kullanımlık plastiklerin yasaklanmasını talep ettiğimiz gibi plastik atık ithalatının da yasaklanmasını istiyoruz.

Şimdi sen de imza ver, plastik atık ithalatı yasaklansın. Türkiye plastik çöplüğü olmasın.

imza-ver-buton

Desteklerin için teşekkürler.

Nihan Temiz Ataş
Plastik Proje Sorumlusu

(*) BBC’de yer alan İngilizce habere buradan ulaşabilirsin.

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular