ALMANYALILAR

İthal ürünlere koronavirüs vergisi! Hangi ürünlere ek vergi getirildi?

Mayıs ayında 800’den fazla ithal ürüne getirilen ek gümrük vergisinin ardından, bu kez 400 ithal ürüne ‚koronavirüs vergisi‘ getirildi. Vatandaşlar, ‚Hangi ürünlere koronavirüs vergisi getirildi?‘ sorusunun yanıtını sosyal medyada tartışırken, yüzde 20’ye kadar uygulanacak ek vergi, 30 Eylül’e kadar geçerli olacak.

karar

‚Hangi ürünlere ek gümrük vergisi getirildi?‘, ‚İlave vergi alınacak ürünler neler?‘ sorularının yanıtlarını ve ‚yeni vergi getirilen ürünler listesi‘ne sayfamızda yer verdik. Corona virüs (koronavirüs) salgın hastalığının ekonomi üzerindeki olumsuz etkisinin azaltılmasını hedefleyen ek gümrük vergileri kararı bazı tekstil ürünleri, demir çelik eşyaları ve bazı makineleri kapsıyor.

HANGİ ÜRÜNLERE EK GÜMRÜK VERGİSİ GETİRİLDİ?

Türkiye’de ithalatta 400’ün üzerinde eşya için eylül sonuna kadar değişen oranlarda yüzde 20’ye kadar ilave gümrük vergisi uygulanmasını öngören Cumhurbaşkanlığı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan önlemler kapsamında 400’ün üzerinde eşyaya ilave gümrük vergisi getirildi. 30 Eylül’den sonra 10 puana kadar daha düşük oranlarda uygulanacak.

İLAVE VERGİ ALINACAK ÜRÜNLER LİSTESİ

Buna göre tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası ile bazı muhtelif ürünleri kapsayan 400’ün üzerinde ürün için 30 Eylül 2020’ye kadar geçici olarak ürün bazında değişen oranlarda yüzde 20’ye kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Yeni verginin gerekçesi, covid-19 salgın hastalığının olumsuz etkilerini azaltmak olarak açıklandı.

PLASTİK KARTLARA YÜZDE 10 VERGİ

Ticaret Bakanlığı kararda yer alan hususlara ilişkin tebliğleri çıkarabilecek, özel ve zorunlu durumları inceleyerek sonuçlandırabilecek.

Öte yandan yayımlanan diğer bir ithalat rejimi kararına göre, güneş panellerinde kullanılması kaydıyla ithal edilecek yansıtıcı filmlerde gümrük vergisi oranı yüzde 10 olarak uygulanacak. Plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal edilecek plastik plakalar için de gümrük vergisi yüzde 10 olarak belirlendi. Bu kararlar da 30 Eylül 2020’ye kadar geçerli olacak.

Ek gümrük vergileri ile koronavirüsün Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve yerli sanayinin artan ithalat baskısına karşı koyabilmesi amaçlanıyor.

Karar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: