Uluslararası Af Örgütü Avrupa Polisinin Irkçılığını Belgeledi

0
1

ALMANYALILAR – Uluslararası Af Örgütü yayınladığı “Pandemiyi Denetlemek” adlı raporunda 12 Avrupa ülkesinin emniyet birimlerinde polisin etnik azınlıklara ve ötekileştirilen gruplara uyguladığı ırkçılığın ve ayrımcılığın kurumsallaşmasını ele aldı. Uygulanan şiddet, keyfi ve ayrımcı kimlik kontrolleri, zorla karantina altına almak, haksız veya aşırı para cezalarına tabi tutarak orantısız hedef almak bunlardan bir kısmı.

polis

Af Örgütü yayınladığı raporda Belçika, Bulgaristan, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Macaristan, Sırbistan, Slovakya, Romanya ve Yunanistan’da görev yapan polisleri inceledi. Bu ülkelerdeki polis teşkilatlarında önyargıların, ayrımcılığın ve ırkçılığın ciddi boyutlarda yerleşmiş ve yaygın olduğuna değinen af örgütü ABD ve Avrupa’da süren Black Lives Matter (Siyahların Hayatları Değerlidir) protestolarında ifade edilen kapsamlı sorunlara da yer verdi.

Fransa’nın en yoksul bölgesi olan, çoğunlukla siyahların ve Kuzey Afrika kökenlilerin yaşadığı Seine-Saint-Denis’de uygulanan karantina yasaklarına uyulmaması karşısında kesilen para cezaları ülkenin geri kalanına oranla üç katı fazla. Oysa yerel yetkililer yaptıkları açıklamalarda yöre halkının diğer bölgeler kadar alınan tedbirlere saygıyla uyduklarını belirttiler. Yine işçilerin ve etnik azınlıkların yaşadığı Nice kentinde bir mahallede şehrin geri kalan semtlerindan daha fazla uzun süreli sokağa çıkma yasağı uygulandı. Polisler karantina tedbirlerini denetleme amacıyla, durdurma, üst arama ve kimlik kontrolleri yaparken sık sık hukuka aykırı derece orantısız güç kullandı. Yine İngiltere’de Londra polisi Mart-Nisan 2020 arasında %22 oranında bir artışla durdurma, kimlik kontrolü ve üst arama gibi uygulamalar gerçekleştirdi. Bu uygulamalara tabii tutulan siyahların oranının üçte bir oranında arttığı saptandı. İtalya’da Avvocato di Strada adlı sivil toplum kuruluşu, evsizlerin kendi kendini tecrit etme ve seyahat kısıtlaması tedbirlerine uymadıkları gerekçesiyle para cezasına mahkum edildiği en az 17 vakayı belgeledi. Fransa, İspanya ve İngiltere´de de kolluk görevlileri onlarca evsize para cezası kesti.

Yine rapora göre bahsi geçen ülkelerden Almanya, Kıbrıs ve Sırbistan’da kamplarda ve ortak yerleşim alanlarında yaşayan sığınmacılar, mülteciler ve göçmenler yaşadıkları yerlerden zorla tahliye edildi. Örneğin Sırbistan, olağanüstü hal döneminde; mülteciler, göçmenler ve sığınmacıların yaşadığı, hükümetin idaresindeki merkezleri seçici bir biçimde hedef alarak, özel yönetim uyguladı. Bu merkezler, 24 saatlik zorunlu karantina altına alındı ve sokağa çıkma yasağını denetlemek üzere ordu birlikleri görevlendirildi.

Af örgütün Batı Avrupa Araştırmacısı Marco Perolini yaptığı açıklamada polis şiddeti ve kurumsal ırkçılıkla ilgili sorunların yeni olmadığına değinerek, küresel salgın ve karantinaların baskıcı bir biçimde uygulanarak, bu sorunların ne kadar yaygın olduğunu gözler önüne serildiğini, ayrımcılık, hukuka aykırı güç kullanımı ve polis teşkilatındaki cezasızlıktan oluşan üç yönlü tehditin, Avrupa’da acilen ele alınmasını dile getirdi. Uluslararası Af Örgütü’nün Kanıt İnceleme Bölümü, Avrupa’nın farklı yerlerinde kaydedilen ve polisin anti demokratik bir şekilde hukuka aykırı davranarak yersiz güç kullandığını gösteren 34 videoyu doğruladı. Bahsi geçen olayların birçoğunda güç kullanımının hiçbir şekilde gerekli olmadığı görüldü.

28.06.2020

Werbeanzeigen

Kommentar verfassen