ALMANYALILAR

Macaristan’da Basın Özgürlüğü Tehlike Altında

ALMANYALILAR – Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) önceki gün yayınladığı bülten ile Macaristan’da yayın yapan ülkenin en büyük ve ciddi haber sitesi Index.hu özgülünde tehlike altındaki basın özgürlüğüne dikkat çekti.

Screenshot_2020-06-28 Index

Küresel salgından dolayı reklam gelirleri gittikçe düşen yayın organının redaksiyonunu küçültme yoluna gitme, yani muhabirleri dağıtarak küçük firmalara gönderme planları yapan haber sayfalarının sahiplerine seslenen RSF, yayın organının redaksiyon bağımsızlığının korunmasının garanti altına alınmasını talep etti.

Macaristan Başbakanı Viktor Orbán rejiminin özgür basına karşı uygulanan her türlü baskı ve saldırılarına rağmen, Index.hu ülkenin en önemli ve en çok okunan bağımsız haber portalı olma özelliğini koruyor. Bu yılın Mart ayı sonunda hükümete yakınlığı ile bilinen bizdeki gibi sonradan türeyen yeni medya baronu Miklós Vaszily, yayın organının reklam ticaretini idare etmekten sorumlu olarak, haber portalının yarısını satın aldı. Böylelikle o tarihten beri gazetenin bağımsızlığını koruması kaygısı gittikçe büyüyor.

RSF Genel Müdürü Christian Mihr, Index yayın kurulunu yok etmenin Macaristan’daki basın özgürlüğünü yıkacağına değinerek, haber portalının idaresinden sorumlu olanların redaksiyon ile ortak çalışarak, Macaristan’daki basın piyasasında önemli eleştirel bir sesin bağımsızlığının korunarak, haber sayfalarının masraf kısıtlaması sorununu birlikte çözebileceklerini belirtti.

Geçen hafta yayın organının Genel Yayın Müdürü Szabolcs Dull ve yüzden fazla çalışanın ortak imzasıyla yapılan açıklamada, yeni planların gerçekleşmesi durumunda redaksiyon özgürlüğünü büyük bir tehlikenin beklediği uyarısında bulundular. Bu arada 2018 yılından beri Index yayın kurulunun hazırlamış olduğu “Özgürlük (Redaksiyon) Barometresi”nin yeşilden yani bağımsızdan, sarıya yani tehlikeli duruma döndüğünü işaret etti.

Hafta başında bir açıklama yapan yayın organının yönetici müdürü László Bodolai, dışarıdan gelen uzmanların redaksiyonun küçültülmesi yönündeki önerileri planlarının reddedildiğini, Genel Yayın Müdürü’nün ama idare yönetimindeki görevine son verildiğini belirtti. Hemen ertesi gün de yine yönetim kurulundan bir üyenin, András Pusztay’ın istifası gerçekleşti. Macaristan’daki bir çok yayın organına kıyasla Index haber portalı, geçmiş yıllarda saydam olmayan bir çok el değiştirme yani sık sık satılma durumuyla karşılaşsa da redaksiyon bağımsızlığını koruyabilen nadir yayın organlarından biri olmayı başarmıştı. Tabii bunu da eleştirel ve soruşturmacı haberciliği sayesinde elde ettiği geniş okur çevresine borçlu.

RSF, 2010 yılından beri iktidarda olan Fidesz Partili Başbakan Viktor Orbánın ülkedeki mevcut medyayı yavaş yavaş ele geçirerek kontrolü altına aldığına, kamu yararına yayın yapan yayın organlarının MTVA adlı devlete ait medya holdingine bırakıldığına, aynı holdingin MTI adlı Macaristan’ın tek haber ajansının da sahibi olduğuna, yine yerel medyanın 2017 yazından beri tamamıyla başbakana yakın firmaların eline geçtiğine, 2018 güzünden beri iktidara yakın 500 medya kuruluşunun tek bir holdingde toplandığına ve haber yayınlarının tek bir merkezde toplanıp dağıtıldığına, Népszabadság ve Magyar Nemzet gibi ulusal düzeyde muhalif yayıncılık yapan bu gazetelerin yayınlarına son verildiğine, küresel salgın vesilesiyle iktidarın nasıl yabancı medyaya yalan haber suçlamalarında bulunduğuna, iktidara yönelik her türlü eleştirel haberciliğinin hükümetin çarpıtmalarıyla Macar halkın ayapılmış gibi bir imaj yayılmaya çalışılmasına, Avusturya, İsviçre, İsveç ve Almanya Büyükelçiliklerine sürekli haklarında çıkan haberlerle ilgili uyarılarda bulunularak, beğenmedikleri haberlerin tekzip edilmesi taleplerinde bulunmalarına dikkat çekti.

Macaristan dünya basın özgürlüğü listesindeki 180 ülke arasında 89. sırada yer alıyor.

28.06.2020

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: