14.9 C
Hamburg
Sonntag, Juni 13, 2021
StartGesundheitGüvencesiz çalışma koşulları ve önlemsizlik tarım işçilerinin canını alıyor

Güvencesiz çalışma koşulları ve önlemsizlik tarım işçilerinin canını alıyor

“Çarklar dönsün” diye madenlerde, inşaatta, tarımda, tekstilde, güvencesiz çalışma koşullarının dayatılarak önlemlerin alınmadığı koşullarda özel izinle çalıştırılan işçiler her gün iş cinayetleri ile hayatlarını kaybediyor.

Emek sömürüsünün en yoğun yaşandığı tarım sektöründe her yıl onlarca tarım işçisi yollarda bir yudum ekmek uğruna hayattan kopuyor. Konya’da yaşanan kazada hayatını kaybeden tarım işçileri de önlemler alınmadığı takdirde ne ilk ne de son olacak. Her yıl yüz binlerce tarım işçisi geçim sıkıntısı nedeniyle ülkenin farklı bölgelerine göç etmek zorunda kalıyor. Sosyal yaşamdan izole, sağlık hizmetlerinden bile faydalanamayan, çok kötü fiziki koşullarda, düzgün beslenme ve barınma koşullarından azade yaşamak zorunda kalmaktadır.

Hiçbir güvenceye sahip olmadan, çok düşük ücretlerle çalışmaya mahkum edilen tarım işçileri, salgın sürecinde de herhangi bir güvence sağlanmadan, canları yetkililer tarafından hiçe sayılarak tüm yasaklardan muaf tutulmuşlardır. Acılar ve ölümler “fıtrat” değil, alınmayan önlemlerin sonucunda yaşanan “iş cinayetidir”.

Mevsimlik tarım işçiliği kanayan yara olmaya devam etmektedir. Kaybedilen canlardan tüm yetkililer sorumludur. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın derin üzüntüsünü yaşıyoruz, yaralanan işçilere acil şifalar, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Şaziye Köse
Halkların Demokratik Partisi
Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı
28 Haziran 2020 

Foto: Twitter

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular