ALMANYALILAR

Zirvedeki kadınlar anlatıyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası(BTSO) çatısı altında faaliyetlerini sürdüren TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) tarafından çevrimiçi düzenlenen ‘Zirvedeki Kadınlar’ etkinliğinin üçüncü ve son oturumu ‘Yön Veren Kadın – İş Hayatında Kadın Yönetici Olmak’ konusu ile gerçekleştirildi. Girişimci kadınlar, hikâyelerindeki o önemli anları da paylaştı.

btso1

„Başarırsın Çünkü Kadınsın“ ilkesiyle düzenlenen dijital zirvenin kapanış oturumu gerçekleştirildi. TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevgi Saygın’ın moderatörlüğünde yapılan zirvede, BRN Yatak Kurucusu ve Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı ile Erdek Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı ilham veren başarı hikâyelerini katılımcılarla paylaştı. Zirveye BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan ve TOBB KGK İcra Kurulu Üyeleri de katıldı.

Kadınlar ekonomideki katkısı arttırılacak

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Birleşmiş Millet’e üye 121 ülkeden daha fazla ihracat yapan Bursa’da kadınları ekonomiye olan ilgisinin daha fazla olmasının altını çizerek:

Ülkemizde kentleşme oranları yükseliyor. Nüfusumuzun yüzde 80’i kentlerde yoğunlaşmış durumda. Ancak özellikle kadınlarımızı ekonomiye yeterince dâhil edebilmiş değiliz. AB ülkelerinde kadınların üretime katılımı yüzde 60 seviyesindeyken Türkiye’de bu oran yüzde 30’larda. 3 milyonu aşkın nüfusa sahip, 26 milyar dolar dış ticaret hacmine ulaşmış, Birleşmiş Milletler’e üye 121 ülkeden daha fazla ihracat yapan Bursa gibi gelişmiş bir kentte de kadınların ekonomiye katkısı daha fazla olmalı. Bu yüzden Bursa Kadın Girişimciler Kurulu önemli bir sorumluluk üstleniyor. BTSO olarak bizler de kurulumuzun projelerine her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.” dedi.

TOBB Bursa KGK Başkanı Sevgi Saygın, salgın sonrası ekonomideki köklü değişime kadın elinin daha fazla değmesi gerektiğini belirterek: “Özellikle çalışma hayatında köklü değişikliklerin yaşanacağı salgın sonrasında ekonomiye mutlaka daha fazla ‘kadın eli’ değmesi gerektiğini düşünüyoruz. Örnek başarı hikayelerinin paylaşıldığı zirvemiz, girişimci kadınlarımız için önemli bir motivasyon kaynağı olacaktır. ‘Başarırsın Çünkü Kadınsın’ diyerek başladığımız bu yolculuğa mesajlarıyla güçlü bir destek veren BTSO Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Burkay’a, kıymetli konuşmacılarımıza, İcra Kurulu Üyelerimize, Doğu Marmara Bölgesi İcra Kurulu Başkanlarımıza ve Bursa’daki dernek başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum,” dedi.

Ticareti köprüsünü başardı

BRN Yatak Kurucusu Berna Gözbaşı, “Yeni özelleşen bir fabrikaydı. Fiyatlar Londra Metal Borsası’nda belirlenmesine rağmen biz o dönemde borsa fiyatlarından habersiz şekilde üretim yapıyorduk. Bunun üzerine Londra’ya giderek borsa işlemlerini öğrendim. Fabrikanın 3 yıl sonra kapanmasıyla kendi danışmanlık firmamı kurdum. Metal ile ilgili firmalara danışmanlık vermeye başladım. Ancak bu dönemde pek çok ekonomik kriz yaşadık. Devalüasyon olmasıyla ihracata yöneldim. Kayseri’de çoğu firmanın dış ticaret birimleri yoktu. Firma kataloglarını toplayarak Tanzanya’ya, Gana’ya, Nijerya’ya giderek fuarlara katıldım. Sonradan öğrendim ki Nijerya güvenli bir ülke olmadığı için erkekler bile oraya koruma ile gidiyormuş. Kayseri ile Afrika arasındaki ticaret köprüsünü başlatanlardan biri oldum.” dedi.

Sözlerine devam eden Gözbaşı: “800 metrekarede 10 çalışan ile üretime başladık. Dünyada üretilen bütün yataklardan numune yaptırdım. O esnada küçük bir stantla bir fuara katıldım ve çok ilgi gördü. İhracata bu şekilde başladık. Avrupa’dan lokal üreticilerle yarı mamul üretimi ortaklıkları kurduk. Şu anda Türkiye’nin en büyük yatak üreticisiyiz. Bine yakın çalışanımız var. Sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın en büyük ihracatçıları arasında yer alıyoruz,” dedi.

Üretileni satabilmek önemli

BRN Yatak Kurucusu Gözbaşı, “Network’ünüzü mutlaka genişletin. Dünyada çok fazla arz var. Herkes her şeyi bir şekilde üretebiliyor. Bunu satabilmek önemlidir. Bu yüzden network’ünüzü genişletin, sürekli iş bağlantıları yapın. TİM, TOBB, DEİK, oda ve borsalarda mutlaka görev alın. Artık fuarlar o kadar etkin değil. Sektörün en büyük ihracatçısıyım ama neredeyse hiçbir fuara katılmaz hale geldim. Her şey elektronik ortamda yürüyor. Özellikle pandemi sonrası dijital fuarlar, ikili iş görüşmeleri başladı. DEİK olarak bunları düzenliyoruz. Rekabet çok ancak kanal da çoktur. Kadınların bunları iyi değerlendirmesi lazım,” dedi.

btso2

Onun işi kulübü yönetmek

Kayserispor’un başkanlık koltuğuna oturması ile ilgili süreci de anlatan Gözbaşı, “Kayseri’de insanları birleştiren en önemli değerlerden biri Kayserispor. Başkan olmam tüm dünyada çok ses getirdi, Times’a kadar haber oldu. Şu an alıştım. Kulüpler, camialar, basın birçok şeyle baş etmeyi öğrendiğim bir tecrübe oldu. Göreve geldiğimde ‘Ofsayt nedir bilmek zorunda değilim, onu bilmesi gereken oyuncular ve hakemler, benim işim kulübü yönetmek’ demiştim. Ülkemizde futbol kulüpleri ne yazık ki iyi yönetilmiyor. Süper Lig takımlarının mevcut gelirleriyle borca batması mümkün değil. Buna kötü yönetimler yol açıyor. Kayserispor şu an ligde kalmak için elinden geleni yapıyor. Tamamen bir aile ortamı oluşturmayı başardık. İlk devredeki kötü sonuçlara rağmen düşmemek için son saniyeye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Kadın azmettiğinde başarır’

Erdek Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı, “Kadınlar hiçbir şey istemiyor, önlerine sunulsun diye bekliyorlar. Hâlbuki kadınların keşfedemediği çok fazla kabiliyeti var,” diyerek kadınların da üretebildiğine değinerek sözlerine şunları ekledi:

Kadınların bu yeteneklerini gün yüzüne çıkarmayı, başarıya ulaşabileceklerini hissettirmelerini sağlamaya çalışıyorum. Erdek Ticaret Odası Başkanlığı seçilmem de bunun sonucunda oldu. Kadınlardan ticaret odası başkanı olmaz algısına rağmen 2009 yılında seçimlere girerek önce başkan yardımcısı ardından 2013 yılında Başkan seçildim. İki dönemdir bu görevi yürütüyorum. Bölgenin zenginliklerini tanımak, yapacağım çalışmaları planlamak için araştırma yaparken coğrafi işaret tescili ile karşılaştım. Erdek Ticaret Odası ve Bereketli Eller Kadın Kooperatifi işbirliğiyle Kapıdağ Mor Soğanı için coğrafi işaret tescili aldık. Kadınların ekonomiye katılması noktasında çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Kadın azmettiği zaman başarı geliyor. Bunun için i​stemek, adım adım devam etmek gerekiyor.”

Turgay Kılıç / 27.06.2020

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: