ALMANYALILAR

Hamburg Eyalet Meclisi Tatile Yoğun Eleştirilerle Girdi

ALMANYALILAR – Önceki gün hükümet programını açıklayan Hamburg Eyaleti Başbakanı ve aynı zamanda Belediye Başkanı Peter Tschentscher (SPD) pembe bir tablo çizse de muhalefetin yoğun eleştirilerine maruz kaldı. Neredeyse yaz tatili hükümetin tam zamanında imdadına yetişti.

25.06.2020

Almanyalılar’a verdiği demeçte Sol Parti (DIE LINKE) Hamburg Eyalet Milletvekili Metin Kaya mecliste tatil öncesi gerçekleşen oturuma değindi. Tschenscher’in açıkladığı hükümet programının ne kadar samimi ve iyi niyetli bir yaklaşım sergilerse sergilesin, abartılı olmasının gözden kaçmadığını belirten Kaya, Corona döneminde sergilenen politikalarla o denli övünülmesinin eleştirildiğini, yasaklamalar konusunda çok dikkatli olunması gerektiğini bunun en küçük bir yanlışta otoriter karaktere dönüşebileceğine değindi.

Başkan’ın eleştirildiği diğer konunun İçişleri Senatörü Andy Grote’nin skandalı olduğunu, bu konuyla ilgili haberimizde de değindiğimiz gibi, otuz kişiyle içkili yemekli kutlama yapmanın kısıtlamaların olduğu bu Corona günlerinde hükümetin samimiyetinin sorgulanmasına yettiğini, senatörün istifasının istendiğini, hükümet programında genel olarak bakıldığında hemen hiçbir yeniliğin olmadığının ele alındığını, Yeşiller’in istediklerini elde edemediklerinin saptandığını, haftalarca uğraş ve çaba vermelerine rağmen ciddi mevziler elde edemediklerinin tartışıldığını belirtti.

Eleştirilen bir diğer konunun da yeni adalet senatörünün hukuk fakültesi mezunu olmaması olduğunu, muhalefetin haklarının arttırılması konusunda çalışmaların yeni dönemde başlatılması gerektiğini, koalisyonun elinde şimdi çok önemli bir gücün olduğunu, komisyonların kurulabilmesi için örneğin 25 milletvekilinin oylarının aşağıya çekilebileceğine değinerek, yeni açıklanan hükümet programında göçmenlerle ilgili güzel laflardan başka bir şey olmadığının altının çizildiğini açıkladı. Halen 60 yıldır burada olan insanların ancak belirli bir süre geçtikten sonra seçme ve seçilme haklarını elde edebilmeleri tartışmalarının ne kadar çağ dışı olduğunu, bahsi geçen uzunluğu kimin hangi kriterlerle belirleyeceğinin bilinmediğini aktardı.

Meclisin yaz tatil sonrası ilk oturumu 19 Ağustos 2020’da gerçekleşecek.

26.06.2020

One Reply to “Hamburg Eyalet Meclisi Tatile Yoğun Eleştirilerle Girdi”

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: