Almanya ve Fransa: DSÖ’ye sermaye desteğini artıracağız

0
1

dsö

Almanya ve Fransa, Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) sermaye desteğini artıracaklarını açıkladı.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ve Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, dün Cenevre’de Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ile bir araya geldi.

Spahn, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Almanya’nın önümüzdeki günlerde AB Dönem Başkanlığı’nı üstleneceğini hatırlatarak, küresel sağlık çalışmalarına ve DSÖ’ye destek sağlama gibi konuların AB’nin ana gündem maddeleri arasında yer alacağını kaydetti.

Spahn, Almanya’nın DSÖ’ye sermaye desteğini artırırken, örgüte daha fazla maske ve ventilator gibi sağlık ekipmanı da sağlayacağını vurguladı.

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran da basın toplantısında yaptığı açıklamada, ülkesinin DSÖ’nün Lenn’deki bir araştırma merkezine 90 milyon avro sağlayacağını, örgüte de ayrıca 50 milyon avroluk sermaye desteğinde bulunacağını söyledi.

Veran, DSÖ’nün yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede oynadığı önemli rolden de övgüyle söz etti.

DSÖ’nün en büyük donör ülkesi olan ABD, geçen ay örgütle bağlantısını kestiğini açıklamış, bu girişimiyle uluslararası toplumda yoğun tepkiye neden olmuştu.

Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sorumlusu Hans Kluge, dün yaptığı açıklamada, salgının bazı Avrupa ülkelerinde yeniden patlak verdiğini söyledi.

Kluge, şu an itibarıyla Avrupa’da toplam 2,5 milyondan fazla vaka tespit edildiğine, her gün yaklaşık 20 bin yeni vaka ve 700 can kaybının rapor edildiğine dikkat çekti.

Avrupa’daki vaka sayılarında geçen hafta aylar sonra ilk kez artış görüldüğüne işaret eden Kluge, son 2 haftada 30 ülkedeki vaka sayılarının arttığını, bu ülkelerden 11’inde durumun ciddi boyutlara ulaştığını bildirdi.

Kluge, Avrupa ülkelerinin salgına hızlı ve etkili şekilde müdahale etmeleri çağrısında bulundu.

CRI

Werbeanzeigen

Kommentar verfassen