Werbeanzeigen
Start Gesundheit CHP’li Karaca’dan AKP’li Belediyeye: “3 katrilyonun üzerinde borcu var”

CHP’li Karaca’dan AKP’li Belediyeye: “3 katrilyonun üzerinde borcu var”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Başkanlığı’nın Mudanya ilçesi Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) İskelesinde basına yapılan açıklamada çarpıcı iddialarda bulundu. Mudanya ve Eminönü arasındaki seferleri yapan BUDO (Bursa Deniz Otobüsleri)’nun satışa çıkarılarak işlevsiz hale getirilmesi ve İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) ile arasındaki rekabeti de ortadan kaldırıldığını belirtti. Karaca, BUDO’yu CHP’li üç belediye meclis üyesinin yazılı önergesiyle kurulduğunu ifade ederken AKP’li Bursa Büyükşehir belediyesinin de 3 katrilyon borcunun olduğunu söyledi.

chp

CHP Bursa İl Başkanlığı, Mudanya’daki BUDO iskelesinde sosyal mesafe ve maske kuralıyla bir araya geldi ve basın açıklaması yaptı. Mudanya İlçe Belediyesi Başkanı Hayri Türkyılmaz, İlçe Başkanları, İl Yönetim Kurulu üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri ile İl Kadın ve Gençlik Kolları başkanlarının da katıldığı basın açıklamasında açıklama yapan CHP’li Karaca, “BUDO ile Bursalılar daha ekonomik daha konforlu bir şekilde İstanbul’a ulaşıyordu. O dönem filo da büyüdü. Norveç’ten, Hong Kong’tan, Yunanistan’dan uygun koşullarda gemiler alındı. Günde karşılıklı 7 sefere kadar çıktı. Fakat şu anki Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, zarar eden şirketleri elden çıkarmayı göze koymuş. Belediyenin kamusal görevini unutmuş. Eğer kâr-zarar mantığıyla bakılıyorsa, Bursa Büyükşehir Belediyesi toptan kapatılsın. 3 katrilyonun üzerinde borcu var. Zararın en büyüğünü belediye yapıyor,” dedi.

Suçu CHP’li Belediyeye yıkıyorlar’

Başkan Karaca, bilet fiyatlarındaki fahiş fiyatlara değinirken, BUDO otobüslerinin akaryakıtlarından mazotu 2,30’dan ÖTV’siz alındığına vurgu yaptı. İstanbul’un AKP’li belediye yönetimi zamanlarında yine fiyatların yüzde 50 üzerinde zam yapıldığını ifade eden Karaca, bundan kimsenin haberi olmadığını ise şöyle açıkladı:

Aslından (BUDO) gözden çıkarıldı ama ‚Biz beceremiyoruz, yapamadık‘ demek yerine, işi Cumhuriyet Halk Partili bir belediyeye yıkmak için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sirkeci’deki iskeleye yaptığı zammı gerekçe gösteriyorlar. BUDO’da en büyük gider kalemi akaryakıt. Mazotu 2,30 liraya ÖTV’siz alıyorlar. İBB Şehir Hatları İşletmesi Müdürlüğü, kira işinin protokole bağlanmasını istedi. 2016 yılında İstanbul’u AKP’li bir belediye yönetirken yüzde 50 zam yaptılar. Kimsenin sesi çıkmadı. Bilet fiyatları da o dönem 30-35 lirayken yılda neredeyse 400 bin lira iskele ücreti ödenirken kâr ediliyordu. Şimdi son yaptıkları zam yüzde 65. Bıraksınlar oradaki iskele ücretinin artışını, birkaç hafta önce Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı zammı konuşsunlar. Salgında kimse çalışamamış, sokağa çıkamamış Bursa Deniz Otobüsleri İşletmeleri bilete zam yaptı. 40-45 liralık biletler 65 lira oldu. Belediyenin haberi yoktu. Kimsenin haberi yoktu, çünkü o dönem İstanbul’u AKP’li belediye yönetiyordu.”

Uludağ İsimli Deniz Otobüsünün satışına mani olduklarını açıklayan CHP’li İsmet Karaca, BUDO’nun İstanbul’da işgal konumunda olduğunu ve AKP’li Alinur Aktaş’ın zarar ettirip, deniz seferlerini kapatmak istediğini dile getirerek:

Şimdi şu kadar paraya aldık, şu kadar paraya sattık diye söylüyorlar. Aldıkları rakamı o günün dolar kuruyla hesaplamıyorlar, 5 milyon liraya aldık 16 milyon liraya sattık, kar elde ettik diyorlar. Peki, o zaman dolar kaç liraydı? Eldeki gemileri haraç mezat elden çıkarmaya çalışıyorlar. Müflis tüccar gibi bakıyorlar. Şimdi Uludağ adlı deniz otobüsünü satmaya çalışıyorlardı. Biz müdahale edince satmıyoruz dediler. Filoyu büyütmek, yeni hatlar açmak yerine seferleri azalttılar. Becerebilirseniz zarar etmezsiniz. Yolcu kaybı yaşıyorlar. Bu da şu andaki yönetimin acizliğidir, başarısızlığıdır

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’ndan randevu aldık. İyi niyetle BURULAŞ Genel Müdürünü de davet ettik. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanıyla da konuşmasını istedik. ‘Geliyorum’ dedikten bir gün sonra, PR(Halkla İlişkiler) arayışı içerisinde olduğumuzu iddia edip katılmadı. Şu an bizim deniz otobüslerimiz İstanbul’da işgalci konumunda. Ortada bir protokol yok. Eğer oradaki iskele kapanırsa tam Alinur Aktaş’ın istediği olacak. ‘Zarar ediyoruz, kapatıyoruz’ diyerek kilit vuracaklar,” dedi.

chp 2

Bursalıları İDO’ya mahkûm etmek istiyorlar’

Buradan İstanbul’a giden 1 milyon kişi umurlarında değil, gemileri satacak. Bursalıları İDO’ya mahkûm etmek istiyorlar. Şu an BUDO’nun bilet fiyatları İDO’dan daha pahalı. 7 yıldır ilk defa oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür ediyorum. Kabataş’taki Martı projesi bittiği zaman da oradaki iskelenin kullanımı için Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni davet edeceğini söyledi. Kendisi çok yapıcı bir tutum sergiliyor. Mevcut iskele kirası anlamında, oran anlamında da müzakereye açıktır. Kamusal bir fayda gördükleri için yardımcı olacakları söyledi. Şu an bir protokol için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Hatları Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili bürokratlarını bekliyor. Uygun şartlarda Bursa için bu sözleşmeyi yapsınlar ama BUDO yolcu biletine yapılan yüzde 65 zammı da geri çeksinler. Ülke salgın altında ezilirken yüzde 65 zam yapmak hangi vicdana sığıyor anlamıyorum. Bize düşen görev neyse yapmaya hazırız. Hiçbir siyasi kaygımız yok,” dedi.

Ayrıca Bursa’daki demir hatlarının da aynı şekilde heba edildiğini ve israflarla yönetildiğine değinen Başkan Karaca:

„Biz onların beceremediklerini söylüyoruz. T3’ü beceremediler. 6.5 milyon dolar maliyetle yapıldı. Orada 40 milyon liranın üzerinde para harcandı, T3 nostaljik tramvay artık çalışmıyor. T3’ün 2019 yılında ortalama yolcu sayısı 3 bin 954. İki tane belediye otobüsünün yapacağı işi 40 milyon lirayla yapamadılar. T1 hattını sansasyonla açtılar. Bulunduğu bölgede 600 bin trafik hareketliliği var. Bursa’nın günlük trafik hareketliliği 1 milyon 800 bin. 3’te 1’i T1’in ring alanı içerisinde. T1’in taşıdığı yolcu sayısı yüzde 1,25’e geliyor. T2 Allah’a emanet. Üstüne gittikçe ‘kredi bulduk’ diyorlar. 7 Mart’ta gazetelerde T2 için kredi bulduklarını, ihaleye çıkacaklarını söylediler. Eğer kredi bulduysa, bulduğu bankayı veya finans şirketini açıklayacak. Hangi koşullarda aldığını açıklayacak. O parayı Bursalılar olarak biz ödeyeceğiz. Su faturalarıyla, bilet fiyatlarıyla ödeyeceğiz. Bunu eğer açıklamıyorsa yalancıdır. Biz o 8 kilometreyi aşkın yolu Terminal’den Kent Meydanı’na kadar yürüdük. Eğer kredi şartlarını açıklamazsa, Kent Meydanı’ndan Terminal’e kadar da yürürüz. AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi batıyor. Siyasi iktidar elindeki nüfusu en büyük belediyeyi yönetemiyor,” dedi.

Bursa’nın bazı illerinde yaşanan sel felaketlerine de değinen CHP’li İsmet Karaca, AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesine yüklendi ve bakım ihalelerinin pandemi sebebiyle yapılmadığını, 2014-2019 yıllarında stratejik alanında hedeflenen çalışmanın sadece yüzde 2’sini yaptıklarını belirtti ve şunları ekledi sözlerine:

Altyapı, kanalizasyon bakımları için 3 Nisan’da ihale vardı. Pandemi nedeniyle bunu yapmadılar. Kestel’de, Gürsu’da, İznik’te, Yenişehir’de, Orhangazi’de çok üzücü olaylar yaşadık. Allah korusun kent merkezinde benzer şeyler yaşandığında bizleri büyük bir facia bekliyor. Buraların bakım ihalelerini pandemi nedeniyle yapmadılar. Üstelik 2014-2019 stratejik planında bu anlamda hedefledikleri çalışmanın yüzde 2’sini yapmışlar. Onu da utanmadan faaliyet raporuna koymuşlar. Bunları da önümüzdeki günlerde ayrıntılarıyla paylaşacağız.”

Turgay Kılıç / 25.06.2020

 

Werbeanzeigen

Almanyalılarhttp://almanyalilar.com
Online Magazin. Unparteiisch, Objektiv und Aktuell.
- Advertisment -

Most Popular

EU unterstützt Uganda bei der Bekämpfung der Coronavirus-Pandemie

Die EU wird im Jahr 2020 humanitäre Hilfe in Höhe von 24 Mio. Euro für die am stärksten gefährdeten Bevölkerungsgruppen in Uganda bereitstellen, um...

Drei Raketen-Start-ups starten in die 2. Runde des deutschen Wettbewerbs für Mikrolauncher

Beim Mikrolauncher-Wettbewerb des DLR Raumfahrtmanagements haben drei Teams die zweite Runde erreicht: HyImpulse Technologies aus Baden-Württemberg, IsarAerospace Technologies und Rocket Factory Augsburg aus Bayern...

Afrika’dan göç deniz ürünleri sayesinde mümkün oldu

Küresel ısınma ve çevre kirliliği nedeniyle her geçen gün daha da kaynakları yok edilen denizler, günümüzden on binlerce yıl önce insanlığın yok olmasını önlemiş Birçok...

„Die einseitigen Aktionen der Türkei müssen ein Ende haben.“

Bei ihrem Ratstreffen in Brüssel haben die EU-Außenminister gestern (Montag) über die Beziehungen zur Türkei und die Reaktion der EU auf das sogenannte Sicherheitsgesetz...

Recent Comments

Metin Yetişen on Ayşe Yılmaz Yetişen: Sevdam
Hürmet Kırmızı on Ayşe Yılmaz Yetişen: İnadına
davut aksen on Urlaub – Tatil
Mükremin Yorar on Urlaub – Tatil
Mükremin Yorar on DOMiD im Filmporträt
Mükremin Yorar on “Sadece Alman” Kiracı
Mükremin Yorar on Türkiye´de Las Tesis
Mükremin Yorar on Cem Karaca – Almancılar
Mükremin Yorar on Wohin mit der Deutschen Bahn?
Mükremin Yorar on 9 ayda 88 saldırı
musa bobur on Çocuklar Sana Emanet
ismail Firdevsoglu on Sabahattin Ali: Kuyucaklı Yusuf
%d Bloggern gefällt das: