ALMANYALILAR

AKP’li siyasiler cinsiyet eşitliğinden yana değil

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) konuşan Adalet ve Kalkınma Partili(AKP) Zengin’in “AKP gelene kadar ‘kadın’ kelimesinin adı yoktu Türkiye’de” demesi üzerine muhalefet cephesinde tepkilere sebep oldu. Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “ Kadın kadınla koşar, erkek erkekle koşar,” diyerek kadın ve erkek arasındaki eşitsizliğe vurgu yaptı.

özlem zengin

TBMM’deki toplantıda kadınlar üzerinde tartışma konusunda konuşan AKP Grup Başkan Vekili Özlem Zengin, “Bu ülkede AK Parti gelene kadar ‘kadın’ kelimesinin adı yoktu Türkiye’de. Partimizin daha evvel yaptığı kadın kongresine şunu söylemiştim. Eğer Türkçe’de kelimelerin dişisi, erili olsaydı bir kadın kelimesi olurdu. AK Parti’yi inşa eden kadınlardır. O yüzden ben, kadın, erkek arkadaşlarımız ve Sayın Cumhurbaşkanımız biz yaptığımız çalışmalarda kadınların hayatını kolaylaştırmak için gayret ediyoruz,” dedi.

Ayrıca Meclisteki konuşmasında da HDP’yi eleştiren AKP’li Zengin: “Şu Meclis’te ortaklaşacağız bir konu varsa kadın meselesidir. Siz kadınları bizden daha çok mu tutuyorsunuz. HDP kadınları bizden daha fazla savunacak en son partidir,” diye konuştu.

Muhalefet cephesinden AKP iktidarına karşın ‘kadın’ tepkileri

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İstanbul Milletvekili Ali Haydar Hakverdi: “Sadece bu Mayıs ayında 21 kadın cinayeti, 18 şüpheli kadın ölümü var, cinsel şiddet ve çocuk istismarı devam ediyor. Ama sorarsanız AKP geldi de ‘kadın’ kelimesi anlam kazandı!” dedi.

Genç Anadolu Partisi Genel Başkanı da Ali Alemdaroğlu da, tepki verenlerdendi. Alemdaroğlu, AKP iktidarında 15 bin 557 kadının öldürüldüğünü belirtirken, “Kadınlar için yaşam kalitesinin en yüksek olduğu 167 ülke arasında Türkiye 114. sırada” diye ekledi.

Öte yandan Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz ise, istatistik verileri sunarak:

Kadınlara seçme ve seçilme hakkı 1934’te,

İlk kadın milletvekilleri(17 kişi) 1935,

İlk kadın belediye başkanı 1930,

İlk kadın il belediye başkanı 1950,

İlk kadın bakan 1971,

İlk kadın başbakan Tansu Çiller 1993,” şeklinde yazdı.

HDP’li Siyasetçi Zeynep Altıok Akatlı: “Haklı ‘kadın kelimesinin adı’ AKP gelince bayan oldu. Çünkü kadın deyince ayıplı, cıslı kelime oluyor. Kadın mı kız mı o kısmı ifşa oluyor. Herkes tahrik oluyor. Sonra da ‘bir kereden bir şey olmaz,” dedi.
erdoğan kadem konuşması

Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Kasım 2018’de KADEM(Kadın ve Demokrasi Derneği) öncülüğünde düzenlenen 3. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi Açılış konuşmasına katılmıştı. Gerçekleştirilen toplantıda kürsüye çıkıp kadın katılımcılara erkek ve kadının eşit olmadığını belirten konuşmasında şunları ifade etmişti:

Bazıları eşit eşit diyor da, şimdi yani biz yüz metreyi kadın, erkek aynı şekilde mi koşturacağız. Böyle bir şey olabilir mi? Hadi eşitiz. Erkekle, bayan; 100 metreyi koşsunlar. Bu adalet olur mu, olmaz! Olması gereken nedir? Kadın, kadınlar koşar; erkek, erkekle koşar. Olması gereken budur. Çünkü yaradılışa, fıtrata uygun olan budur. Dikkat ediniz burada, kadın eksikliğinden değil; fıtri farklılığından kaynaklanan bir ayrışma söz konusudur. Dünyanın hiçbir yerinde kadınla erkeği her anlamda eşit tutarak, elde edilmiş adalet yoktur. Önemli olan, her iki cinsin öne çıkan hususlarını en ideal şekilde değerlendirerek bir denge kurabilmektir. Cinsiyet ve adalet konusunda yapılmış araştırmalarda ve kullanılan ölçeklerde görülen en büyük eksik işte budur. Kadın ve erkeği aynı çizgiden yarışa başlamaya zorlayarak zaten ilk adımıyla adaletsizliğe açılan bir anlayıştan, insanlığa hayrına sonuçlar üretmesini beklemek mümkün gözükmüyor.”

Turgay Kılıç / 25.06.2020

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: