ALMANYALILAR

Ekonomi ve harcama tahminleri oldukça uzak

Pandemi döneminde geliri en fazla etkilenen grup ‘Y’ kuşağı oldu. KMPG anketine göre, karantina boyunca tüketicilerin büyük çoğunluğu zorunlu olmayan harcamalardan uzaklaştı. Ekonominin düzelmesi ve harcama alışkanlıklarının normale dönmesiyle ilgili tahminler birbiriyle uyuşmuyor. Ankete katılanların çoğunluğu hızlı ekonomik toparlanmanın olacağı konusunda da umutlu değil.

karar

ALİ YILDIRIM-KARAR

Koronavirüs salgının tüketicinin hem maddi durumunu hem de alışkanlıklarını değiştirdi. Yapılan anketlere göre, salgının en çok Y kuşağını etkilediği düşünülüyor. KPMG yaptığı ‘Covid-19 Tüketicinin Nabzı’ araştırmasında, koronavirüs salgınının tüketici üzerindeki etkisini inceledi. Katılımcıların neredeyse yarısı (yüzde 44) pandemi nedeniyle gelirlerinin düştüğünü söylüyor. Salgının Y kuşağının gelir durumu üzerindeki etkilerine bakıldığında ise milenyum kuşağından katılımcıların yüzde 52’si gelirlerinin olumsuz etkilendiğini belirtti. Bu gruba gelir düzeylerindeki düşüş sorulduğunda ise Y kuşağından tüketiciler gelirlerinde yüzde 47,7’lik azalma yaşadıklarını ifade etti. Katılımcıların yüzde 11’i covid-19 salgını nedeniyle artık çalışmadıklarını kaydetti. Karantina boyunca tüketicilerin büyük çoğunluğu zorunlu olmayan harcamalardan uzaklaştı. Y kuşağının sektörlere göre harcamalarına bakıldığında ise ana ürün ve hizmetlerde harcama yapanların sayısının yüzde 62 arttı. Ekonominin düzelmesi ve harcama alışkanlıklarının normale dönmesiyle ilgili tahminler birbirinden hayli uzak. Ankete katılanların çoğunluğu hızlı ekonomik toparlanmanın olacağı konusunda umutlu değil.

Çoğunluk toparlanmanın 6 ay ve 2 yıldan fazla bir süre arasında gerçekleşeceğini öngörüyor. Salgının tüketici grupları üzerindeki küresel etkilerinden biri de yeme-içme alışkanlıklarındaki benzerlik. Anketin uygulandığı tüm gruplarda yeme-içme alışkanlıklarının ‘evde yemek yapma’ temasına döndüğü anlaşılıyor. KPMG Türkiye Tüketici Ürünleri ve Perakende Sektör Lider Emrah Akın “2008 krizini de yaşayan milenyum kuşağı pandemi sırasında ekonominin durması nedeniyle en çok etkilenen sektörlerde çalışıyor. Sosyoekonomik çöküşün etkilerini gelirlerinde hissediyorlar. Yaşam tarzları, harcama alışkanlıkları değişiyor. Bu, 20 yıl içinde yaşadıkları ikinci büyük kriz. Onlar Amerikan tarihinde muhtemelen ebeveynlerinden daha yoksul ilk nesil olarak tarihe geçtiler. Borçlu ve düşük ücretli Y kuşağı, salgının etkilerini uzun süre yaşayacak gibi görünüyor” dedi.

PANDEMİ İÇİN KDV’LERİ DÜŞÜRDÜLER

KPMG, ‘Covid-19 Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Vergi Gelişmeleri’ başlıklı raporunda birçok ülkenin son 70 yılın en derin ekonomik krizini hafifletmek için aralarında Katma Değer Vergisi’ni (KDV) düşürmek veya KDV ödemelerini ötelemek gibi önlemler aldığına dikkat çekildi. KPMG raporuna göre Avusturya restoranlar için yüzde 20 olan KDV’yi geçici olarak 2020 sonuna kadar yüzde 10’a düşürmeyi planlayan bir yasayı görüşüyor. Almanya, mayıs ayında restoranlarda müşterilerin ödediği satış vergisini yüzde 19’dan yüzde 7 düşürdü. Yunanistan geçen haftalarda yaptığı açıklamada toplu taşımada KDV’yi yüzde 24’ten yüzde 13’e düşürürken, bu düşüşün 1 Haziran’dan 31 Ekim’e kadar geçerli olduğunu söyledi. 10 Haziran’da Meksika da KDV’yi düşürmeyi meclise sunan ülkeler kervanına katıldı. Çekya’da hükümet konaklama, kültürel etkinlikler ve spor etkinlikleri giriş ücretlerindeki KDV’yi yüzde 15’ten yüzde 10’a indirmeyi öngören bir yasayı görüşüyor. Fransa korucu ekipman ve kişisel hijyen ürünlerinin ithalatındaki yüzde 20’lik KDV’yi yüzde 5,5’e düşürdü. Bulgaristan’da da hükümet konaklama, restoran ve catering hizmetleri, bebek ve çocuk gıdaları, kitaplar (e-kitap dahil), bebek bezi ve benzer hijyen ürünleri için KDV’yi yüzde 20’den yüzde 9’a düşürdü.

YÜZDE 23’NÜN GELİRİ KESİLDİ İŞİ YOK

Salgından derinden etkilenenlerin yüzde 23’ü gelir kesintisine ve iş kaybına uğradı. Dikkatli ilerleyenlerin oranı da yüzde 45 oldu. Bu grup iş kaybından daha az etkilenen harcamalarını dramatik bir şekilde değiştirmeyen tüketicilerden oluşuyor. Evlerine sığınıp tasarruf yapmaya devam edenlerin oranı ise yüzde 27 olarak belirlenmiş. Bunlarda görece varlıklı ve ekonomi ile en ilgili olan tüketici grubu. Daha fazla tasarruf ediyorlar ve zorunlu olmayan harcama kategorilerinde az harcama yapıyorlar. Harcamaya hazır grup ise yüzde 5’lik bir toplumu ifade ediyor. En genç grup, ekonomi ile daha az ilgili olmalarına rağmen kategoriler arası çok rahat harcama yapan tüketiciler.

Karar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: