-0 C
Hamburg
Donnerstag, Dezember 3, 2020
Start Gesundheit Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü: “Hassas dengedeyiz”

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü: “Hassas dengedeyiz”

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Yeni Tip Koronavirüs etkisi, henüz dinmiş değil. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO-DSÖ) verileri ise, dünya genelinde yaklaşık 500 bin ölümün olduğunu ve yaklaşık 9 milyon da vakanın tespit edildiğini bildirdi. Uzmanlar ise sosyal mesafe, maske kullanımı ve dezenfektan kullanımı konusunda uyarılarını sıklıkla vurgularken, Türkiye’deki ibadet yerleri de aynı uyarıları camilerin hoparlöründen yapıyor.

Covid-19, ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıyor ve DSÖ’nün “Bu hastalık hayvandan insana bulaşıyor, insandan insana bulaşmıyor,” uyarısının ardından tüm dünyayı etkisi altına aldı. Dünya üzerindeki ulaşım, toplu alış veriş yerleri, barlar, piknik alanları gibi yerlerde salgın sürecinde her şey devam ederken, salgın hızla yayılıyordu. İlerleyen günlerde yapılan testler ve tetkiklerin incelenmesi sonucunda Covid-19’un insandan insana bulaştığı sonucuna varıldı; tüm toplu ulaşım, toplu eğlence mekânları ve diğer temas gerektiren alanlar kapandı, iş yerleri kepenk indirdi, birçok yurttaş işsiz kaldı ve ekonomik çöküntüler boy gösterdi. Bu süre zarfında birkaç yılda gerçekleşmesi beklenen ekonomik çöküşler; Covid-19’un yayılmasıyla 3 ayda gerçekleşti.

Ayrıca Türkiye’de Haziran öncesi vakalar binin altında seyrederken, 1 Haziran’daki normalleşme adımlarıyla vakalar her geçen gün binin üzerinde artışla seyretmeye devam ediyor.

Son 23 Haziran verilerine göre:

24 saat içerisinde yapılan 42 bin 982 testten bin 268 vaka tespit edilirken, 27 kişi hayatını kaybediyor. Bu sonuçlarla da Türkiye’deki toplam test sayısı 3 milyon 29 bin 635, toplam vaka sayısı 190 bin 165, toplam vefat sayısı 5 bin 1, toplam yoğun bakım hasta sayısı 893, toplam solunum cihazına bağlanan hasta sayısı 362 ve toplamda iyileşenlerin sayısı da 162 bin 848 olarak sonuçlandı.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 23 Haziran’da yaptığı açıklamada hassas bir dengede olduklarını bildirerek şunları ifade etti: “Neredeyse her gün yeni ve acımasız bir yeniden düzenlemeye ulaştık. Dün, bugüne kadar tek bir günde en kolay şekilde 183 binden fazla yeni covid-19 vakası bildirildi.

465 binden fazla insanın hayatını kaybettiği, 8,8 milyondan fazla vaka bildirilmiştir.

Bazı ülkeler vakalarda ve ölümlerde hızlı bir artış görmeye devam ediyor. Bulaşma riskini başarılı bir şekilde baskı altına alan bazı ülkeler artık toplumlarını ve ekonomilerini yeniden açtıklarında bir yükseliş görüyor.

Tüm ülkeler, sosyal ve ekonomik hasarı en aza indirirken, halklarını korumak arasında hassas bir denge ile karşı karşıyadır.

Yaşamlar ve geçim kaynakları arasında bir seçim değildir.

Ülkeler her ikisini de yapabilir. Ülkeleri çözüm bulma konusunda dikkatli ve yaratıcı olmaya çağırıyoruz. Bu, insanların hayatlarına devam ederken güvende olmalarını sağlar,” dedi.

Dünya genelindeki günlük yayılma verileri

Covid-19(Koronavirüs), dünya genelinde inişli ve çıkışlı verilerle sürekli devam ediyor. Dünya genelinde yaklaşık 9 milyona ulaşan vaka ve yarım milyona yaklaşan ölüm oranları; hem yurttaşları hem de ülke ekonomisini ve geniş görüşlülüğü etkiliyor. Birçok insanı evine kilitleyen, iş ekonomisini alt üst eden, işsizlik oranlarında artışa sebep olan Koronavirüs, günlük vaka olarak 13 Haziran’a dek 142 bin 672 toplam vaka verisi ve 5 bin 56 ise ölüm sayısıyla inişli çıkışlı devam ediyordu. 14 Haziran’da veriler inişe geçerek, 137 bin 526 vaka ve 4 bin 281’de kalıyor. 15, 16, 17 Haziran’da yine inişe geçen vakalar, 18 Haziran’da 24 saatlik 61 bin 267 vakanın eklenmesiyle toplamda 181 bin 232’ye çıkıyor, dünya genelinde günlük rekor vaka sayısına ulaşıyor. Ölüm verilerinde ise 17 Haziran’da günlük vakada 2 bin 239 ile toplamda 5 bin 494 ile yükseliş gösteriyor. 18, 19, 20 Haziran günlerinde ise ölüm sayıları düşüşe geçiyor.

İkinci hızlı yükseliş

Dünya geneli Koronavirüs vakaları, 21 Haziran’da ikinci bir yükselişe geçiyor ve 24 saatte 44 bin 94 vaka ile toplamda 183 bin 20 vakaya ulaşılıyor. Aynı günün ölüm sayısı bin 527 ile toplamda 4 bin 743 ile düşüş yaşanıyor.

22 Haziran’daki günlük vaka sayısında 30 bin 695 iken ölüm sayısı da 718 düşüşle toplamda 152 bin 325 vaka, toplamda 4 bin 25 de ölüm sayısı olduğu açıklandı.

İlk vaka ilk ölüm

Dünya genelinde ilk vaka ve ilk ölüm 11 Ocak’ta Wuhan’da görülüyor. Dünya Sağlık Örgütü(WHO-DSÖ)’nün verilerine göre, 11 Ocak’ta 41 vaka ve 1 ölüm gerçekleştikten sonra, vakalarda ve ölümlerde ilk günkü gibi bir orana rastlanmıyor. Sürekli artan vaka ve ölümlere rağmen, ülke genelinde bazı önlemlerin gevşediği, ekonomik yapıların ise her geçen gün zarara uğradığı ve kontrollü olarak salgınla mücadeleye de devam ediliyor.

Diese Diashow benötigt JavaScript.

Bölge vakaları

Yeni Tip Koronavirüs(Covid-19) salgının vakalarında Amerika 4 milyon 437 bin 946 vakayla bölgede en yüksek vaka oranına sahip. Amerika’yı adım adım takip eden bölge ise 2 milyon 562 bin 642 ile Avrupa yer alıyor.

Doğu Akdeniz, 933 bin 53 vaka sayısıyla 1 milyon vakaya ulaşmak üzere ve Güneydoğu Asya da 620 bin 115 vaka sayısıyla da yarım milyonu geçti. Afrika ise 232 bin 215 vaka sayısıyla ilerlerken, Batı Pasifik de 206 bin 948 vaka sayısıyla son bölge sırasında yer alıyor.

Batı Pasifik’in en yüksek vaka ve ölüm oranları 13 Şubat tarihinde görülüyor. 13 bin 140 günlük vaka sayısıyla günün verileriyle oluşturulan toplam vakada 15 bin 166 sayıya ulaşıyor. İlerleyen günlerde düşüşe geçen Batı Pasifik, 11 Ocak’ta 41 vaka sayısına ulaştıktan sonra, 13 Ocak’ta veriler sıfırlanıyor ve 14 Ocak’ta tekrar 1 vaka artışı yaşanıyor.

5 Şubat’a kadar yükselen vakalar, 6 Şubat ile düşüşe geçiyor ve 13 Şubat’taki günlük vaka 13 bin 140’a ani sıçramadan sonra vakalarda düşüşe geçerken, salgının yayılması ise binin üzerindeki verilerle devam ediyor.

Turgay Kılıç / 24.06.2020

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Bundeswirtschaftsminister Altmaier übergibt Investitionsförderbescheid für international wettbewerbsfähige Produktion von Schutzmasken in Deutschland

Bundeswirtschaftsminister Peter Altmaier übergibt heute einen Förderbescheid im Rahmen des Förderprogramms „Schutzmaskenproduktion“. Mit drei geförderten neuen Anlagen wird die Skylotec GmbH in Neuwied, Rheinland-Pfalz,...

Sarkozy rüşvet ve yolsuzluk suçlamasıyla hakim karşısında

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, "2007'de cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını yürütmek için o zamanki Libya lideri Muammer Kaddafi'den yasa dışı maddi destek aldığı, kampanyayı bu...

Bundesinnenminister verbietet rechtsextremistische Vereinigung „Sturm-/Wolfsbrigade 44“

Der Bundesminister des Innern, für Bau und Heimat Horst Seehofer hat heute die rechtsextremistische Vereinigung „Sturmbrigade 44“ bzw. „Wolfs-brigade 44“ auf Grundlage von §...

Kayseri’de kadın cinayetleri protesto edildi

Kayseri'de aralarında kadın cinayetine kurban gidenlerin yakınlarının da bulunduğu bir grup, "kadın cinayetleri"ni protesto etti. Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen kadınlar, "Şiddeti durduracağız", "Asla yalnız...