3.1 C
Hamburg
Sonntag, November 29, 2020
Start Home Dört Alman partisinden Ankara’ya HDP çağrısı

Dört Alman partisinden Ankara’ya HDP çağrısı

Federal Alman Meclisi’nde grubu bulunan dört parti, HDP’ye yönelik baskıların son bulması talebiyle Türk devletine hitaben bir açık mektup yayınladı.

6 grubun bulunduğu Alman Federal Meclisi’nin 4 grubu Sosyal Demokratlar Partisi, Sol Parti, Hür Demokratlar Partisi (FDP) ve Yeşiller Partisi HDP ile dayanışma amacıyla ortak bir mektup kaleme aldılar. 22 Haziran tarihli mektupta AKP-MHP iktidarının HDP’ye yönelik baskıları kınandı.

İktidar partisi CDU/CSU ile aşırı sağcı AfD dışında mecliste grubu bulunan bütün partilerin imzaladığı mektupta Türkiye’ye “Başta HDP olmak üzere muhalefete baskılara son ver” çağrısı yapıldı. Mektubu SPD üyeleri Dr. Bärbel Kofler, Frank Schwabe ve Kirsten Lühmann, Sol Partili Gökay Akbulut, FDP’li Gyde Jensen ile Yeşiller Partisi’nden Margit Stumpp imzaladı.

‘HUKUK DIŞI UYGULAMALAR SON BULSUN’

Son bir yılda HDP’nin kazandığı 45 belediyeye kayyumların atandığını hatırlatan Alman siyasi partiler, geçtiğimiz hafta seçilmişlerin görevden alınmasını “anti-demokratik” uygulama olarak nitelendiren Avrupa Konseyi’ne bağlı çalışan Venedik Komisyonu’nun raporuna dikkat çektiler.

Son olarak HDP’li vekiller Leyla Güven ile Musa Farisoğulları ile CHP’li Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlığının kaldırıldığını, 6 HDP’li belediyeye de kayyum atandığını belirtilen mektupta, Türkiye’nin bu hukuk dışı uygulamalara son verilmesi istendi.

Türkiye’nin hukuk devletine dönerek insan hakları ile ifade özgürlüğü ilkelerini esas alması yönünde çağrı yapan Alman vekiller görevden alınan belediye başkanlarıyla da dayanışma içinde olduklarını bildirdiler. Alman vekillerin mektubu şu sözlerle sona verdi: “Bu zor dönemde Türkiye’nin demokratikleşmesi için mücadele edenlerin yanındayız.”

Geçtiğimiz hafta da Sol Parti, Yeşiller, Hür Demokratlar Partisi (FDP) ve iktidar ortağı Sosyal Demokratlar Partisi (SPD) üyesi 33 parlamenter, AKP-MHP iktidarının rehin tuttuğu siyasetçiler için dayanışma açıklaması yapmıştı.

(ANF)

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

„Es geht auch ohne die Plastiktüte“

Bundestag beschließt Verbot von Kunststoff-Tragetaschen Ab dem 1. Januar 2022 soll der Verkauf von Plastiktüten in Deutschland verboten werden. Der Bundestag hat heute einer entsprechenden...

Akut lösemide kemoterapisiz iyileşme dönemi başlıyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömür Gökmen Sevindik, 'Kemoterapinin yan etkilerinden hastalarımızı kurtaracak kemoterapisiz iyileşme sağlayan hedefe yönelik tedavi Tirozin Kinaz...

Hamburg’da Cum-Ex Meclis Araştırma Komisyonu

ALMANYALILAR – Hamburglular ilk defa Cum-Ex Skandalı’nın varlığından bu yılın başlarındaki seçim döneminde FDP’nin Başbakan ve Belediye Başkanı adayı Milletvekili Anna von Treuenfels-Frowein sayesinde...

Anna Karenina – allerdings mit anderem Text und auch anderer Melodie

Anna Karenina – allerdings mit anderem Text und auch anderer Melodie von Clemens Sienknecht und Barbara Bürk nach Lew Tolstoi am Sonntag, 29. November um 20.00...