2.2 C
Hamburg
Sonntag, November 29, 2020
Start Wirtschaft Business Alman Ekonomi Tarihinin En Büyük Skandalı: Wirecard AG’nin Kaybolan Milyarları

Alman Ekonomi Tarihinin En Büyük Skandalı: Wirecard AG’nin Kaybolan Milyarları

Almanya büyük bir skandalla çalkalanıyor. Alman ekonomi tarihinin en büyük skandalında var olması gereken 1,9 milyar euro kayıp.

ALMANYALILAR – Wirecard AG firması elektronik ödeme sistemleri branşında küresel düzeyde  faaliyet yürüten dev bir şirket. Kamuoyu son bir haftadır onu bilançosunda gözüken yaklaşık iki milyar eurosunun kayıp olmasıyla tanıdı. Filipinler’de bir kayyumun hesabında olması gereken para ortada yoktu. Bu bilanço rakamlarıyla oynanmış olunduğunun yani sahteliğinin de ispatı anlamına geliyordu. Sorumlu olarak şirketin üst düzeydeki yöneticilerinden Markus Braun gösterildi. Braun önce yönetim kurulundan istifa etti, dahası görevinden alındı. Şirketin hisseleri %62 oranında bir günde değer kaybetti, adı geçen CEO önceki gün gözaltına alındı, kısa bir süre sonra da bırakıldı. Böylesine çirkin yolsuzluklar daha çok Asya veya Afrika ülkelerinde gerçekleşir sananlar ortaya saçılanlara şaşırıp kaldılar.

İşin garibi internet bankacılığında, özellikle güvenli para transferi gerçekleştirebilmek için kendi adlarına app uygulamaları dahi olan Wirecard’ın, çevrim içi ve temassız ödeme hizmeti yanı sıra dolandırıcılığı önleme konusunda yazılım da sağlaması. Firma yirmi yıl içerisinde o denli büyüdü ki Almanya’nın en büyük bankasından bile daha değerli olmuş, yani piyasa değeri artmıştı. Şirket sayısız hava yolları kuruluşlarından dev süpermarket zincirlerine kadar birçok firmanın ödemelerini gerçekleştiriyordu. Haklarında sürekli dolandırcılıkla ilgili iddialar eksik olmasa da bugüne kadar hiçbiri kanıtlanamamıştı.

Patlayan son skandala borsaların tepkisi acımasız oldu. Daha iki yıl öncesine kadar 24 milyar euro olan hisselerin değeri 1,8 euroya kadar düştü. Bir zamanların finans teknolojisinin örnek geleceği olarak gösterilen firma her an iflas edebilecekmiş gibi görülüyor. Hisseler halen değer kaybetmeye devam ediyor. 1999 yılında kurulan ve dünya çapında altı bin çalışanı olan şirketin hissedarları arasında The Goldman Sachs Group, Morgan Stanley, Societe Generale S.A., Bank of America Corporation ve Citigroup gibi Amerikalı dev şirketlerin varlığı dikkat çekiyor. Alman finans ve bankacılık çevreleri skandala tepki göstererek, Almanya gibi kalite ve güvenilirliğin titizlikle üzerinde durulduğu bir ülkede böyle felaket yaşanmasını şaşkınlıkla izlediler. Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz katıldığı bir zirvede Wirecard skandalından dolayı yasal bir değişikliğe gerek olmadığını belirterek, düzenleyici kurumların çalışkan ve işlerini düzenli yaptıklarını açıkladı.

Önceki gün Münih Savcılığı’ı açtığı soruşturma gereğince şirketin eski yöneticisi Markus Braun’un muhasebe hilesi ve piyasa manipülasyonu şüphesiyle göz altında olduğunu açıkladı. Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier’de Wirecard’ın, muhasebe sorununu çözüme kavuşturması gerektiğini belirterek, lazım olduğunda katı önlemlerin alınması gerektiğini açıkladı. Şirket hakkında geçen yıldan beri Financial Times’ın bir dizi soruşturma haberleri yayınlanmış şüphe uyandıran düzensizliklere dikkat çekilmişti. Şirketin kâr ve gelir rakamları yıllarca yapay şekilde abartılarak çarpıtılıp büyükmüş gibi gösterilmiş, böylelikle piyasa değerinin artması sağlanmış.

Bu arada gözaltına alınan Markus Braun’un beş milyon euro kefaletle serbest bırakıldığı öğrenildi. CEO haftada bir polise gidip imza vermek zorunda. Tarihi skandalla ilgili olarak olayı soruşturan savcılar yaptıkları açıklamada, şirketin finansal olarak daha güçlü ve yatırımcılar ile müşteriler için de daha çekici olduğunu göstermek için „muhtemelen daha fazla faille işbirliği halinde“ şirketin bilançosunu ve gelirini şişirmekle suçlandıklarını paylaştılar. Bu arada skandal şirket bankalarla görüşerek tam kapsamlı bir yeniden yapılanmayı değerlendirdiğini açıkladı.

24.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Anna Karenina – allerdings mit anderem Text und auch anderer Melodie

Anna Karenina – allerdings mit anderem Text und auch anderer Melodie von Clemens Sienknecht und Barbara Bürk nach Lew Tolstoi am Sonntag, 29. November um 20.00...

Perşembe Yaylası’nın cazibesi balon turizmiyle artırılacak

Ordu'nun doğa harikası Perşembe Yaylası'nın, sıcak hava balon uçuşlarıyla turizm cazibesinin artırılması hedefleniyor. Aybastı ilçesindeki 1500 rakımlı Perşembe Yaylası, her mevsim farklı doğal güzellikleriyle...

EU vereinbart engere Zusammenarbeit mit Australien

Kommissionspräsidentin Ursula von der Leyen und EU-Ratspräsident Charles Michel haben Donnerstag bei einer Videokonferenz mit dem australischen Premierminister Scott Morrison eine engere Zusammenarbeit zwischen...

29. Kalite Kongresi

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Genel Müdürü Ece Börü, salgının alışılagelmiş kriz yönetim modellerini devre dışı bıraktığını belirterek, "Ezberlerin bozulduğu ve geçmiş deneyimlerimize bakarak...