14.9 C
Hamburg
Sonntag, Juni 13, 2021
StartNewsUmweltKöyü yutan sel baskını: Dilekçeler yanıtsızdı, baraj temizliği iki köyü kurtardı

Köyü yutan sel baskını: Dilekçeler yanıtsızdı, baraj temizliği iki köyü kurtardı

Bursa’nın Kestel İlçesine bağlı Dudaklı köyü ve Narlıdere Köyü; yoğun yağışın ardından sele teslim oldu. Dudaklı köyüne inen sel suları, Çınar Mevkii tepesinden inen çamurla önüne çıkan her şeyi sürükledi ve bazı evlerin de duvarlarını yıktı. Birçok köy halkının evleri kullanılamaz hale gelirken, ikinci katta yaşayanlar, evi kullanılamaz hale gelen komşuları misafir olarak kabul ettiler. Bazı yerel kaynaklar, önlemler için yazılan dilekçelerin yanıtsız kaldığını anlatırken, barajın temizlenmesiyle iki köyün de kurtulduğunu ifade ettiler. Bölgeye çok sayıda belediye ekipleri, AFAD, İHH, Jandarma, Kızılay, UMKE gibi yardıma koşan ekipler; hem çalışanlar için hem de köydeki yurttaşlar için gıda ve su getirdiler. Köyü yutan sel suları, birçok yurttaşı evsiz, aşsız bıraktı.

 

Narlıdere Köyü’nde ise sadece sel felaketi yaşandı. Narlıdere Köyünün muhtarı Serkan Seçkin, sel öncesi yurttaşların piknik alanlarında olması sebebiyle, gelen sele kapıldıklarını, “Narlıdere’nin piknik alanı büyük sıkıntı yarattı. Pazar olması sebebiyle piknikçilerimize o bölgenin yasak olmasını söylememize rağmen, bizleri ve güvenlik güçlerimizi dinlemediler ve aşırı bir yağmura maruz bıraktılar. Orada yaklaşık 15 kişi mahsur kalmıştı. Onları, köy vatandaşlarımızın yardımıyla kurtardık; lâkin yukarıdaki 7 kişilik bir aileyi, 2 kişiyi kurtarmak suretiyle, 5 kişi suya kapıldı. Kayacık bölgesinden, piknik alanımıza, şelale kanal bölgesine gelen sudan sebep oldu. 4 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi şu anda aranıyor. 250 AKUT (Arama Kurtarma) ekibimiz şu anda görevi üstlendi ve yapıyor. Narlıdere’nin büyük bir önlemi vardı. Buradaki bölge müdürlüğü ve BUSKİ(Bursa Su ve Kanalizasyon İşleri) genel müdürlüğü kanalımızı olası afetlere karşı, Kasım ayında temizliğini yapmıştı. Bu temizlik sayesinde köyümüz kurtuldu. Dudaklı’da öyle bir imkân yoktu, o köyde öyle bir kanal da yok. Sadece orada bir heyelan var. Dere yatağından gelen bir kanal yok. Orada öyle bir sel yok, heyelan var. Dağda biriken suyun, toprakla karışıp köyün içine bastı. 32 metre yüksekliğindeki şelale seti, 1942’de yapılmış. 2010 selinde dibine beton dökülerek tamirat yapıldı. Fakat önündeki set yapılmadı. Bu sebeple de şu anda tehlike arz ediyor. O set yapılarak, oranın dalgayı koruması gerektiğini düşünüyoruz. DSİ (Devlet Su İşleri) gelip tespitini yaptı,” dedi.

Ekinler sel sularında boğuldu

Birçok çiftçi ise tarlalarını ve ekinlerini korumak için tarlanın etrafına çektikleri setleri, sel sularının ardından yıkıldığı gördüler. Ekinlerine kontrol ettiklerinde ise, ektikleri, gözleri gibi baktıkları ekinleri telef olmuştu. Onlar artık ekinlerine yeniden hayat vermeyi düşünürken, bazı çiftçilerin ise ekinleri hâlâ sel sularıyla boğuşuyor. Çiftçilerle yaptığımız görüşmede, ani bastıran selin köyü yutmasının ardından, tarlalara doğru gelip, setleri yıkınca ekinlere zarar verdiğini anlattılar.

Dudaklı çamurla yıkandı

Dudaklı köyü, Çınarcık mevkii tepesinden inen ıslak çamurun, köyün içine inmesi sonucu dağdan inen kayalarla birlikte köyün büyük tamamı yok oldu. Bazı yurttaşlar ikinci katta kaldığı için, suyun bastırması anında üst kata çıkıp, kendini son anda kurtardığını ifade etti.

Dün( 21 Haziran Pazar) akşam saat 5 sularında yağışın başladığını ifade eden bir yurttaşın evini gezdik. 1 saat içinde yağan yağış, koca bir dağdan inen sel suyunu ve çamur birikintisini Dudaklı köyüne saldı. Evleri çamur içinde kalan bir yurttaşın tüm beyaz eşyaları, mutfak eşyaları ve diğer mobilya eşyaları kullanılamaz hale gelirken, yatalak olan hastalarını da hastaneye sevk etmek zorunda kalıyorlar. Aynı evin içinde yaşayan yurttaşların arka bahçesindeki duvarlar ve bahçedeki araç sele kapılıp gitti. Yatalak olan babaannelerinin tekerlekli sandalyesi de çamurdan çıkarılmış, arka bahçede bulunuyordu. Sel sularının ilk defa bu kadar şiddetli olduğunu anlatan ev sahibi: “Horozları dahi ben çamurdan çıkarıp, yıkadım. Arkada bahçedeki duvarımız yıkıldı, arabamız gitti. Sel suları eşyalarımızı da alıp götürdü. Hayvan dahi telef oldu, bu horozlar da kalanlar,” diye konuşlar.

Bazı yurttaşların ayakkabıları battığı için, çıplak ayakla gezmeyi tercih ettiler. Bazı medya çalışanları, bürokrasi ve dışarıdan gelen kişiler her ne kadar çamura bulanmamak için dikkat etse de, köyü yutan çamurlu sudan kaçamadılar, ayakkabılarından pantolon paçalarına kadar çamura battılar.

Her hanede hasar tespit tutanağı tutuldu

Bursa Valiliği’nin kararıyla, köydeki yurttaşların hasarlı eşyaları için hasar tespit tutanağı tutuldu. Bazı yurttaşların eşyaları sel sularına kapılıp giderken, bazıları ise evin içerisindeki çamurdan dolayı kullanılamaz hale geldi. Bu sebeple görevliler ellerindeki kâğıda gerekli hasar görünen eşyaları yazıp, yurttaşın iletişim bilgilerini de alarak, imza attırıyordu.

Bir başka haneye daha baktığımızda, durum yine aynıydı. Eve giren yoğun çamur ve kirli su, evi kullanılamaz hale getirmişti. Bazı koltuklar kullanılıyor olsa da, evdeki eşyaların çoğu kullanılamaz hâle geldi.

Sorularımıza cevap veren köy yurttaşı: “Evdeki eşyalar hiç kalmadı. Gelip baktılar, yazdılar. Bakalım ne olacak, göreceğiz. Duvarımız da yıkık,” diyerek odanın arkada tarafındaki yıkık duvarı gösterdi. Sözlerine devam eden yurttaş, “Ben Bursa merkezde kalıyorum. Orada da evim var benim. Annem burada kalıyordu. Hastanede kendisi,” dedi.

Köyde kalan bir diğer yurttaş,Yağmurla birlikte dolu da yağdı. 20 dakika kuvvetli bir yağışla, her şey bir anda oldu. Altta kalanlar da, üst katta kalan komşuların evlerine geçiyor ve onlarda kalıyor,” dedi.

Engelli Kader’i sel götürdü

Çınarcık mevkiinden gelen çamurlu sel, hemen dibindeki evin zemin katındaki binanın alt boş katının duvarını yıkıp, binanın altındaki beton 3 kolonu yıkıp, taşları da sökerek köyün içine doğru sürüklüyor. İkinci ev ise engelli kızını kaybeden Akbaba ailesine ait. 24 yaşındaki engelli Kader Akbaba, sele kapılıyor ve kurtulamıyor. Anne Ümmühan ve Baba Recep Akbaba ise, son anda selden kurtuluyor. Bugün(22 Haziran) mezarlıkta defnedilen Kader, gözyaşları içinde toprağa verildi. Akraba ve köy sakinleri; evin üst katına sığınan aileyi ziyaret edip, baş sağlığı diledi.

Hayatını kaybeden Kader’in ailesiyle görüşmeye gittiğimizde, acılı ailenin konuşacak durumu yoktu.

Alt katta kalan Akbaba ailesinin evindeki tüm eşyalar, dolaplar, yatak ve mobilyalar birbirine girmiş, sel suları ise evin yaklaşık 2 metre yüksekliğine kadar yükseldiği görülüyor. Duvarların ve perdelerin yarısına kadar çıkan çamur birikintisi, pencerelerden sızmıştı. Televizyon ters dönmüş, prizlerde hâlâ takılı elektrikli eşyaların fişleri vardı.

52 yıldır ilk defa selle mücadele etti

Almanyalılar’a konuşurken gözleri nemlenen 66 yaşındaki Ümmühan Çağlayan, bir başına selle mücadele ederken, kolunu da incitiyor, kendini güç bela mutfağın camından demir kapıya doğru atıyor. Paketteki kuru gıdaları da kurtaran ve evinde bir başına yaşayan 66 yaşındaki Çağlayan,“Demir kapı kapalıydı. Çok yağdığını anladım ve demir kapıyı da kapattım. Kapıdan ve penceren suların geldiğini görünce, mutfağa kaçtım ben de. Baktım ki mutfağın kapısı da devrildi üzerime. Hemen mutfağın camından, tüpün üzerine çıktım, kolumun üzerine düştüm. Mutfağın camından geçip, demir kapıyı açayım dedim; erkekler gelip demir kapıyı zorla açtılar. Daha sonra çıkabildim. Ben alt katta oturuyorum, yukarıda oturmuyorum. Yukarı serili değil. Hiçbir şekilde kullanmıyorum. Ben 52 yıldır bu köydeyim. Yeni tamir yaptırdım. Hiç böyle bir şey yaşamadık. 65 yaşındayım, ne burada ne de başka köyde. Nasıl dağdan kopup geldi anlamadım. O dağlarda ne olduysa, oldu. Anlayamadık. Benim iki oğlum var. Çocuğumun tavuk çiftliği vardı. Ne oldu ona bilmiyorum. Haber alamıyorum, üzülüyorum ben de. Eşim vefat etti. Üst katta, odada kalıyorum. Bir başıma.”

Köylüleri bazıları kendi imkânlarıyla mücadele ediyor

Evin içi ve bahçeleri yoğun sel suyu ve çamurla dolan köy sakinlerinin bazılarının yardımına belediye çalışma ekipleri koştu. Bazı köy sakinleri ise kendi imkânlarıyla kazma ve kürekle bahçesinden yola doğru kanal açıp, biriken suyun bahçeyi terk etmesini sağladılar. Evdeki çamuru da nasıl çıkaracaklarını da kestiremeyen yurttaşlar da vardı, ekipler aracılığıyla kürekle, kovayla suyu ve çamuru çıkarmaya çalışanlar da vardır.

52 yaşındaki Hayrettin Aslan, çamurlu sel sularından nasibini alan yurttaşlardan biriydi. Konuyla ilgili açıklama yapan Aslan, “Bir saat içinde bardaktan boşalırcasına yağmur yağdı. Tüm araçları sürükledi. Evdeki tüm malzemelerimiz gitti. Evin arka tarafındaki tavan da çökmüştü. Evde 5 kişi yaşıyoruz. Benim eşim 54 yaşında. 62 yaşında ablam var. İki çocuğum da, biri 19 diğeri de 25 yaşında. Yağışın ve selin yaşandığı gece yurda götürdüler bizi, yurtta kaldık. Sonra da sabah saatlerinde de buraya, köye geldik. Eşim sabah saatlerinde de fenalaştı ve hastaneye götürdük,” dedi.

Bazı yerel kaynaklar ise önlemlerin alınmadığını, setlerin yapılması için oluşturulan dilekçelerin yıllarca yanıtsız kaldığını açıkladı. Narlıdere Köyü’ndeki sel suları 2005 ve 2010 yılında da yaşandığını anlatan yerel kaynaklar, önlemlerin alınmasını istediler. Geçen Kasım ayında Devlet Su İşleri tarafından Narlıdere köyü mevkiinde bulunan barajın temizlenmesi sonucu, iki köyün de kurtarıldığı belirtildi.

Turgay Kılıç / 23.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular