ALMANYALILAR

Bakan Bunu Yaparsa …

ALMANYALILAR – Hamburg kaç gündür İçişleri Senatörü (Bakanı) SPD’li Andy Grote’nin yeniden bu göreve getirilmesini kutlamak için verdiği parti yüzünden istifa etmesi gerektiğini konuşuyor. Sol Parti’den CDU’ya istifa çağrılarından kurtulamayan Grote, dün Hamburg’un yerel televizyonunda katıldığı programda hatalı davrandığını nihayet yarım ağızla da olsa kabul edip bunun için özür diledi.

Almanya çapında yedi bin kişinin karantina altında olduğu, hemen hergün yeni bir Corona vakasının kayıt altın alındığı bu günlerde, yeniden İçişleri Bakanı seçilen ve topluma örnek olması gereken bir bakanın, hükümetin yani kendisinin koyduğu kurallara uymaması büyük tepki topladı. Günlerce laf salatası yapıp boş boş konuşarak yaptığı yanlışı inkar eden bakan, medya ve siyasi çevrelerden gelen baskılar yüzünden nihayet yaptığı yanlışın farkına vardı. Bu dönemde bir bakan olarak parti vermesinin yanlış olduğunu kabul ederek bu davranışı için özür diledi.

die linke

DIE LINKE G20-Zirvesi döneminde yaşanan olaylardan doğrudan sorumlu tuttuğu bakanın bulunduğu görev için uygun olmadığını öteden beri söylüyor. Kendi koyduğu yasalara uymayan bir bakanın yeniden seçilmesini bir barda kutlayarak Corona kurallarını ihlal ettiğini açıklayan DIE LINKE, onun ekranda özür dilemesinin hem geç geldiğini, hem de yanlış davrandığını kabul etmediği için inandırıcılıktan uzak olduğundan yakından. DIE LINKE’nin içpolitika sözcüsü Deniz Çelik yaptığı açıklama ile bakanın Corona kurallarını ihlal etmesinin bardağı taşıran son damla olduğunu, emniyetin tepesindeki birinin, Corona kurallarını kontrol edip uyulup uyulmamasını gerçekleştirmesi gereken birinin yöneticilik inandırıcılığını yitirdiğini, böylelikle bir bakanlık koltuğu sahibinde olması gereken sorumluluk bilincinden yoksun olduğunu belirtti.

Benzer yakınma ve talepler siyasi terazide tam zıt yönden geldi. CDU’lu içpolitika sözcüsü Dennis Gladiator de dün yaptığı açıklamayla aylardır günlük hayatlarında kısıtlamalar altında yaşayan Hamburgluların, böyle davranarak Corona’ya karşı verilen mücadeleye katkı sunduklarını, kuralları ihlal ettikleri halde yüksek cezalara maruz kaldıklarını, buna zaruri bir dayatma olmasına rağmen çoğunluk tarafında disiplinli bir şekilde uyulduğunu ama bu işleyişin anlaşılan İçişleri Bakanı Andy Grote için geçerli olmadığını, zira kendisinin HafenCity semtinde parti verdiğini ve bunun yanlış bir davranış olmadığını savunduğunu, kurallara uyan insanlara karşı dürüst davranmadığını, yarı açık yüreklilikle özür dilemesinin, insanın tepesine kadar gelmiş öfkeyi yatıştırmaya yetmediğini, polisin en tepesindeki birinin ve bir bakanın böyle bir davranışta bulunmasının yakışan bir davranış olmadığını açıkladı.

Katı kuralların yürürlükte olduğu böyle bir zamanda, bir çok şeyden vazgeçilmesi gereken bir dönemde özellikle İşişleri Bakanı’nın bu kuralları önemsemediği kanısını uyandırdığı için kendisini suçladığını belirten Grote, aslında kutlamanın yapılmaması gerektiğini kabul ederek bunun bir yanlış olduğunu, bunun için özür dilediğini ve bunun bir daha tekrarlanmaması gerektiğini söyledi.

23.06.2020

Fotos: DIE LINKE-Hamburg und CDU-Hamburg / Facebook

One Reply to “Bakan Bunu Yaparsa …”

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: