ALMANYALILAR

İranlı Gazeteci Kasabının Sır Dolu Ölümü

mansuri

ALMANYALILAR – Gulam Rıza Mansuri adlı İranlı yargıç memleketinde yolsuzluk ve rüşvet davalarında yargılanırken firari olarak bulunduğu Romanya’nın başkentinde intihar etti.

Ülkesine geri dönüp yargılanmak için İran’ın Bükreş Büyükelçiliği’ne giden Mansuri orada rahatsızlanınca hastaneye götürülmüş ve orada gözaltına alınmıştı. Yarım milyon Euro rüşvet almakla yargılanan bir dizi yargıcın arasında yer alan Mansuri yargıçlık görevini yaptığı 2013 yılında en az 20 gazetecinin tutuklanarak işkence görmesinden sorumlu tutuluyordu. Sayısız insan hakları örgütü ve basın kuruluşu tarafından eski yargıç 9. Kültür ve Medya Mahkemesi Başkan’ı olduğu dönemde özellikle gazetecilere karşı barbarca uygulamalarıyla ün saldı. Hastanede gözaltına alınan Mansuri adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.

Bu arada resmi İran makamları Romanya’ya bir nota vererek, sır dolu ölümün açıklığa kavuşması için acil harekete geçmelerini talep ettiler. Romanya’da yayınlanan bir gazete, eski yargıcın ölüm haberine yer vererek Romanya hükümetinin adli kontrolü altında bulunan Mansuri’nin Bükreş’teki odasında penceresinden atılarak hayatını kaybettiğini yani katledildiğini yayınladı. Mansuri’nin 19 Haziran’da kaldığı otel odasının altıncı katından atlayarak intihar ettiğini açıklayan Romanya resmi makamları 52 yaşındaki İranlı eski yargıcın cesedinin teşhis edildiğini bildirdiler. İranlı resmi makamlar ölüm vakasını İnterpol’ün incelediğini açıkladılar.

Gazeteci kasabının sır dolu ölümünün ardından önceki gün bir bülten yayınlayan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) kuruluşu, eski yargıç ve savcılık görevleri yapan Mansuri hakkında davacı olmalarına rağmen Alman ve Romanya makamlarının onu tutuklamamalarından yakınarak böylelikle ölümü engellenmiş, insanlığa karşı işlediği suçlardan dolayı yargılanması gerçekleşebilirdi açıklamasında bulundu.

RSF, Mansuri’nin görev yaptığı 2013 yılında 20 gazeteciye karşı işlenenen insanlık dışı uygulamalardan sorumlu olduğunu, savcı olarak ev aramaları, keyfi tutuklamalar, gözaltında hücre cezalarına çarptırmalar ve işkenceler için talimatlar vermekle suçlandığını, son olarak da hakkında yolsuzluk iddiaları bulunduğunu belirtti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler kurumu Mansuri’nin Almanya’da olduğunu öğrendiği 11 Haziran tarihinde Başsavcılığa şikayet dilekçesi vererek tutuklanmasını talep ettiklerini, ikinci bir şikayet dilekçesini ise iki gün sonra 13 Haziran’da Almanya’da hakkında çıkan haberlerden dolayı kaldığı yerin saptanmasından dolayı kaçtığı Romanya’da ilgili makamlara sunduklarını açıkladı.

RSF Genel Müdürü Christian Mihr yaptığı açıklamada Alman ve Romen makamların Mansuri’yi hemen tutuklamamalarından yakınarak, adaleti keyfi olarak kullanan birinin aniden ölümüyle hak ettiği cezaya çarptırılamadığından şikayetçi oldu. Mihr, eğer şikayetleri ciddiye alınmış olsaydı hem Mansuri’nin ölümü engellenmiş, hem de hak ettiği cezaya çarptrırılarak adaletin yerini bulmuş olacağını vurguladı.

RSF, Mansuri vakasının hızlı ve saydam bir inceleme ile ele alınıp ölüm koşullarının soruşturulması talebinde bulunarak, onun ölümünün ceza kurumlarında, böylesi haklarında insanlığa karşı suç işledikleri iddiası olan şikayet dilekçelerinin hemen işleme konularak ele alınmalarının önemine değindi. Kurum ayrıca Mansuri’nin Tahran’da Kültür ve Medya Savcılığı görevini yürüttüğü 2011 yılında sık sık gazetecilerin gözaltına alınıp tutuklanma emirlerini verdiğini, keyfi gözaltı, tutuklamalar ve işkencelerden bizzat sorumlu olduğunu, bilenen en az 20 İranlı medya mensubunun onun kurbanı olduklarını, keyfi uygulamalarının 2013 yılına adar devam ettiğini açıkladı. O dönemin tanıklarından ve Mansuri kurbanlarından şimdi Almanya’da sürgünde yaşamak zorunda kalan Mehdi Mahvadi Azad, Mansuri’nin emri ile nasıl tutuklanıp işkenecler gördüğünü kamuoyu ile paylaşmıştı.

İran basın özgürlüğü listesinde 180 ülke arasında 173. sırada yer alıyor.
22.06.2020

Foto: ANF

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: