-0 C
Hamburg
Donnerstag, Dezember 3, 2020
Start Home Gazeteciye kurulan kumpasın arkasında kim var?

Gazeteciye kurulan kumpasın arkasında kim var?

Gazeteci Batuhan Çolak, İyi Parti Milletvekillerinden ve aynı zamanda Yeniçağ gazetesi İmtiyaz Sahibi olan Ahmet Çelik’in organize ettiği saldırıdan kıl payı kurtulduğunu ifade etti. Asayiş Büro Amirliği’ne verdiği ifadede bir şahıs ile telefonda görüşüp, bir kafede beklemesine rağmen, o şahsın randevuya gelmemesi üzerine kafeyi terk eden Çolak, dışarıda cep telefonu kamerasıyla kaydedildiğini ve birinin üzerine doğru gelerek, saldırdığını ifade etti. Yayın yönetmeni ve yazar gazeteci Çolak, bir başkasın elini beline götürürken silah çıkarma ihtimaline karşın arabasına binip hızlıca olay yerinden uzaklaştığını anlattı.

Gazeteci Batuhan Çolak, 2016 yılında Yeniçağ gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliğini, 13 Mart’a kadar sürdürdü. 12 Mart tarihinde de Yeniçağ gazetesi Yayın Yönetmeni ve İyi Parti İstanbul Vekili olan Ahmet Çelik’, Çolak’ın işine son verilmesi ile ilgili sözlü beyanda bulunmuştu. 13 Mart tarihinde Yeniçağ gazetesi Yenibosna Bahçelievler’de bulunan merkez binasına bulunan eşyalarını toplamaya giden gazeteci Çolak, aynı zamanda görev arkadaşlarıyla da vedalaşmak için gitmişti. Muhasebedeki işlemlerini sonlandırmak ve tazminatının 54 bin lirasını almak isteyen Çolak, ücretin Yeniçağ gazetesi İmtiyaz Sahibi Ahmet Çelik tarafından ödeneceğini öğrendi ve şunları ekledi ifadesine:

Ben de Ahmet Çelik’i telefonla arayıp, konuyu bildirdim. Tazminatımı hatırlattı, kendisi bana telefonda böyle tazminatın mümkün olmayacağını, tazminat bedelinin asgari ücret üzerinden vermeyi düşündüğünü ifade etti. Ben de kendisine hakkım olan bedelin verilmesini rica ettim. Ahmet Çelik, bana: ‘Çok uzatıyorsun, adam olacaksın ben nasıl istersem, o şekilde tazminatı veririm,’ diyerek üstü kapalı beni tehdit ve görüşmemiz bu şekilde sona erdi. Ben de unu üzerinde personelle vedalaşmadan eşyamı toplayarak buradan ayrıldım.

O hak elbet ayağınıza dolanacak’

bç1bç2

Gazeteci ve yazar Çolak, gazeteden kovulması üzerine: “Yeniçağ’daki genel yayın yönetmenliği ve yazarlık görevlerime hiçbir mazeret gösterilmeksizin, son derece yakışıksız bir yöntemle son verildi. Bu haksız ve saygısız eylemi izah edebilecek bir kelime bulamıyorum. Operasyonun bir ayağı da içerideymiş, göremedik! Yeniçağ uzantılı kişisel mail hesabımın (çıkış evrakı tarafıma tebliğ edilmeden) şifresi değiştirilmiş ve içine girilmiş. Tazminatımı da asgari ücret üzerinden vermeye kalkıyorlar. Bunlar suçtur! Milliyetçilik adı altında kul hakkı yiyenler, o hak elbet ayağınıza dolanacak,” paylaşımı üzerinde bir destek mesajları aldığını ve gazetenin kendisiyle ilgili karalama haberler yaptığını ifade Çolak, süreci şöyle anlattı: “Yaklaşık 2 milyon kişi tarafından okunduktan sonra okurlarımızdan yüzlerde destek mesajları ve telefon aldım. Bu olayın hemen sonrasında Yeniçağ gazetesinin internet sayfasında görevime son verilmediğine yeni yapılanmayı kabul etmediğim kendimin istifa ettiği şeklinde yalan haber yapılmıştır. İş Hukuku’ndan doğan haklarımı almak için yargı sürecini başlatarak şikâyetçi oldum, bu olayların üzerinden 3 hafta geçtikten sonra Yeniçağ gazetesinin internet sayfasına aleyhimde iftira ve yalan haberler yapmaya başlandı. 4 gün boyunca şahsım ve mesleki itibarım hedef alındı, yapılan bu yalan haberlere ben de gereken cevabı ilettim.”

Yazar Batuhan Çolak, yaşadığı kumpası tek tek anlatarak, kafede uzun zaman bekleyip, kimsenin gelmediğini ifade ederken; kafeyi terk ettikten sonra birinin onu cep telefonu kamerasıyla çektiğini, birinin de elini beline götürmesiyle silah çıkaracağı endişesiyle hızlıca arabasına binip, olay yerinden uzaklaştı. Canını zor kurtardığını ifade Çolak, şunları dile getirdi:

Benim twitter hesabıma Cemil Yalçın (cemilYa37580549) rumuzlu twitter kullanıcısı bana destek mesajları atıp, bana bu konuda mücadelemde bana yardım etmek istediğini söyledi, daha sonra da bu şahıs kendi telefonunu 0545 923 9157 ile benimle görüşüp, konuşmak istedi. Ben de mesaj yoluyla kendisine teşekkür edip, kaydettiğimi söyledim. Ramazan bayramında bu şahıs whatsapp üzerinden beni arayarak kendinsin İzmir’de olduğunu, İşinsanı olduğunu, İstanbul’a gelerek benimle tanışıp, görüşmek istediğini ifade etti. 19 Haziran’da ve saat 15.30’da Ataköy’de bulunan Pardi isimli kafede görüşmek için kendisiyle sözleştik.

Bugün itibariyle (19 Haziran) saat 15.20 sıralarında benim telefonuma Cemil Yalçın olarak kaydettiğim şahsın 0545 923 9157 nolu telefon 10 dakika oradayım diye mesaj geldi. Ben de o saatlerde kafeye doğru gittim. Saat 15.30 sıralarında Pardi kafeye girdim, bu şahsa geldim demek için aradığımda şahsın telefonunun kapalı olduğunu, ulaşılamadığını gördüm. Birkaç kez üst üste aramama rağmen aynı şey olunca, bu durum bende bir tedirginlik yaşamama neden oldu. Saat 16.00’da bu şahıs gelmeyince, ben de kafeden çıkış yaptım. Kafeden çıkış yaptığım sırada, Yeniçağ gazetesinin İmtiyaz Sahibi Ahmet Çelik’in en yakınında olan, onun için çalışan, özel işlerini yapan ve uzun zamandır birlikte olan benim de tanıdığım Burhan Gazi Sundu isimli şahsı, kafenin içinde ben çıkışa doğru giderken, sol tarafımda kalacak şekilde elinde bulunan cep telefonu ile beni kameraya aldığını gördüm. Bu şahıs, benim bunu fark ettiğimi görünce kendisinin whatsapp üzerinden görüşüyormuş gibi imaj oluşturmaya çalıştı. Ben bir şey demeyerek dışarıda otoparkta bulunan 3….2 plaka sayılı Chevrolet marka Cruis aracıma doğru gittiğim sırada, az ileride sol çaprazımda ağaçların arasında gizlenmiş, 35-40 yaşlarında, kolları dövmeli, esmer yüzünde siyah cerrahi maskeli bir şahsın beni izlediğini gördüm.”

Yumruklarıyla ile aracıma vurdu’

Bu şahıs beni fark eder etmez elini, beline doğru götürdü, ben durumu görünce hızlı adımlarla aracıma doğru gittim, araca binmek üzere iken şahsın bana doğru koşmaya başladığını gördüm, kendisinden hızlı davranıp, aracıma bindim, aracımı çalıştırdığım sırada bu sahış, bana vurmak amacıyla yumrukları ile saldırıp aracıma vurdu geçti. Ben bunun üzerine aracımı hareket ettirerek olay yerinden uzaklaştım. Bu şahsın da aracımdan koştuğunu ve beni yakalamaya çalıştığını aracın dikiz aynasından gördüm. Bu olayın, organize şekilde planlanmış beni oraya bilerek çağıran ve akabinde görüşmeye gelmeyen, yine benim kafeden çıkmamı bekleyerek bana saldırıp, darp etmeye çalışanların birileri tarafından gönderildiği aşikâr olup, bunu yaptıran, azmettiren, planlayan şahsın Yeniçağ gazetesi İmtiyaz sahibi Ahmet Çelik isimli şahıstır. Ayrıca bu olayda, kafede benim videomu çeken sağ kolu olan, Burhan Gazi Sundu ile whatsapp üzerinden konuştuğum, benimle görüşme talebinde bulunan, Cemil Yalçın isimli şahıs ile beni dışarıda bekleyen, bana saldıran tanımadığım 4. Şahıstan davacı ve şikâyetçiyim. Bu şahsın elini beline atması da bu şahsın silah taşıdığı anlamına gelebilir. Ayrıca can güvenliğim tehlikede olabilir, koruma talebim olabilir,” dedi.

34

Olayın yaşanması ardından açıklama yapan gazeteci Çolak’a sosyal medya üzerinden destek mesajları atıldı. Türkiye’de gazetecilere yaşanan kumpas, tehdit, her geçen gün büyüyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler araştırmasında Dünya Basın Endeksi raporlarında da 180 ülkeden 154’üncü sırada olan Türkiye’de yaklaşık 90 gazeteci hâlâ cezaevinde.

Turgay Kılıç / 21.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Bundeswirtschaftsminister Altmaier übergibt Investitionsförderbescheid für international wettbewerbsfähige Produktion von Schutzmasken in Deutschland

Bundeswirtschaftsminister Peter Altmaier übergibt heute einen Förderbescheid im Rahmen des Förderprogramms „Schutzmaskenproduktion“. Mit drei geförderten neuen Anlagen wird die Skylotec GmbH in Neuwied, Rheinland-Pfalz,...

Sarkozy rüşvet ve yolsuzluk suçlamasıyla hakim karşısında

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, "2007'de cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını yürütmek için o zamanki Libya lideri Muammer Kaddafi'den yasa dışı maddi destek aldığı, kampanyayı bu...

Bundesinnenminister verbietet rechtsextremistische Vereinigung „Sturm-/Wolfsbrigade 44“

Der Bundesminister des Innern, für Bau und Heimat Horst Seehofer hat heute die rechtsextremistische Vereinigung „Sturmbrigade 44“ bzw. „Wolfs-brigade 44“ auf Grundlage von §...

Kayseri’de kadın cinayetleri protesto edildi

Kayseri'de aralarında kadın cinayetine kurban gidenlerin yakınlarının da bulunduğu bir grup, "kadın cinayetleri"ni protesto etti. Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen kadınlar, "Şiddeti durduracağız", "Asla yalnız...