2.4 C
Hamburg
Mittwoch, Dezember 2, 2020
Start Home Atlar kurtuldu, doğa dostu araçlar faaliyette

Atlar kurtuldu, doğa dostu araçlar faaliyette

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı (İBB), İstanbul’un ilçesi Adalar’da yaşanan fayton sorununu çözüp, atların yaşadığı acı, susuzluk ve ölüm çığlıklarına sessiz kalmadı. Yaklaşık 60 elektrikli ve doğa dostu araçları hizmete sunan İBB Başkanı CHP’li Ekrem İmamoğlu, bu çözümün Adalar halkı için kalıcı olduğunu ve kim gelirse gelsin, değiştirilmeyeceğinin altını çizdi.

İBB Başkanlığı bilgilerine göre, Adalar ilçesine kazandırılan elektrikli ve doğa dostu araçlar, toplu taşıma mantığıyla ve akıllı bilet uygulaması ile faaliyete girdi. Büyük araçlar şoför dâhil 14 kişilikken, küçük araçlar ise şoför dâhil 4 kişiden oluşuyor. Adalar’da bulunan atların yaşadıkları acıyı ve kullanımdaki bakımsızlıktan doğan ölümleri de acilen sonlandırmak için bu çözüme başvuran İBB, büyük araçlar için 19 bin dolar harcadığını vurguladı.

Ayrıca taksi mantığıyla da getirilen bu kalıcı çözüm olacağını belirten Ekrem İmamoğlu ise Adalar’ın kültür ve turizm alanında büyük öncülük ettiğini anlatırken, şunları dile getirdi:

Biz, ana prensibimiz adları koruma ve geliştirmek. Buraya da bir görev oluşturuyoruz ki, günün ilerleyen saatlerinde, yine arkadaşlarımın nasıl bir planlama sürecine tabii tutuklarını göreceksiniz. Adalar’daki temel duruşumuz, kültür, sanat, turizm üzerinedir. Bu bölgenin doğasına uygun organik tarımla ilgili çalışmalardır.

Adalar’da bir fayton meselesi, gerçekten de hem kamuoyunu hem bütün Türkiye’yi yoğun bir şekilde meşgul etmiştir. Ve biz bu süreci belki derin bir biçimde, en üst seviyede katılımcı bir modelle yönetmeye çalıştık. Hiçbir anı, kapalı kapılar ardında yönetilmedi. İlk gün itibariyle hem adalar halkımızla, hem faytoncularla, hem faytonların kalması yönünde duyguları olanlarla hem de faytonların gitmesi yönünde duyguları olanlarla hep iletişim halindeydik. Tabii bir kararın, topyekûn birlikte mutlu etmesi zordur. Biz, fayton meselesine bakışla başlangıç itibariyle biz faytona karşıyız diye bir yola çıkışımız yok. Bunu belirtelim. Ancak faytonla ilgi adalarda yürütülen süreçler, hem toplumun vicdanını, hem adarlın sıhhatini, hem de adarlın kalitesini ne kadar bozduğunu aslında bütün kamuoyu bilmektedir. Görselini ve geçmişteki örneklerini hep birlikte yaşadık, gördük, biliyorsunuz.

Yapılan bu demokratik iletişim modeliyle beraber süreci toparladık, burada yeni bir iletişim modeline ihtiyaç duyulduğuna karar verdik. Bütün bu süreçleri yönetirken, şunu ifade edelim; İst şehrinin mülki amiri sayın valimizle, beraber defalarca toplantı yapıp, çözümünde de ortak hareket etme konusunda da işbirliği yaptık. Sayın valimizle, ilçenin kaymakamlığıyla, ilçenin belediye başkanıyla toplantılar yürütülmüştür. Günün sonunda bu ortak bir kararıdır. Alınan karar gereği, tabii başta faytoncuların asla ve asla mağdur edilmesi de ortak bir karardır. Faytoncular ile yapılan görüşmelerle beraber belirlenen bir fiyatı belirttik, hem atların alımı hem faytoncuların haklarının ödenmesi konusunda yine kararı beyan ettik, her gelen faytoncuyla konuşarak, aynı bedel üzerinden faytoncuların haklarını ödedik,” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, atları iyileştirdiklerini belirtti ve bakımlarının devam ettiğini açıklayarak, “Bu belediye için neredeyse 100 milyonun üzerinden bir kaynak aktarımı olmuştur. Yani bu sorunun tümden, 100 trilyondan bahsediyoruz. Büyükşehir belediyesi, büyük bir fedakârlık yapmıştır. Sırf bu adadaki hem atlara olan zulmü, hem de faytoncuların bir hak mahrumiyetine uğramaması için.

Yaptığımız bu çalışmaların bir başka boyutu da, atların iyileştirilmesidir. Atları devraldık, atları en uygar biçimde bakımlarının yapılacağı, beslenmelerin yapılacağı alanlar oluşturuldu. Bu güne de bu şekilde bakımları devam etmektedir. Adalar’ın Türkiye’nin farklı yerlerinde atların en huzurlu bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri adına tercih yapılarak, dağıtabilmesi için de bir kampanya yürütülmüştür.

Ancak atların akıbetinin ve geleceğinden şüphe duyduğumuz herhangi bir ortam oluşması durumunda, atları kesinlikte vermiyoruz. Bu bağlamda tekrar Tüm Türkiye’ye, üniversitelere, bir kısım haralara çağrımızı yapıyoruz. Atların bu anlamdaki dağıtım taleplerinin değerlendirmeklerini yapabilirler,” dedi.

Adalar’a doğa dostu araçlar kazandırıldı

Buraya getirdiğimiz ulaşım araçlarımızdır. Ulaşım araçlarımızla ilgili çok hızlı bir süreç yönettik. Az önce genel sekreter yardımcımızın ifade ettiği gibi, burada elektrikli araçlar, doğa dostu araçların olması konusunda zaten karar vermiştir. Buranın bir toplu taşıma veya bir minibüs tarzı bir araç kullanımı olmayacağı için, makul büyüklükte hızlıca bir aracın yapılması şarttı. Bu şekilde bir araç tercihinin yapılması için de tüm adaların artık yollarının bir yaya yolu oldu konusunda UTK(Ulaşım ve Trafik Komisyonu) kararı Şubat ayında alındı. En hızlı şekilde, en uygun araç tipinin alınmasıyla ilgili arkadaşlarım yoğun bir araştırma yaptılar. Türkiye’de bu tarz büyük coğrafyalarda insan taşımak için kullanılan en efektif araç modeline erişildi, hızlı bir çözüm içinde belirli bir sayıda, araç alımı yine büyükşehir belediyemiz olarak yaptık. Ancak gördüğünüz araç modeli ve sayısı, Adalar’ın model ve sayısı Adalar’ın gelecek ulaşım planlaması değildir. Araçların gelecek ulaşım planlamasıyla ilgili yapacağımız birkaç çalışma vardır. Bunlardan bir tanesi, kesinlikle sıkı bir yarışmayla hem araç tipinin hem araç şeklinin hem de araç felsefesinin oluşması konusunda bir kamuoyu oluşması yapılacaktır. Yerli bir imalatla yapılması ile ilgili de çalışmamızı sürdüreceğiz. Şu ada 60 aracın Adalar’a hizmet vermesindeki ihtiyaçları karşılamak için Adalar’a gelişi sağlanmıştır; ama gelecek ile ilgili tasarım süreci devam etmektedir.”

image5

Tescil ve hukukî işlemler sürüyor

Bu araçlar insanlarımızı taşıyacak tescil ve hukuki işlemleri sürmektedir. İstanbul’a bu araçların Nisan ayında gelmesi planlanıyordu; ama salgın süreci bu gelişi geciktirmiştir. Dolayısıyla bazı işlemlerde de gecikme olmuştur. Elektrikli, çevre dostu ve İETT(İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri) kurumumuza bağlı şekliyle, İETT’nin çalışanlarıyla hanımefendi, beyefendi ve yüzde 45 oranında çalışanları kadın tercih edildi. Adalar halkından alımlar gerçekleşti. Onu da ifade edelim. Adalar halkından olan alımlarımızla beraber, hem hemşerilerimizle beraber, yine Adalar halkının, Adalar’a olan hizmeti şekline sürecektir.

270 civarında insanı işe alıyoruz’

Biz faytoncularla ilgili bir meseleyi daha çözdüğümüzü, çok insanî düşündüğümüzün bir ispatıdır. Faytonculardan bize ulaşan isimleri, sadece onların fayton hakkını satın almakla kalmadık, aynı zamanda o haneden oluşacak, işsizliğe de çözüm bulma konusunda da, onlardan bize ulaşan bireylerin işe alınması noktasında da çalışmamız sürmektedir.

Bir kısmı işe alındı, bir kısmının da görüşmeleri devam etmektedir. 270 civarında insanı işe alıyoruz, bu taahhüdümüzü de yerine getiriyoruz.

Bakın ben 5 yıllık bir ilçe belediye başkanlığım döneminde de, Adalar’ın ne kadar mağdur edildiğini yaşamış bir belediye başkanıyım. Çünkü ben buradaki ilçe belediye başkanı arkadaşlarımızın da destek taleplerine, belki de İstanbul’daki 8-10 ilçesinden birisi olarak katkı sunmaya çalıştık. Çünkü İstanbul belediyesi, Adalar’a hizmet konusunda geri durmuştur. Bunu Adalar halkı ve geçmişte burada görev yapan insanlar bilir. Biz maksimum ilgiyi, buradaki iştirak kurumlarımız, İETT, İstaç’ımız da, İSKİ’miz de birçok kurumumuza kadar hepsi sahada.

Adalar’ı bir pilot bölge olarak tanımlayıp, İstanbul’un bu yeni döneminde biri ilçenin nasıl bir kimlik kazanacağına dair bir takım adımların atıldığı bir örnek bölge olarak geliştirilmiş karar vermiştir. Ve onu yönetiyoruz. “

Adalar’ı kim mağdur ederse, halk hesap sorar’

Bundan sonra Adalar’ın geliri ortada, gelirleriyle yapacakları da ortada; dolayısıyla mucize gerçekleştirme şansı yok. Bundan sonraki sürecin en doğru şekilde yönetilmesiyle alakalı bir modeli de oturtacağız, Adalar’ın başına kim gelirse gelsin, Büyükşehir belediyesinin başına kim gelirse gelsin; a partisi, b partisi gelsin önemli değil. Sistemi oturttuktan sonra; kimse Adalar’ı mağdur etmeye, yok saymaya çalışamayacak. Yaparsa halk hesap sorar. Hem İstanbul hem de adalar halkı bunun hesabını sorar.

İlk etapta ücretsiz bir geçiş dönemi düşünüyoruz, halkın alışması için, buraları öğrenmesi için. Ardından da İETT tarifesi ile burada hizmet vereceğiz. Adalar halkı için vapurda indirimli ücret uygulamamız vardı. Bu araçlar da aynı model devam edecek. Tarife ve ücretlerini de kamuyu ile paylaşacağız. “

İBB Başkanı İmamoğlu, Adalar’a geçerken yaklaşık 15 kişinin faytonları geri istediğine ilişkin yaptığımı eylem için şunları söyledi:

Büyük araçlar 19 bin dolara satın alınmış. Biz farklı görüşlere saygı duyuyoruz. 10-15 vatandaşımız bize faytonun devam etmesi konusundaki dileklerini ilettiler. Duyuyoruz, duymuyor değiliz. Ama bir yandan da 100 bin hatta milyonlarca insan bu işin sona ermesi konusunda bir vicdan ortaya koydu. Dolayısıyla fayton meselsinde Adalar’daki kanaatimiz, faytonun olmaması yönünde. Bu konuda hem biz hem valimiz, hem de kaymakamımız, bu konuda ortak bir karar oluşturuldu ve Meclis’ten de oy birliğiyle bu karar geçti.

Trafik kanunun başvuruyu red açıklaması

Hayır. O bu gün tescilli ilgili süreci, son dakika olacak şekilde, herhalde kaymakam az meşguliyeti var bugün, kendisi çok meşguliyet istiyorsa, biz kendisini buraya davet ettik, keşke kendisi de aramıza katılsaydı.

Turgay Kılıç / 20.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

ING Basketbol Süper Ligi

Aliağa Petkimspor: 67 - Empera Halı Gaziantep Basketbol: 66 Salon: ENKA Hakemler: Özlem Yalman, Kerem Baki, Kaan Büyükçil Aliağa Petkimspor: Yiğitcan Turna 3, Ray 15, Wimbush 13,...

Deutsche Post DHL Group setzt Ausbildungsengagement in der Corona-Pandemie uneingeschränkt fort

Auch in 2021 bietet Deutsche Post DHL Group eine breite Auswahl an Ausbildungsberufen an. In der Corona-Pandemie zeigt sich Deutsche Post DHL Group als...

İsveç’te oğlunu 28 yıldır kilitli tuttuğu iddia edilen yaşlı kadına soruşturma açıldı

İsveç'te oğlunu 28 yıl boyunca bir apartman dairesinde kilitli tuttuğundan şüphelenilen 70'li yaşlardaki kadına soruşturma açıldı. Soruşturmayı yürüten savcı Emma Olsson, akrabalarından birinin yaşlı kadının...

„KI – Made in Germany“ etablieren

Normungsroadmap KI veröffentlicht: Handlungsempfehlungen für Standardisierung rund um Künstliche Intelligenz Das Deutsche Institut für Normung e.V. (DIN), die Deutsche Kommission Elektrotechnik Elektronik Informationstechnik in...