7.1 C
Hamburg
Donnerstag, November 26, 2020
Start Home HDP’li Demirtaş’a özgürlük kararı

HDP’li Demirtaş’a özgürlük kararı

Anayasa Mahkemesine yapılan başvuruda HDP’nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın başvurusu kabul edildi ve Demirtaş’a 50 bin Türk Lirası (TL) manevi tazminat ödenmesi kararı verildi. Kararın bir diğer konusunda da, kişi hürriyeti ve güvenli hakkının ihlâl edildiğine ilişkin iddiayı kabul etti.

Anayasa Mahkemesi Kararı resmî gazetede yayımlanmasıyla, yürürlüğü giren 31160 sayılı; 2017/38610 başvuru numaralı dosyanın incelenmesi sonucunda Halkların Demokratik Partisi(HDP)’nin Edirne’de tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk süresinin aşılmasına ve güvenlik hakkının ihlâl edilmesine ilişkin yapılan başvuruları kabul etti. Toplamda beş ayrı başvuruyu inceleyen mahkeme, Anayasa’nın 19. Maddesinin 7. Fıkrası gereğince kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının da ihlal edildiğini haklı buldu.

Beş ayrı başvuru

HDP’li Demirtaş için 24 Kasım 2017, 29 Mayıs 2018, 18 Haziran 2018, 27 Kasım 2018 ve 11 Aralık 2018 tarihlerinde toplamda beş ayrı başvuru yapıldı. Bu başvurular, idari tarafından yapılan ön inceleme ile Komisyona sunuldu.

Kabul edilebilirlik incelenmesinin Bölüm tarafından yapılması kararı verildi ve ardından Bölüm Başkanı tarafından başvuruların kabul edilebilirlik ve esas incelenmesinin birlikte yapılması kararı alındı.

Demirtaş’ın hürriyeti ihlal edildi

Mahkemece çıkan kararda, HDP’li tutuklu Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın 241. dosyadaki belgelerde yapılan tespit sonuçlarında 1 milyon 436 bin 30 TL harç ve 30 bin TL vekâlet ücretinden oluşan toplamda da 4 milyon 436 bin 30 TL yargılama giderinin başvurucuya ödenmesi kararına vardı.

Diese Diashow benötigt JavaScript.

Demirtaş’a 50 bin TL manevi tazminat

Gerekçelerin sonucunda tutuklu olan HDP’li Demirtaş’ın gerekli süreyi aşması ve hürriyetinden, güvenliğinden alıkonulması gerekçesi ve Demirtaş’a 50 bin TL manevi tazminatın verilmesine karar verildi.

Öte yandan 1 milyon 436 bin 30 TL harç ve 3 bin TL vekâlet ücretinden oluşan toplamda 4 milyon 436 bin 30 TL yargılama giderinin de ödenmesine kararı verildi.

Bu ödemelerin de kararın tebliğin takibiyle HDP’li Demirtaş’a Hazine ve Maliye Bakanlığına başvuru tarihinden itibaren dört ay içinde yapılmasına, ödemede gecikme olmasıyla, bu sürenin sona erdiği tarihten ödeme tarihine kadar geçen süre için yasal faiz uygulanmasına kararı verildi.

Turgay Kılıç / 19.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Die Wanderlibelle ist die Libelle des Jahres 2021

Der Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland (BUND) und die Gesellschaft der deutschsprachigen Odonatologen (GdO) haben die Wanderlibelle (Pantala flavescens) zur Libelle des Jahres...

Kadına yönelik şiddet hapiste biter!

Kadına yönelik şiddet konusunda Avukat Gülşen Kurt ile söyleşi ALMANYALILAR - En yoksul ülkelerden en gelişmişine kadar dünyanın birçok ülkesinde en fazla kadınlar, fiziksel, cinsel,...

ABD’de nefret suçları 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı

ABD'de yapılan araştırma, işlenen nefret suçu oranının 2008'den sonra geçen yıl en yüksek seviyeye ulaştığını ortaya koydu. Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından açıklanan raporda, ülkenin...

EU schützt Ursprungsbezeichnung für Weißweine vom „Würzburger Stein-Berg“

Die Europäische Kommission hat Dienstag den „Würzburger Stein-Berg“ in das Register der geschützten Ursprungsbezeichnungen (g.U.) aufgenommen. Das Siegel bestätigt die enge Verbindung eines Produkts...