12.1 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartGesundheitBaroların Ankara’ya “Savunma Yürüyüşü” başladı

Baroların Ankara’ya “Savunma Yürüyüşü” başladı

Baro başkanları, Saray-AKP iktidarının Avukatlık Kanunu’na ve baroların seçim sistemine yönelik müdahale hazırlığına karşı “Savunma Yürüyüşü” başlatarak Ankara’ya yürüyor

Saray-AKP iktidarının Avukatlık Kanunu’na ve baroların seçim sistemine yönelik müdahale hazırlığına karşı “Savunma Yürüyüşü” bugün (19 Haziran) başladı. İstanbul’dan Van’a 80 ilin baro başkanları bulundukları illerden Ankara’ya doğru eşzamanlı yürüyüşe geçti.

BAROLARDAN 19 HAZİRAN’DA ANKARA’YA YÜRÜME KARARI: “SAVUNMA YÜRÜYÜŞÜ”

İstanbul | Av. Durakoğlu: “Hukuk devleti için yürüyoruz”

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Kartal’daki Anadolu Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasının ardından yürüyüşe başladı.

İstanbul Tabip Odası ve Veteriner Hekimleri Derneği’nin de destek verdiği açıklamada, Durakoğlu “Bizim yüreğimizin götürdüğü yer, hukuk devletidir. Yargı bağımsızlığıdır, savunmanın güvenliğidir. İnsanca ve onurlu yaşamaktır. Bunu sağlamaya çalışıyoruz, bunun için yürüyoruz” dedi.

İzmir | Av: Yücel: “Bir ihanet projesi ile karşı karşıyayız”

İzmir Adliyesi C kapısı önünde “Savunma savunmasız değildir” yazılı pankart arkasında toplanan İzmir Barosu üyesi avukatlara, İzmir Tabip Odası, KESK, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nden temsilciler de destek verdi.

Yürüyüşe öncesi kısa bir açıklama yapan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, barolara yönelik bir saldırıya dikkat çekerek, “Bir ihanet projesiyle, bölme, parçalama, ele geçirme projesiyle karşı karşıyayız” dedi ve ekledi: “Suskunluğumuz, sesimiz olmadığı şeklinde algılanmasın. Söyleyeceklerimiz var. Yola çıkmaya, mücadele etmeye hazırız. Bu teslimiyet projesini kabul etmediğimizi, asla kabullenmeyeceğimizi ve meslek örgütlerimizin ele geçirilmesine izin vermeyeceğimizi bir kez daha duyurmaya gidiyoruz.”

Açıklama sonrası adliye önünden alkışlar eşliğinde Ankara’ya doğru yürüyüşüne başlayan Baro Başkanı Av. Özkan Yücel’e İzmir Barosu yönetim kurulu üyeleri Av. Hüseyin Yıldız, Av. Perihan Çağrışım Kayadelen, Av. Mehmet Baran Selanik ve Av. Gamze Karaoğlu eşlik ediyor.

 

Van | Av. Uçar: “Hak, hukuk, adalet için yürüyeceğiz”

Van Adliyesi önünde bir araya gelen avukatlar, üzerinde “Savunma yürüyor” yazılı tişörtler giydi. Yürüyüş öncesi kısa bir açıklama yapan Baro Başkanı Zülküf Uçar, “Sesimizi kısmaya çalışıyorlar. Bizlerden meslektaşlarımızın haklarını korumamamızı, tutuklu olan meslektaşlarımızın adil yargılanmalarını istemememizi, kadına yönelik şiddete ve çocuk istismarına karşı durmamamızı, toplumun haklarını korumamamızı, insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü savunmamamızı, vatandaşların seçme ve seçilme hakkını gasp eden kayyum uygulamasına, seçilmiş belediye başkanlarının ve milletvekillerinin tutuklanmasına itiraz etmememizi, çevremizi, doğal güzelliklerimizi ve bize kalan mirasın talan edilmesine karşı mücadele etmememizi istiyorlar” dedi.

Av. Uçar, “Van barosu olarak hak, hukuk, adalet için yürüyeceğiz. Tam bağımsız, güçlü bir yargı için yürüyeceğiz. Tarihsel sorumluluğumuz gereği, yargının kurucu unsuru olan avukatlığın, mesleğimizin bağımsızlığı için Ankara’ya doğru adım atacağız” diye konuştu.

Açıklamadan sonra Baro Başkanı Uçar ve dört avukat Diyarbakır’a doğru yürüyüşe başladı.

Mardin | Av. Elik: “İktidar, baroları kendi amaçları için dizayn etmeye kalktı

Mardin Barosu, baro binası önünde yaptıkları açıklamanın ardından yürüyüşe başladı. Açıklamaya, çok sayıda avukat katıldı. Mardin Baro Başkanı İsmail Elik, insan haklarını savunan ve hukukun üstünlüğünü savunan birkaç kurum arasında baroların kaldığına dikkati çekti. Elik, iktidarın baroları da kendi amaçları doğrultusunda dizayn etmeye kalktığını söyledi. Geçirilmek istenen kanun taslağının muhatabının barolar ve avukatlar olduğunu belirten Elik, ancak bunun dikkate alınmadığını belirtti.

Açıklamanın ardından Elik ve beraberinde baro yönetimi, yürüyüşe başlamak için baro binasından çıktı. Polisler, “kentte eylem ve etkinlik yasağı” olduğunu belirterek, sadece baro başkanının yürümesine izin olduğunu söyledi. Tartışmanın ardından, baro başkanı ile birlikte bir grup avukatın yürümesine izin verildi. Heyet Diyarbakır yolu güzergahından Ankara yürüyüşlerini başlattı. Mardin Devlet Hastanesi kavşağına kadar yapılan sembolik yürüyüşün ardından heyet araçlarla Antep’ten yürüyecek olan heyete katılmak üzere yola çıktı.

Adana | Av. Küçük: “Yandaş haline getirilemeyen meslek odaları hedefte”

Adana Adliyesi Taş Bina önünde bir araya gelen Adana Baro Başkanı Veli Küçük ve Yönetim Kurulu üyeleri, Adana’dan Tarsus, Tekir, Pozantı, Çiftehan, Ulukışla, Aksaray ve Koçhisar’ın ardından Ankara’da diğer kollarla buluşacak. Çok sayıda avukatın katıldığı yürüyüşe EMEP, CHP, KESK’e bağlı sendikalar, DİSK Emekli Sen de destek verdi.

Yürüyüş öncesi açıklama yapan Adana Baro Başkanı Veli Küçük, baroların görevinin insan hakları, özgürlükler ve hukuk devleti ile demokrasi kavramlarına işlevsellik kazandırmak olduğunu, yargının kurucu unsurlarından olan baroların bu yüzden hedefte olduğunu söyledi. Küçük, yasanın geri çekilmesini istedi.

Av. Küçük, “Bu süreç, tek adam rejiminin tüm olumsuzlukları ile birlikte tüm toplumun katmanlarını etkileyecek şekilde devam ediyor. Ülkemizin salgın ile mücadele ettiği bir dönemde halkın önceliği, ekonomik sorunlar, işsizlik, sağlıkta yaşanan sorunlarken baroları, tabip odalarını TMMOB gibi yandaş haline getiremediği meslek odalarını hedef haline getirdi” dedi.

Antalya | Av. Balkan: “Hukukun üstünlüğünü savunmak için yola çıktık”

Yürüyüş öncesi Barohan önünde kısa bir açıklama yapan Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, söz konusu yasa değişikliği teklifinin antidemokratik şartlarda hazırlandığını belirterek, “Ülkenin uçuruma yuvarlanmasını engellemek, hukukun üstünlüğünü savunmak için yola çıktık. Toplumun haklarını koruyan savunma bir kez daha güçlü avukat, güçlü savunma anlayışı ile halk için yürüyor” dedi.

Av. Balkan, sırtında cübbesi ile Barohan önünden meslektaşlarının alkışları arasında yürüyüşe geçti.

 

Aydın | Av. Bozkurt: “Boyun eğmeyeceğiz”

Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt ve avukatlar yürüyüş öncesi adliye önünde bir araya geldi.

Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, taleplerini Türkiye Barolar Birliği’ne elden teslim edeceklerini paylaşarak, “Avukatlara boyun eğdiremediler, eğdiremeyecekler. Biz baro başkanları olarak ettiğimiz avukatlık yeminini de biliyoruz, barolarımızın genel kurullarında meslektaşlarımızdan destek ve güven isterken ettiğimiz bütün cümleleri de bugün gibi hatırlıyoruz. Bizim görevimiz barolarımızı temsil etmektir, teslim etmek değildir” dedi.

Mersin | Av. Yeşilboğaz: “Bu yürüyüş bizim bir başlangıcımızdır”

Yürüyüş öncesi Mersin Adliyesi önünde bir araya gelen Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz’a, CHP Mersin Milletvekilleri Ali Mahir Başarır ve Alpay Antmen ile Mersin Barosu yönetim kurulu üyeleri ve avukatlar destek verdi.

Taleplerinin bugüne kadar kabul görmediğini ve demokratik yolları kullanmaktan başka bir yolları kalmadığını belirten Av. Yeşilboğaz, “80 barodan meslektaşlarımız kendi illerinden yürüyüş başlattılar. Sembolik olarak günlük 10, 20 km. yürüyeceğiz.  Pazar günü Ankara’da buluşacağız. Sadece başkanlar olarak yürüyoruz. Katılmak isteyen arkadaşlarımız Ankara girişinde bize katılabilir. Umarım sesimizi tüm Türkiye’nin duyduğu gibi, tüm dünyanın duyduğu gibi, siyasi iktidar da duyar ve toplumun gerçek ihtiyaçlarına cevap verir. Bu yürüyüş bizim bir başlangıcımızdır” dedi.

Hatay | Av. Dönmez: “Baroların siyaseti, hukukun üstünlüğünün siyasetidir”

Yürüyüş öncesi Hatay Adliyesi önünde bir araya gelen avukatlar, “Savunmaya dokunma” yazılı pankart açtı.

Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez yaptığı kısa açıklamada “Baroların siyaseti, hukukun üstünlüğünün siyasetidir. Bu bize, Avukatlık Kanunu ile verildi. Biz vazgeçmeyeceğiz. Bu çalışma kamuoyu yararına değildir. Bu, bir tek siyasetin menfaatinedir. Bunu geçmişte de yaşadık. 2010 referandumu gün gibi ortada. Neler mal olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz. 2009 yılında FETÖ projesi olan taslak geçirilemedi ama bugün iktidar hala bunun peşinde. Ve yarın bunun için ‘ah’ diyecekler” ifadelerini kullandı.

Açıklama sonrası Baro Başkanı Av. Dönmez, iki meslektaşıyla birlikte yürüyüşe başladı.

 

Sendika.Org

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular