ALMANYALILAR

CHP’li Fikret Şahin: Şehir hastaneleri kamulaştırılmalı

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, şehir hastanelerinin zarara neden olduğunu savunarak bu hastanelerin kamulaştırılması çağrısında bulundu. Şahin, 4 ayda şehir hastanelerine toplam 3 milyar 844 milyon lira kira, 2 milyar 201 milyon lira hizmet bedeli olmak üzere 6 milyar 46 milyon lira ödendiğini ifade etti.

chp

Sağlık Bakanlığının harcamaları ve Bakanlık bünyesinde göreve alınacak personelle ilgili eleştirilerde bulunan CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, kamu-özel iş birliğiyle ‘yap-kirala-devret’ modeliyle yapılan şehir hastanelerinin kamuya büyük oranda yük getirdiğini ve maliyetinin üzerinde ödemeler yapıldığını defalarca dile getirdiğini aktardı.

Bunun bir örneğinin de geçen haftalarda Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının yayınladığı mali tablolarda görüldüğünü savunan Şahin, şehir hastanelerine Ocak-Şubat-Mart-Nisan aylarında yapılan kira ve hizmet ödemelerinin bu tablolarda olduğunu aktardı. Şahin, 4 ayda şehir hastanelerine toplam 3 milyar 844 milyon lira kira, 2 milyar 201 milyon lira hizmet bedeli olmak üzere 6 milyar 46 milyon lira ödendiğini ifade ederek şunları söyledi: “2020 yılı Sağlık Bakanlığı bütçesine bakacak olursak şehir hastaneleri kira ve hizmet ödemeleri için toplam ayrılan bütçe bedelinin 10 milyar 415 milyon lira olduğunu görüyoruz. Toplam bütçenin yüzde 58’i ilk 4 ayda harcanmış durumda. Bir yıl için açıklanan bütçe rakamının, şehir hastaneleri için ödenecek kira ve hizmet bedelinin yüzde 58’ini ilk 4 ayda harcamış bulunuyoruz. Sağlık Bakanına sormak istiyorum. Bu tablolardaki rakamlar ne derece doğrudur. Doğruysa bu bütçeyi nasıl denkleştireceksiniz. Tüm bütçenin yüzde 58’ini, 12 ayda harcayacağınız paranın yüzde 58’ini ilk 4 ayda harcamışsınız. Bundan sonraki 8 ay boyunca ne yapacaksınız sormak istiyorum.” Şehir hastanelerinin ödemelerinin döviz bazlı yapıldığını, bunun da Türk lirası olması gerektiğini belirten Şahin, bu şekilde zarar edildiğini öne sürerek bu hastanelerin bir an önce kamulaştırılması gerektiğini söyledi. Şahin, Sağlık Bakanlığının yaptığı sağlık personeli atamalarının da yetersiz olduğunu öne sürerek “Mümkün olduğunca, maksimum sayıda atama yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

HAZİNE GARANTİLİ KÖPRÜ VE YOLLAR DEVLETLEŞECEK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçen hafta grup toplantısında yaptığı değerlendime de yap-işlet-devret projelerine değindi. Kılıçdaroğlu, kamuda israfı önleme genelgesi çıkarılmasını istediklerini belirtti. Kılıçdaroğlu “Kimsenin çarkı dönmüyor. Devletten dolarla ihale alanların çarkları dönüyor. Vatandaşın oturduğu yerde borcu artıyor. Kur arttıkça dolarla ihale alanların gelirleri artıyor. İktidara geldiğimizde yol, köprü, tünel ve havaalanlarını devletleştireceğiz. Bunlara 1 yıl süreyle para ödemeyin dedik erteleyin dedik onu bile yapmadılar. 1 dakikada tefecilere milyon dolarca faiz ödeniyor. Bunlara ödeme var vatandaşa yok. Sadece 2 köprü ve 1 tünele 2020’de 6 milyar lira para ödeyeceğiz. 3-4 kişiye. 5.5 milyon kişiye de biner lira ödüyoruz” dedi.

Karar

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: