0.1 C
Hamburg
Sonntag, Januar 17, 2021
Start Home AKP’nin kalesi Bursa’da İmam hatip hayranlığı

AKP’nin kalesi Bursa’da İmam hatip hayranlığı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Liseler Arası Geçiş Sınavı (LGS) Kılavuzundaki tabloyu ortaya koydu. Eğitimde İmam Hatip liselerine öncelik verildiğini ve Fen ile Anadolu liselerine gerekli hassasiyetin gösterilmediğini belirterek: “Bursa’nın 5 ilçesinde sınavla öğrenci alan bir tane bile lise yok. 13 ilçemizde Anadolu Lisesi, 12 ilçemizde fen lisesi bulunmuyor,” dedi.

 

Eğitim ve öğretimin 2020-2021 LGS Kılavuzundaki Bursa’da yer alan liselere yerleştirme tablolarını paylaşan Başkan Karaca: “Bursa’nın 5 ilçesinde sınavla öğrenci alan bir tane bile lise yok. 13 ilçemizde Anadolu Lisesi, 12 ilçemizde fen lisesi bulunmuyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın derhal gerekli düzenlemeleri yaparak Bursa’daki Anadolu ve Fen Lisesi açığını kapatmasını talep ediyorum,” şeklinde açıklama yaptı.

Salgının etkisi ile dünyanın her alanında bazı önlemler alınıyorken, Türkiye’deki eğitimde Anadolu ve Fen Liselerine olan talebin fazla olmasına rağmen İmam hatiplerin sayısının arttırılması konusunda açıklama yapan CHP’li Karaca; geçen yıl 41 bin 900 öğrencinin 8’inci sınıfı bitirdiğini ve 37 bin öğrencinin de liselere yerleştiğini açıkladı. Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP) tarafından getirilen 4+4+4 sistemine de eleştiriler gönderen CHP’li Başkan Karaca, şunları ekledi:

Bursa’da geçen yıl 41.900 öğrenci 8’i bitirdi, liselere 37.000 dolayında öğrenci liselere yerleştirildi. 4+4+4 sisteminden kaynaklanan artışla, bu yıl yüzde 35 daha fazla, tam 56.583 öğrenci 8’i bitirecek ve liselere kayıt için kapıya gelecek, çünkü 12 yıllık eğitim zorunlu. Merkezi sınavla öğrenci alan okul türlerine göre baktığımızda, Bursa’da Anadolu Liseleri için sadece 4 bin 386 öğrenci kontenjanı ayrılırken, fen liselerine 952, sosyal bilimler liselerine ise 238 öğrenci kayıt yaptırabilecek. Mezun olan öğrenci sayısı 56 binden fazla ama sınavla girilen okullarda toplam kontenjan sadece 5 bin 406 olarak görülüyor. Nitelikli okul olarak 8 Anadolu Lisesi, 6 fen lisesi, 2 sosyal bilimler lisesinin bulunduğu Bursa’da, geçen yıl sayısı 9 iken bu yıl 5 okulun daha ilave edilmesiyle 14 imam hatip lisesi sınavla öğrenci alacak. Görüleceği üzere, veli ve öğrenci talebi Anadolu ve fen liselerine ama MEB ısrarla talep olmayan okul türlerinin sayısını yükseltme çabasında.”

 

Diese Diashow benötigt JavaScript.

Bursa’nın 13 ilçesinde Anadolu ve Fen Lisesi olmadığını sıralayan CHP Bursa İl Başkanı Karaca, adil ve eşit ortamda eğitim almalarının sağlanmasını belirtti ve sözlerini şu şekilde tamamladı:

Bakıyorsunuz, bir milli güreşçiyi hiç ilgisi olmayan bir dalda, bir bankanın yönetim kurulu üyeliğine atamışlar. Kaliteli eğitim, liyakat hiç umurlarında değil. Çocuklarımızın ‘Eğitime gerek yok, güreş kulübüne başlamak daha avantajlı’ diye düşünmesini değil, tam tersine adil bir ortamda, eşit koşullarda eğitim almasını önemsiyoruz.

Bursa’daki sınavla öğrenci alan Anadolu liseleri sadece Osmangazi, Nilüfer, Mudanya ve Yıldırım’da bulunuyor. Diğer illerimizde olduğu gibi Bursa’da da en çok ilgi gören okul türü olmasına rağmen, Büyükorhan, Gemlik, Gürsu, Harmancık, İnegöl, İznik, Karacabey, Keles, Kestel, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Orhangazi ve Yenişehir’de merkezi sınavla öğrenci alan Anadolu lisesi yok. Büyükorhan, Harmancık, İznik, Keles ve Orhaneli’de ise bırakın Anadolu lisesini, sınavla öğrenci alan hiçbir lise yok. Okulları nitelikli-niteliksiz diye biz tasniflemedik. O tasnifi yapanlarla Bursa’yı niteliksiz okullara mahkûm halde bırakanlar aynı zihniyet.”

Son olarak CHP’li İsmet Karaca, Antalya’nın nüfusu, Bursa’nın nüfusundan az olmasına rağmen 11, Kocaeli’de 8 Fen Lisesi bulunduğunu, sadece Nilüfer ilçesi kadar nüfusa sahip olan Çorum’daki Fen Lisesi sayısının ise Bursa’daki Fen Lisesi sayısına eşit olduğunu vurguladı.

Turgay Kılıç / 18.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular