-0.1 C
Hamburg
Sonntag, Januar 17, 2021
Start Gesundheit Organize Sanayi Bölgelerinde antikor testi uygulandı

Organize Sanayi Bölgelerinde antikor testi uygulandı

Bursa’daki Organize Sanayi Bölgesi (OSB) çalışanları ve Sanayi tesislerinde bulunan diğer çalışanlar için Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde antikor testleri uygulandı. Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) risklerini en aza indirmek için başlatılan bu testler, talepler doğrultusunda tüm bölgelere de yayılacak.

 

Sağlık Bakanlığı ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, BTSO’nun koordinasyonuyla başlatılan antikor testleri, Covid-19’un risklerini en aza indirmek, salgının daha fazla yayılmasını önlemek için ilk olarak Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Demirtaş semtindeki Organize Sanayi Bölgesi’nde(OSB) bulunan Beyçelik Gestamp firmasında yapıldı. Toplamda 400 işçiye antikor testi yapılırken, bu testlerin sonucunda koronavirüs hastası olduğu veya daha önce bu hastalığı geçirdiğine dair bilgi de verilebilecek. Ayrıca tespit edilen vakalara da PCR testi uygulanacak, bu testler için OSB ve Sanayi tesislerinde talep doğrultusunda gerçekleşecek.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa’da 17 OSB bölgesinde toplamda 240 bin çalışanının olduğunu söyledi ve testi pozitif çıkanların tedavi süreçlerini hızlıca başlatıp, takip ettiklerini ve negatif çıkanların ise bu süreçte morallerine katkı sağlayıp, işlerine devam ettiklerini açıkladı ve şunları ekledi:

Üretimin aksamaması adına yerinde örnek alma işlemi gerçekleştiriliyor. Normalleşmede öncü illerden birisi ülkemizin üretim gücü Bursa olacaktır. Bu anlamda çalışanlarımıza yapılan bu antikor testleri de Türkiye ekonomimizin yeni normale, yeni ekonomiye geçişine çok ciddi destek sağlayacak. Bursa’da 17 OSB’de toplam 240 bin çalışanımız var. Test sonuçları pozitif çıkan çalışanlarımızın tedavi süreçlerini süratle başlatırken, negatif çıkanların da üretime moralli bir şekilde devam etmelerini amaçlıyoruz. Bu şekilde iş yerlerinde üretim performansı düşmeden bu süreci aşabileceğiz. Antikor testlerinin en büyük özelliği hastalığa karşı bağışıklık kazanmış olanla hastalığı geçirmiş olanı ayırabilmek. Tüm dünyanın büyük bir sınav verdiği COVID – 19 salgını döneminde firmalarımızın üretim hızını düşürmemek için gayretlerimizi sürdüreceğiz.

Geçtiğimiz sene 16 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. İhracatta bu yıla da çok iyi bir başlangıç yapmış olmamıza rağmen Nisan ve Mayıs aylarında koronavirüsün olumsuz etkilerini hissettik. Normalleşme ile beraber üretimde çarkların yeniden dönmeye başladı. İnşallah 3. ve 4. çeyrekle birlikte Bursa ve Türkiye’nin eski ihracat rakamlarını tekrar yakalayacağına inanıyoruz. Sağlık Bakanlığımızın ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleriyle hayata geçirdiğimiz antikor testleri de üretimin güvenli bir şekilde devam etmesine imkân sağlayacak. Ülke ekonomimizin yeni normale geçişle birlikte en önemli itici gücü şüphesiz yine Bursa olacaktır.”

BTSO 2
Öte yandan Beyçelik Holding CEO’su Baran Çelik, fabrikadaki testlere başladıklarını ve süreci takip ettiklerini dile getirerek: “Sağlık Bakanlığımız ve BTSO’nun ortak çalışmasıyla çalışanlarımıza antikor testleri yapmaya başladık. Fabrikamızdaki personelimizin koronavirüs geçirip geçirmediğini ve bağışıklık düzeyini belirleyeceğiz,” dedi.

Fabrikalardaki riskleri en aza indirme gayretinde olduklarını belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Halim Ömer Kaşıkçı: “Bu dönemde fabrikalardaki her türlü riski minimize etmeye çalışıyoruz. Bugün de antikor testleri yapmaya başladık. Toplumda yaygın olarak bilinen PCR testi bir tarama testi değil, tanı testi. Gerçek tarama testi, bugün uygulamaya başladığımız antikor testi. Bu testlerle birlikte üretim yerlerindeki bağışıklığı da ölçmüş olacağız,” dedi.

Turgay Kılıç / 17.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular