13.4 C
Hamburg
Mittwoch, September 30, 2020
Start Gesundheit Suudi Arabistan’da Muhalif Gazeteci Sekiz Yıldır Hapiste

Suudi Arabistan’da Muhalif Gazeteci Sekiz Yıldır Hapiste

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) kuruluşu Suudi Arabistan’da sekiz yıldır cezaevinde olan blog yazarı Raif Badawi ile dayanışmada bulunmak için kamuoyuna, yarın (Çarşamba) saat 12.30’de Berlin’deki Suudi Arabistan büyükelçiliği önünde gerçekleştirilecek protesto çağrısında bulundu.

ALMANYALILAR- Raif Badawi hakkındaki suçlama, kendi blog sayfasında krallığın diyanet işlerine bakan kurumunu eleştirmiş olması. Tutukluluğunun yıl dönümünde RSF, Berlin’deki Suudi Arabistan Büyükelçiliği önünde bir uyarı nöbeti gerçekleştirecek. Protesto etkinliğinde salgın yüzünden yürürlükte olan mesafeyi koruma ve hijyenik kurallara dikkat ilkeleri göz ardı edilmeyecek.

RSF yaptığı açıklamada, Badawi’nin cezaevi koşulları ile ilgili ellerinde bilgi olmadığını, 17 Haziran 2012 tarihinde blog yazarının tutuklandığını, Mayıs 2014’te dine hakaret ettiği gerekçesiyle on yıl hapis, bin defa kırbaçlanma, on yıl yurt dışına çıkış yasağına ve para cezasına cezasına çarptırıldığını açıkladı. Kırbaç cezasının uluslararası aşırı tepki çekmesi üzerine halkın önünde gerçekleşen 50 kırbaçtan sonra geriye kalan 950’sinin sürekli ertelendiğini, Suudi Arabistan’ın bu yönlü korkunç cezalandırma cezasını nihayet bu yıl yürürlükten kaldırdığını, Badawi’nin en azından cezasının bu bölümünün iptal edilmesi gerektiğine değindi.

Badawi’nin cezaevindeki durumu ile ilgili kısıtlı bilgi alınabildiği, haftalık ailesi ile telefonda görüşme hakkının aylarca gerçekleşmediği, geçen yılın aralık ayında yazarın hücre cezasına çarptırıldığı, mart ayında ise gerçekleştirdiği açlık grevi sonucunda hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.

Suudi Arabistan’da 32 medya mensubunun gazetecilik yaptıkları için halen cezaevlerinde olduklarına değinen kurum, Suudi krallığını da basın özgürlüğünün olmadığı dünyanın en kötü ülkelerden biri olduğunu belirtmeyi ihmal etmedi.

Badawi ismi bize yabancı gelmemeli. Biz onu Raif Bedevi olarak tanıyoruz. Muhalif blog yazarı Raif Bedevi „Liberal Suudi Şebekesi“ web sitesinin kurucusu, hakkında bizim yerli muhalif basında da arada bir haber yayınlanıyor. 2012’de „elektronik kanalla İslam’a hakaret“ suçundan tutuklandı ve dinden dönmeyi de içeren çeşitli suçlamalarla mahkemeye çıkarıldı. 2013’te çeşitli suçlardan hüküm giydi ve 7 yıl hapis ve 600 kırbaç ceza aldı. 2014’te cezası 10 yıl hapis ve 1000 kırbaca çıkarıldı. Kırbaçlama 20 hafta boyunca gerçekleştirilecekti. İlk 50 kırbaç 9 Ocak 2015’te uygulandı. İkinci kırbaçlama 12 kez ertelendi. En yakın ertelemenin nedeni bilinmiyor, ancak önceden planlanan kırbaçlamalar Bedevi’nin sağlık sorunlarından dolayı ertelenmişti. Bedevi’nin hipertansiyonu olduğu biliniyor ve kırbaçlama başladığından beri sağlığı daha da kötüye gitti. Suudi Arabistan’da tehdit edildiğinde Kanada’ya sığınan eşi İnsaf Haydar, Bedevi’nin daha şiddetli kırbaçlanmayı atlatamayacağını söyledi. İnsaf Haydar, 2016 Cenevre İnsan Hakları ve Demokrasi Zirvesi dahil Bedevi’nin durumu ile ilgili bir dizi televizyon röportajı yaptı. (Vikipedia)

Suudi Arabistan basın özgürlüğü listesindeki 180 ülke arasında 170. sırada yer alıyor.

16.06.2020

Foto: Amnesty International

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Schulze: Endlagersuche verdient Vertrauen

Bundesumweltministerin Svenja Schulze sieht im heute vorgelegten Zwischenbericht der Bundesgesellschaft für Endlagerung (BGE) einen deutlichen Fortschritt bei der Lösung des Atommüllproblems und eine Bestätigung...

Mersin Kenti Edebiyat Ödülü, yazar Hasan Ali Toptaş’a verilecek

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 14 yıldır verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü'ne, bu yıl yazar Hasan Ali Toptaş layık bulundu. MTSO'dan yapılan açıklamada,...

„Ein Zeichen setzen für die Scouts und ihre Talente“

Kulturstaatsministerin Monika Grütters stellt für Galerien 16 Millionen Euro aus dem Zukunftsprogramm NEUSTART KULTUR bereit. Diese können ab sofort Fördermittel des Bundes für Ausstellungen...

Şirket sahibi kadınlara network desteği

Mobil Oil Türk AŞ, dünyanın birçok ülkesindeki kadın iş sahiplerine, global ya da lokal büyük kurumların tedarik zincirine dahil olmaları için fırsatlar sunan WEConnect...