-1 C
Hamburg
Samstag, Januar 16, 2021
Start Home Onlar sadece motosiklet kulübü değil, koca bir aile

Onlar sadece motosiklet kulübü değil, koca bir aile

Söyleşi: Dark Riders Brotherhood

 

ALMANYALILAR – Dark Riders Brotherhood; birmotosiklet kulübünün de ötesinde, bir aile yapısı içerisinde birliktelikleri var. Kardeşliği, birbirleriyle aynı sofrada paylaşacak kadar samimiler. Bu samimi birlikteliğin bir de öncelikleri var: Chopper, Cruiser, ve Custom tipi motosikletler. Bu ekip bir araya geldiğinde, keyifli ve hoş vakit geçirirken, kardeşliğin de sınırsızca yaşandığı bir aile ortamı yaşanıyor aralarında.

 

20200613_172328

2019 yılında Kulüp Evi (Dark House) inşasında başlayan çalışmalar hâlâ devam ediyor. Tıpkı şu an da devam eden motosiklet tutkusu gibi. Her samimi ve güzel kardeşlik duygularını bir arada yaşadıkları kulüp evinde kullandıkları motosikletlerinin bakımlarını yapıyor, bir demir bidonun içinde yaktıkları ateşin etrafında derin sohbetler ediyor, müzik yapıyorlar. Bir anda onları böylesi bir ortamda yakalayabilir, kendinizi o güzelliğin içinde bulabilirsiniz. Sürüşlerin ve günlük işlerin dışında bir de o kulüp evinde langırt oynuyorlar, playstation oyun konsolunda futbol maçları, dart turnuvaları yapıyorlar. Ayrıca bu oyunlarda da iddialı olduklarını söylüyorlar.

Dark Riders Kulübü, Almanyalılar’ın sorularını yanıtladı:

Nasıl oldu da bir araya geldiniz?

Başkan Mustafa Seçkin (President):“Kulübü kurmadan önce zaten bizler ara ara birlikte süren arkadaşlardık. Sezon sonu için biraz daha büyük bir grup ile Kefken’de yaptığımız kampta bir araya gelmemiz aslında çekirdek oluşumunu sağladı. Birbirimizle daha sık görüşmeye başladık ve neden artık bir kulüp olmuyoruz fikri ortada dillenmeye başladı.

İlk etapta hiyerarşik bir yapı düşünmüyorduk; fakat zaman için de gerek sayının artması gerekse diğer kulüpler ile temsilde adalet ilkesi gereği, kulüp kendi içinde gerekli görevlendirmeleri yaptı. Dark Riders Brotherherhood oluşumunu tamamladı. Kulüp kurulduktan sonra her yıl tüm yelekli üyelerin katıldığı geleneksel Kefken kampını gerçekleştiriyoruz.

13

15

Kuruluş amacınız neydi?

Böyle bir kulübü hiç kurmayabilirdiniz de. “Biz böyle bir şey yapmayalım” da diyebilirdiniz?

Başkan Seçkin:Birlikte motosiklet sürmek için başlayan beraberliğimiz, zaman için de değişime uğrayarak tam bir kardeşlik bağının kurulduğunu fark ettik. İş sadece sürüş olmaktan çıkarak tecrübe paylaşımından tutun da, tüm dertlere derman olma yolunda adımlar atmaya başladığımızı fark ettik. Çünkü birimizin sorunu hepimizin sorunu birimizin mutluğu hepimizin mutluğu oldu. Yani biz sadece hafta sonu bir ara gelen bir grup değil her anını birlikte yaşayan kardeşleriz.”

Bu ekipte kimler var? Görev dağılımı var mı?

Başkan Seçkin:“ Fark ettiğin gibi yeleklerimizin önyüzünde yazılar var bunlar aslında görev yamalarıdır. Arkadaşlarımızın kişisel özelliklerine göre görevlendirmeleri var. Meselâ şuradaki arkadaşımız mekanik görevini üstlenmiş durumda Oğuz Ağabey (akrep) motorlarımızın bakımları konusunda bize yardımcı oluyor. Anlayacağınız bir sürüşü sorunsuz tamamlıyorsak genelde onun sayesinde oluyor; çünkü her sorunun çaresini bulur. Yol Kaptanı (road capitain) var meselâ; sürüşlerimizde planlama ona aittir. Rota, duraklar, yakıt ikmali ve hareket saati belirleme işi onundur. Zira bizde güneş açısı bile görüşte sorun olduğundan hesaplama gerektirir. Hiç kimse saatlerce güneşe karşı sürmek istemez.

Yol güvenliğini sağlayan arkadaşımız yol kaptanı ile birlikte hareket eder ve tüm trafik durumunu göze alarak güvenli bir sürüşün gereklerini sağlar. Güvenli sürüşün kilit adamı odur.

Kulüp sekreteri, kulüp dışı bağlantı ve iletişimde sorumlu kardeşimizdir. Organizatör görevini yapan kardeşimiz, kulüp içindeki etkinleri, -mangal dâhil,-ayarlamak için çaba gösterir.

Kasa (Treasure), kulübün tüm mali işlerini halleden kardeşimizdir.

Çavuş (Sergeant), tüm bu ekibi belli bir disiplin altında hareket etmesini sağlayan kardeşimizdir. Kararları bizim için kanundur. Bir de bana tüm bu süreçte, kulüpteki işlerde, kulüp dışındaki görevlerde destek olan başkan yardımcımız(V. President) vardır.

1

27

Bulunduğumuz bu kulüp evi fikri nasıl ortaya çıktı?

Başkan Seçkin: “Gerek kılık kıyafet, gerekse biraz gürültülü motorlarımız olduğu için, gittiğimiz mekânların bize bakış açısı biraz farklı olunca bizler de kendimize ait bir yer olması fikri doğdu. Aslında bize yapılan Amerikan filmlerinin olumsuz etkisidir. En önemlisi de kendimize ait olan bir mekân olması fikri, yani bizim yaşam tarzımız olan motor ile iç içe olacağımız bir yer bizim için önemliydi. Zira bizler motorları ile konuşan insanlarız.”

Sizin kulübe gelmek isteyen kişi nasıl bir süreçten geçmeli?

Başkan Seçkin: “Biz kendimize öncelikle bir üye değil kardeş arıyoruz. Bunun için de ince eleyip sık dokumak gerek. Öncelikle bizimle birlikte vakit geçirmeli, aslında bizim ile birlikte olmak istediğinden emin olup, bunu beyan ettikten sonra bizim sürecimiz başlıyor. Bu beyandan sonra bizler kendisini tanımaya başlıyoruz, ailemize katılıp katılmayacağı konusunda fikir oluşturuyoruz. Bu süreç en az 6 ay sürüyor; ancak bu süreç sonunda kesin bir ‘kardeşlik’ olacağı anlamına gelmiyor. Hatta sürecin de ucu açık aslında. 1 yıl 2 yıl olabilir. Sonuçta kardeş diyeceğimiz kişi. Öte yandan bu konu direkt kulüp içinde herkesin onayı ile oluyor ve 1 kişi dahi tereddüt derse, bu süreç uzar.”

Sosyal faaliyetleriniz nelerdir?

Başkan Seçkin: “Bizler de bu toplumun içinde yaşayan sorumlu insanlarız. Ancak yaptığımız her faaliyetin, reklam amacı ile kullanılması bizim fikrimize uymuyor. Yapıyoruz tabii, birilerinin hayatlarına dokunmak bizi mutlu ediyor ama duyurmak başka bir konu. Bunun yanı sıra motosikletler ile yapılan sürüş ve kortejlere tabii ki katılım sağlıyoruz ve bundan da keyif alıyoruz.”

Diğer kulüpler ile iletişim halinde misiniz? Onlarla ilişkileriniz nasıldır?

Başkan Seçkin: ”İki teker sevdalısı herkes ile bizim gönlümüz barışıktır. Tüm motosiklet kulüpleri ile sevgi, saygı çerçevesi içinde ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Ayrıca Güney Amerika kıtasında Venezüela, Şili, Meksika ve Kolombiya’da faaliyetleri olan kulüpler ile iletişim halindeyiz.”

Son olarak benim atladığım, sormadığım ve sizin de eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Başkan Seçkin:Biz aramızda siyaset ve din konularını asla konuşmayız. Bizler için kişilerin sosyal statülerinin kulübümüz içinde hiç bir önemi yoktur. Önemli olan, hissettiğimiz rüzgâr ve tarifsiz kardeşlik duygusudur.”

Teşekkürler

Turgay Kılıç / 14.06.2020

 

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular