2.4 C
Hamburg
Mittwoch, Dezember 2, 2020
Start Gesundheit AKP, CHP’nin Atatürk Stadyumu’nu koruma teklifini reddetti

AKP, CHP’nin Atatürk Stadyumu’nu koruma teklifini reddetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcular, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından Atatürk’ün miras bıraktığı ‘Bursa Atatürk Stadyumu’nu yıkması üzerine açıklama yaptı, “Atatürk Stadı’nın hiç değilse ana binanın olduğu tribününü koruyalım, orasını Bursasporumuzun şampiyonluk müzesine dönüştürelim dedik, duymadılar bile,” dedi.

 

Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pandemi sebebiyle 5 Haziran Cuma gününde telekonferansla katılıp, Bursa’daki ‘Atatürk Stadyumu’nun yıkılıp, yerine ‘Millet Bahçesi’ yapılışının açılışını gerçekleştirmişti. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve 42 bin metrekarelik bir alana inşa edilen ‘Millet Bahçesi,’ CHP Bursa yönetiminin tepkisiyle karşılandı.

CHP’li Mete Akyolcular, ‘Atatürk Stadyumu’nun yıkılması yerine, farklı projelerle hem stadyumun isminin korunmasını hem de yapının önemli kısmının korunması için teklif sunduğunu ve AKP’li belediyenin de bunu kabul etmediğini açıkladı. CHP’li Akyolcular, sözlerine şunları ekledi:

Atatürk Stadı’nın hiç değilse ana binanın olduğu tribününü koruyalım, orasını Bursasporumuzun şampiyonluk müzesine dönüştürelim dedik, duymadılar bile. Stadyumdaki Atatürk adını silebilmek için ana tribünü de yıkmaları gerekiyordu herhalde ki! Ana tribünü de yıktılar. Tek bir hatıra bırakmadılar. Stadyum mutlaka yıkılacaksa, bu alanın mutlaka Kültürpark’a dâhil edilmesi gerektiğini savunduk. Önce parka dahil edeceğiz denildi, sonra fikir değişti, millet bahçesi yapacağız dediler. Atatürk Stadı gittikten sonra, çok da önemi yoktu açıkçası… Çünkü bu bölgede bir millet bahçesine de gerek yoktu…”

Ayrıca 1955 yılından beri 394 bin metrekarelik alanda bulunan ve çay bahçeleri, suni gölüyle Bursa’ya nefes aldıran Kültürpark’ın güzelliğine değinen CHP’li Akyolcular, Kültürpark’ın 1963’ten beri Bursa Festivali’ne de ev sahipliği yaptığını da belirtti. Kültürpark’ta olan çay bahçelerinin aynısını ‘millet Bahçesi’ne yaptığını ve bunun da boşa masraf olduğunu anlatan Alyolcular, şunları söyledi:

Ağaçlarıyla, yürüyüş parkurlarıyla, çay bahçeleri ve suni gölüyle Bursa’ya nefes aldıran Kültürpark, 394 dönümlük devasa güzelliğiyle 1955’ten bu yana Bursalılara hizmet vermiştir. 1963’ten bu güne dek, Bursa Festivali’ne de ev sahipliği yapmış bir mekân olarak, Türkiye’de sadece birkaç şehre nasip olmuş bir güzellik abidesi ve gerek kapladığı alan ile Bursa’nın en önemli parkı olan Kültürpark, konumu ve yeşil dokusuyla kentin ve kentlinin gözbebeği olmaya devam ediyor. O otopark oraya yine yapılıp, burası Kültürpark’a dâhil edilebilirdi. Gereksiz başka harcamaya da lüzum olmazdı. Millet bahçesine konan 500 metrekare alanlı Millet Kıraathanesi’nden kat kat büyük, açık ve kapalı alanlı çay bahçeleri zaten Kültürpark’ın içinde var. Dolayısıyla buraya harcanan paranın önemlice bir bölümü boşa harcanmış sayılmalıdır.”

habe43

haber4543

AKP’nin Bursa’da Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) binasını yıkması sonrasında yeni bir proje yapıldığına da değinen Akyolcular, tekrar o yaptıkları projeyi de bozarak yap-boz işlerine çevirdiğini anlatırken, sözlerini şu açıklamalarla sonlandırdı:

AKP zihniyetinin SGK binasını yıktıktan sonra o bölgede yaptıkları işleri gördük, nasıl plansız programsız para israf ettiklerini de gördük. O bölgeyi yaz-boz tahtasına döndürdüler. Yaptılar, beğenmediler, yıktılar, yeniden yaptılar… Böyle bir müsrif zihniyet kabul edilebilir mi? Bursa iyi yönetilemiyor. Bursa, kent dinamiklerine de kulak veren bir yönetimi hak ediyor. Merak etmeyin, o günleri de hep birlikte göreceğiz. Atatürk Stadı arazisinin geleceğine, kent dinamikleriyle, Bursaspor camiasıyla bir araya gelerek hep birlikte karar vereceğiz.”

Turgay Kılıç / 14.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

ING Basketbol Süper Ligi

Aliağa Petkimspor: 67 - Empera Halı Gaziantep Basketbol: 66 Salon: ENKA Hakemler: Özlem Yalman, Kerem Baki, Kaan Büyükçil Aliağa Petkimspor: Yiğitcan Turna 3, Ray 15, Wimbush 13,...

Deutsche Post DHL Group setzt Ausbildungsengagement in der Corona-Pandemie uneingeschränkt fort

Auch in 2021 bietet Deutsche Post DHL Group eine breite Auswahl an Ausbildungsberufen an. In der Corona-Pandemie zeigt sich Deutsche Post DHL Group als...

İsveç’te oğlunu 28 yıldır kilitli tuttuğu iddia edilen yaşlı kadına soruşturma açıldı

İsveç'te oğlunu 28 yıl boyunca bir apartman dairesinde kilitli tuttuğundan şüphelenilen 70'li yaşlardaki kadına soruşturma açıldı. Soruşturmayı yürüten savcı Emma Olsson, akrabalarından birinin yaşlı kadının...

„KI – Made in Germany“ etablieren

Normungsroadmap KI veröffentlicht: Handlungsempfehlungen für Standardisierung rund um Künstliche Intelligenz Das Deutsche Institut für Normung e.V. (DIN), die Deutsche Kommission Elektrotechnik Elektronik Informationstechnik in...