3.5 C
Hamburg
Freitag, November 27, 2020
Start Home HDP Türkiye’deki kitlesel mücadelesini duyurdu: “Kadınlar her yerde”

HDP Türkiye’deki kitlesel mücadelesini duyurdu: “Kadınlar her yerde”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, kadınların üzerindeki baskıları dile getirirken, “Kadınlar her yerde” sloganıyla da bir kampanya başlattıklarını anlattı. Ayrıca bu kampa aşamalarında da HDP Kadın Meclisi olarak, istismar, infaz yasası, kayyım, son olarak da kadına yönelik şiddet ve katliamlar konulu eylemler gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

 

HDP Kadın Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Mezopotamya Ajansı’na verdiği ve kendi resmî sitelerinde yayımladıkları röportajda; kayyımların salgını göz ardı edip, bunu pik seviyesi olarak kullandıklarını, ayrıca kadın seçilmişlerin de iradelerini gasp ettiklerine değindi. Pandemiyi fırsata çevirip, hemen sonrasında da İnfaz Yasası’nın getirildiğine değindi.

Ayrıca İnfaz Yasası’yla kadına ve çocuğa karşı şu işleyenleri salıverdiklerini, mücadeleci ve direnenleri de cezaevinde ölüme terk ettiklerini anlattı. Bunun da sistematik bir saldırıya dönüştüğüne değinen HDP’li Acar, “Bir taraftan kadın katliamlarında toplum içerisinde yer alan erkekleri teşvik ederek, örgütleyerek, cezasız bırakılarak meşrulaştırılıyor. Profesörler, uzmanlar, yazarlar, gazeteciler ve siyasetçiler tarafından bunun meşrulaştırılması yürütülüp, teşvik edilirken, mücadele eden karınları terörize eden, kadınlara saldıran bir zihniyet aktifleştiriliyor. Kimliği, bakış açısı ve fikriyle kendi kararı ve siyasetiyle mücadele yürüten kadınlara saldırı var. Her dönem vardı ancak bu dönem daha da yükseldi,” dedi.

İstismar Yasası

Kız çocuklarının evlendirilmesi amacıyla; aslıda onları tüm yaşamları boyunca tecavüz, taciz, şiddetle yüz yüze bırakıldığına değinen Başaran, saldırı olabilecek yerlerde karşılık olarak, en büyük öz savunma örgütlülük olduğunu belirtti. Başlattıkları kampanyanın amacında ise örgütlülüğü sağlayıp, mücadeleyi her yere taşımaları olduğuna dikkati çekti.

Evde, sokakta, işyerinde, Meclis’te mücadeleyi sürdürmeyi hedefliyoruz. Kampanyamızı örgütlerken, ev ev, kapı kapı kadınlarla temas kurmayı, bizi parçalamaya çalıştıkları bu dönemde örgütlülüğümüzü güçlendiren, kadınlarla ortak mücadele yürütme, ayrıştırma siyasetine karşı kolektif mücadeleyi esas alıyor ve örgütleniyoruz. Yaşamın tüm alanlarında saldırı varsa, topyekûn mücadele yürütmeli, her yerde mücadeleyi örgütlendirmeliyiz,” diyen HDP Kadın Sözcüsü Başaran, kadına yönelik bu saldırıların karşısında direnmek sadece HDP’li kadınların sorunu olmadığını belirtirken, bütün muhalif partileriyle de kadın kazanımlarına saldırıya ortak bir ses vermek istediklerini anlattı.

Ayrıca 17-18 Haziran’da Mersin, Adana, İzmir, Antalya, Muğla, Van, Dersim, Amed, Batman, Mardin, Kars, Ankara ve İstanbul illerinde mor kürsüler kuracaklarını da dile getiren Başaran, kadınların kendi sorunlarını ve yaşadıklarını dile getirebileceklerini anlattı.

Kampanyanın 3’üncü haftasında eşbaşkanlık ve eşit temsiliyet sistemlerine ilişkin de konuşan HDP’li Ayşe Acar Başaran, son olarak şunları ekledi: “Kampanyanın 3’üncü haftasında, eşbaşkanlık ve eşit temsiliyet sistemimizi kapsayan bir bir  deklârasyon açıklayacağız. 24 Haziran’da yayımlayacağımız deklârasyonda, ‘Neden kayyımlar eşbaşkanlığa saldırıdır’, ‘Eşbaşkanlık neden mor çizgimizdir’ dediğimizi anlatacağız. Yerel yönetimlerde dünyada bir ilk, HDP’li belediyelerde uygulanıyor. Bunun kadınların yaşamının neresine değdiği, nasıl dönüştürdüğünü anlatacağız. Kayyım atanan belediyelerimize yönelik saldırılara karşı son kayyım atanan ve hedef haline getirilen Batman’da yürüyüş düzenleyeceğiz. Bunun yanı sıra kayyım haftası kapsamında İstanbul, İzmir, Mersin, Adana, Van ve Ankara gibi illerde açıklama ve yürüyüş planlamamız var. Kampanyanın son haftasında kadın katliamları ve cinayetleriyle anılan kentler olan Adana, İstanbul, Aydın, Ağrı, Dersim Mardin’de kitlesel yürüyüşler planlıyoruz.”

Turgay Kılıç / 13.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Empfehlung zum Verzicht auf privates Silvester-Feuerwerk

BUND fordert gesetzliche Handhabe für die Kommunen gegen unkontrollierte Böllerei Anlässlich der Entscheidung der Bundesregierung und der Ministerpräsident*innen, den Verzicht auf das private Abbrennen von...

Afyonkarahisar´da „Puruşhanda“ kentine ait olduğu değerlendirilen tarihi yapı bulundu

Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde yeni başlanan Üçhöyük kurtarma kazısındaki ilk verilerde "Puruşhanda" kenti olduğu değerlendirilen M.Ö. 1400 ila 2350'li yıllara kadar giden bir yapı bulundu. Afyonkarahisar...

Ailesinde akciğer kanseri olanlar 2,4 kat daha fazla risk taşıyor

Bayındır İçerenköy Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Muharrem Tokmak, "Ailesinde akciğer kanseri bulunan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski 2,4 kat arttığı için daha dikkatli...

Ein Jahr seit der Entscheidung: Die BAFA-Außenstelle in Weißwasser brummt

Nach der Entscheidung im November 2019 arbeiten heute bereits über 100 neue Mitarbeiterinnen und Mitarbeiter in der neuen Außenstelle des Bundesamtes für Wirtschaft und...