5.3 C
Hamburg
Freitag, November 27, 2020
Start Home Brezilya’da Basın Özgürlüğü Büyük Tehlike Altında

Brezilya’da Basın Özgürlüğü Büyük Tehlike Altında

Kısa adı RSF olan Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü dün yayınladığı uzun bir bildiri ile Brezilya’daki 1985 yılında sona eren askeri diktatörlükten bu yana basın özgürlüğünün karşılaştığı büyük tehlikeye dikkat çekti.

 

ALMANYALILAR – Brezilyalıların Erdoğan’ı denilen Başkan Jair Bolsonaro’nun adeta örnek olarak alınan, hemen hergün sistematik biçimde gerçekleştirdiği basın karşıtı söylemleri ve doğrudan saldırıları tarzındaki üslubunun da katkısıyla, medya kurum ve kurluşlarına karşı Corona krizi döneminde gerçekleştirilen saldırılarda artış gözlendi. Hatta bazı medya kuruluşları güvenlik sorunları nedeniyle başkan ile olan basın görüşmelerine muhabirlerini göndermiyor. Önceki gün Twitter’in açıkladığı Türkiye’deki 7 340 AKP trol hesabının farklı bir benzeri biçiminde, Brezilya’da da Bolsonaro ve ekibi, gerek sosyal medyada, gerekse küresel salgın döneminde hastalıkla ilgili rakamlarda yanlış bilgi verme ve gerçekleri çarpıtma görevini yerine getiriyorlar. Küresel salgının en başından itibaren başkan hem basın ile, hem de kendi halkı ile adeta dalga geçercesine Trump gibi maçovari birçok açıklama yaptı, basını salgınla ilgili abartılı ve kışkırtıcı haber yaymakla suçladı, ulausal medya yerine sosyal medyayı tercih etti, salgının boyutlarını ve tehlikesini hep küçümsedi, geldiğimiz süreçte Brezilya dünya çapında bu hastalıktan en çok ölümlerin karşılaştığı ikinci ülke sıralamasına geldi dayandı.

Brezilya’lı başkanın basını susturmak, Brezilyalıların tartıştıkları konuları kontrol altına alıp yönlendirmek istediğini belirten RSF müdürü Christian Mihr, medya mensuplarının siyasal gelişmelerden bağımsız ve korkmaksızın haber yapabilmelerinin mümkün olması gerektiğini, Bolsonaro’nun ve çevresinin kirli bilgilendirme kampanyalarına karşı ancak sadece bağımsız gazeteciliğin halka yardımcı olabileceğini, küresel salgının Brezilyalıları esir aldığı bu dönemde bunun hayati önemi olduğunu belirtti.

Geçen hafta salgınla ilgili verilen rakamların göz göre göre yalan yanlış yayınlanmasından dahası artık yayınlamayacağını ilan etmesinden dolayı Brezilya Federal Yüksek Mahkemesi hükümeti uyararak kamuoyunu mecburi bilgilendirme görevini hatırlattı. Hükümet bir hafta sonra uyarıyı ciddiye alıp salgınla ilgili resmi açıklamalar yapmak zorunda kaldı. Yüksek Mahkeme’nin bir yargıcı verilerle oynamanın otoriter rejimlerde karşılaşılan bir taktik olduğunu açıkladı. Hükümetin bilgilendirmeme kararına Folha de S. Paulo, UOL, Estadão, Extra, O Globo ve G1 adlı medya kuruluşları, hep birlikte örnek bir tavır sergileyerek salgında hastalananlar ve hayatlarını kaybedenlerle ilgili bilgileri kendilerinin yayınlayacaklarını açıklamışlardı.

RSF Brezilya’da ki basın birliğinin verilerine dayanarak 2018-2019 yılları arasında basına karşı gerçekleştirilen saldırılarda %54lük bir artışın gözlemlendiğini bu tarihler arasında saptanan olayların 135’den 208’e çıktığını, Başkan Bolsonaro’nun şimdiye kadar 121 defa saldırıda bulunduğunu, sadece bu yılın Ocak-Mart ayları arasında 32 defa yani her üç günde bir medya mensuplarına sözlü saldırılarda bulunduğunu açıkladı. Başkan günlük gazetelerden Folha de S.Paulo’yu örneğin Brezilya’nın en büyük yalan haberleri, diye adlandırıyor, özellikle de kendisinin 2018 yılındaki seçim kampanyasını iş dünyasının nasıl yasal olmayan yollardan WhatsApp üzerinden finanse ettiklerini ortaya çıkartan gazeteci Patrícia Campos Mello hedef göstererek, belden aşağı iftiralarda bulunuyor.

index

Brezilya’da aynen bizdeki gibi halkına düşman bir başkan ve yağmacı çetevari ailesi tarafından yönetiliyor. Brezilya’nın Springer’i denilebilecek ama ona karşı mesafeli olan ve elliden fazla medya kuruşuşunun sahibi muhafazar çizgideki Globo Grubu’da başkanın hışmından kurtulamıyor. Başkana en büyük desteği kurduğu nefret kabinesi ve ailesinin sunduğunun altını çizen RSF beş yıl için 14 gazetecinin, bazı örnekler de vererek sırf görevlerini yerine getirip gazetecilik yaptıkları için failleri meçhul şekilde katledildiklerinin altını çiziyor.

Brezilya basın ihlalleri ile ilgili yayınlanan dünya sıralamasında, 180 ülke arasında 107. sırada yer alıyor.

13.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Von der Leyen zu Verhandlungen mit dem Vereinigten Königreich: die nächsten Tage werden entscheidend sein

Kommissionspräsidentin Ursula von der Leyen hat Mittwoch vor dem Europäischen Parlament über Fortschritte bei den Verhandlungen mit dem Vereinigten Königreich berichtet. Einige wichtige Fragen...

Uetersen’in yeni Belediye Başkanı Dirk Woschei oldu

ALMANYALILAR- Almanya Schleswig-Holstein Eyaleti Uetersen kentinde yapılan ikinci tur belediye başkanı seçimini Dirk Woschei (SPD) kazanarak yeni Belediye Başkanı oldu. Alman Hristiyan Demokrat Partisi (CDU)...

BUND fordert ein Ende der Gewalt im Dannenröder Wald

Der Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland (BUND) fordert ein Ende der Gewalt im Wald. „Die Zuspitzung der Auseinandersetzung erfüllt uns mit großer Sorge....

Cum-Ex’e Başlarken

ALMANYALILAR - 20 Mart 2018 tarihinde Alman vergi müfettişleri MM Warburg & CO adlı özel bir bankanın yöneticilerinden Christian Olearius’un evinde arama yaptılar. Ortada...