ALMANYALILAR

Twitter AKP’nin binlerce trol hesap bilgilerini ifşa etti ve bunları kapattı

Sosyal medya devlerinden Twitter, Çin, Rusya ve Türkiye’de devletle ilişkili 32 binden fazla hesap saptayarak bunları ifşa ederek kapattıklarını duyurdu. Bu hesaplardan 7 binden fazlasının AKP’nin faaliyetleri ile ilişkili olduğu ortaya çıktı.

twitter

ALMANYALILAR- Sosyal medya platformlarından Twitter yaptığı resmi bir açıklama ile Türkiye’deki kullanıcıları hedefleyen, oldukça koordineli bir biçimde sahte faaliyetlerde bulunan bir ağı tespit ettiklerini, ayrıca bu ağın teknik göstergeleri ve davranışları hakkında yaptıkları analiz sonuçlarında sahte olduklarını, bunun yanı sıra bu ele geçirilmiş bazı hesaplarla birlikte bunların AKP lehine siyasi görüşlerin yayılması ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan için güçlü destek sergilediklerinin görüldüğünü kamuoyu ile paylaştı.

Toplam 7 340 saptanan hesabı ifşa ettiklerini, 5 GB’lık tweet arşivi ve 821 GB’lık medya arşivinden yapılan paylaşımlarda AKP’nin övüldüğü, başta Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) olmak üzere muhalefetin sıkça eleştirildiği, 37 milyon içeriğin paylaşıldığının saptandığı bu hesapların ve bu hesaplardan yayılan içeriklerin, manipülasyonu engelleme politikalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle kalıcı olarak platformdan çıkarıldığını açıkladı.

Twitter teknik işaretlerin kullanıcı ağının AKP’nin gençlik örgütlenmesi ve merkezi bir ağ ile bağlantılı olduğunu, ele geçirilen hesapların devlet bağlantılı unsurlar tarafından tekrar tekrar hacklenme ve ele geçirilme girişimlerine maruz kaldığını, bu geniş ağın kripto para bağlantılı spam gibi ticari aktiviteler için de kullanıldığını belirtti. Esas olarak Türkiye içerisindeki kullanıcıları hedef alan, koordineli bir şekilde sahte faaliyetlerde bulunan kullanıcıların oluşturduğu adı geçen ağın 2020 yılı başlarında tespit edildiği ifade edildi.

Twitter’in platform kurallarının başında, yapay olarak bilgi yaymak veya bastırmak amacıyla veya kullanıcıların Twitter deneyimlerini kötü amaçla kullanan veya bozan davranışlarda bulunanların Twitter servislerinin kullanılamayacağı belirtiliyor. Twitter platform ihlal kuralları, çoklu hesaplar kullanılarak yapay olarak bilgi yayma ya da engelleme yapılamayacağını da belirtiliyor.

Ayrıca Twitter, Türkiye dışında Çin’de 23 750, Rusya’da ise 1 152 hesabın daha ifşa edilerek bunların da kapatıldığını açıkladı.

12.06.2020

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: