0.1 C
Hamburg
Sonntag, Januar 17, 2021
Start Gesundheit Türkiye’de öğrenciler sesini duyurmaya çalışıyor

Türkiye’de öğrenciler sesini duyurmaya çalışıyor

Türkiye’de Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan öğrenciler, sosyal medya üzerinden yardım çağrılarını duyurmaya çalışıyorlar. Sınavın yapılması hususunda bazı çağrılarda bulunurken, kaygılarını da yazdılar.

 

2

Sosyal Medya Twitter platformu üzerinden #YKSyiErteleBiziRiskeAtma şeklinde gündem oluşturan öğrenciler, sınavın ileri tarihe ertelenmesini dile getiriyor.

Ne olmuştu YKS ile ilgili?

YKS sınavı, ilk olarak 25-26 Temmuz’da yapılacaktı. Mart ayı sonunda koronavirüs sebebiyle bir karar alındı ve sınavın tarihi 20-21 Haziran olarak öne çekilmişti. Bu sebeple veliler ve öğrenciler başta olmak üzere, birçok siyaset kanadı ve gazeteciler, konuya ilişkin eleştirilerini dile getirmişti.

Öğrenciler bir kez daha seslerini duyurmaya çalışıyor

Twitter üzerinden seslerini duyurmaya çalışan YKS sınavı hazırlığı yapan öğrenciler, #YKSyiErteleBiziRiskeAtma destekli yazılarıyla, mizahi yaklaşımlarda bulunanlar oldu.

Türkiye gündeminde 5’inci sırada yer alan YKS tepkili twitlerde, ayrıca sağlık açısından riskli olabileceklerini yazan öğrencilerin yanı sıra, sınava hazırlıksız yakalandıklarını, hâlâ ertelenmediklerine ilişkin endişelerini yazdılar.

Öğrencilerin bu çağrılarına Senem EYT adlı bir kullanıcı da, hem ekonomiden hem de öğrencilerin salgın sebebiyle gireceği riskleri göz önünde bulundurarak şunları söyledi: “Virüs bitmedi diye dışarıda değiliz ekonomi çöktü diye dışarıdayız. Öğrencileri riske atmayın onlar bizim geleceğimiz. Işıkları söndürmeyin.

34

Konuya ilişkin Halk Tv’de açıklama yapan Dr. Serdar Savaş, salgın sebebiyle vakalar henüz az iken sınavın Haziran ayından, Temmuz ayına ertelenmesinin veliler ve öğrenciler açısından strese soktuğunu dile getirmişti ve şunları söylemişti: “16 Mart, daha vaka sayıları birkaçlarda gezerken, Haziran’da yapılacak üniversite sınavı Temmuz’a ertelendi. Çok doğru bir karar. Öğrenciler şöyle bir rahatladı, zaman kazanırız dediler. Çocuklar bu havadayken, bu arada salgın ve gençlerin sokağa çıkma yasağı gibi şeylerle çocukların psikolojisi iyice bi yüklendi. Arkasından 4 Mayıs geldi, yok dediler biz sınavları beriye aldık. Bu defa hem aileler hem de çocuklar stres yaptı. Nasıl stres yapmasınlar.

  • İlk ve orta öğretim bursluk sınavları 6 Haziran’dan 5 Eylül’e alındı.
  • İş sağlığı ve güvenliği uzmanlık sınavları, 16 Mayıs’tan 29 Ağustos’a alındı.
  • Yabancı dil seviye tespit sınavı, 17 Mayıs’tan 27 Eylül’e alındı.
  • Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı, 26 Nisan’dan 12 Ekim’ alındı.
  • Açık öğretim okulları belirsiz bir tarihe ertelendi. Şeklinde programda sınavların ertelenme zamanlarını anlatmıştı.

Ayrıca sosyal medyada Nilay adında kronik rahatsızlığı olan bir öğrenci, daha önce konuyla ilgili Dr. Serdar Savaş ile canlı bir bağlantıyla, sorununu dile getirmişti ve şunları anlatmıştı:

“Hocam ben Antep fen lisesi mezunuyum. Babam gazi olunca memlekete(Osmaniye/Düziçe) gelmek zorunda kaldık. Kronik hastalığım var doğuştan. Ve yaklaşık 12 yıldır 30 milligramlık hidrokortizon ilaç kullanıyorum. Bünyem çok zayıf ve çok büyük korkularım var. Bu süreç boyunca hiç dışarıya çıkmadım. Bulunduğum ilçede sınav merkezi olmadığı için, mecburen ile gitmem gerekti. Ne yapabilirim?” demişti.

Dr. Savaş ise şunları ifade etti: “İşte arkadaşlar anlattığım vakalara bir örnek de Nilay, hodrikortizon kullanıyor. Sağlıklı, böyle bir durumu olmayan insanları yüz birim virüs bulaşıp hasta ederse; Nilay’a 10 birim virüs bulaştığında hasta eder. Nilay’ın başka insanlarla birlikte sınava girmemesi lazım. Bunların araştırması yapılacak kadar zaman verin. Nilay’ı evinden sınav salonuna nasıl gidecek, nasıl bir salonda sınava girecek, hangi koruma tedbirlerini alacaksınız,” şeklinde konuşmuş, tedbirler konusunda bilgi vermişti.

Turgay Kılıç / 12.06.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular